HABERLER

Dolar "korumacı dış ticaret" endişeleri ile düştü

Dolar, G20 toplantınsı açıklamasında korumacı politikalar aleyhine referanslara yer verilmemesinin ardından düştü

Dolar, haftasonu gerçekleştirilen G20 toplantısında maliye bakanlarının dış ticarette korumacılık aleyhine referanslara yer vermemelerinin ardından makro fonların Japon yenindeki güvenli liman alımları ile değer kaybetti.

Kamuya konuşmasına izin verilmediği için ismini vermeyen Asyalı bir trader, fonların, bir gözleri ABD Hazine tahvillerinin Londra'da nasıl açılabileceğinde olmak üzere, Japon ithalatçılarından gelen yen satış emirlerini karşıladıklarını kaydetti. Traderlar, işlem hacminin, Japonya'nın tatil dolayısıyla kapalı olmasından dolayı düşük kaldığınıve ABD Hazine tahvil vadelilerinin Londra açılışına kadar kapalı olacağını kaydettiler.

Maliye bakanları G20 toplantısı açıklamasında, dış ticarete yönelik her çeşit korumacılığa karşı olduklarına ilişkin bir referansa yer vermeme kararı almadan önce uzun tartışmalara girdi. Bu durum, Başkan Donald Trump'ın dış ticarette yeni yöntemler izleyeceğine ilişkin endişeleri artırdı. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 düştü ve Fed'in daha hızlı faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentileri zayıflattığı son toplantısından bu yana düşüşünü dördüncü güne taşıdı.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa analisti Ric Spooner, "Dolardaki bu satış dalgası ve düzeltme biraz ileri gitmiş olabilir, ancak bu durumun alış için bir fırsat olabileceğini düşünüyorum," dedi ve "ABD ile diğer merkez bankaları arasında faiz farkının genişlediğini göreceğiz ve bu doları destekleyici bir unsur" şeklinde görüş bilidrdi.

Bloomberg'in geçen haftaki Fed toplantısı sonrası yaptığı ankete göre, tahvil analistileri, ABD'nin 10 yıl vadeli tahvil faizin üçüncü çeyreğe kadar yüzde 2.8'e yükseleceğini tahmin ediyor. Bu tahmin daha önce yüzde 2.7 seviyesindeydi.

 

İlginizi Çekebilir

Erdoğan: Paranızı TL'ye yatırın 26 Mayıs 2018 Cumartesi, 16:49:35 Zeybekci: İhracatçıya sabit kurdan ödeme imkanı getirildi 26 Mayıs 2018 Cumartesi, 16:06:47 S&P, Güney Afrika'nın kredi notunu teyit etti 26 Mayıs 2018 Cumartesi, 14:08:37 Muharrem İnce: Yeni modelle bedelli askerliğe gerek kalmayacak 26 Mayıs 2018 Cumartesi, 13:45:16 Moody's, Avusturya'nın kredi notunu teyit etti, İtalya'yı izlemeye aldı 26 Mayıs 2018 Cumartesi, 13:37:23 Şirketler için bağımsız denetim kriterleri belirlendi 26 Mayıs 2018 Cumartesi, 13:25:08