HABERLER

Enflasyon sonrası gözler TCMB'de

Bloomberg HT'ye konuşan uzmanlar beklentiyi aşan enflasyon verisi sonrası faiz artışı beklemese de MB'nin sıkı duruş söylemini artırabileceğine dikkat çekiyor

Şubat ayında enflasyon beklentilerin üzerinde gerçekleşirken gözler TCMB'nin Çarşamba günkü faiz kararına çevrildi. 

TEB Stratejisti Erkin Işık Bloomberg HT'ye Merkez Bankası'ndan bu hafta bir değişiklik beklemediğini, ancak sıkı duruş söyleminin artabileceğini söyledi.

Işık; "Enflasyon görünümü geçen toplantıdan bu toplantıya bir miktar daha olumsuz denebilir. Yıllık enflasyon tek haneye gidebilirdi, belki de gelecek aylarda inecek. Ancak beklentilerde de iyileşme olmasını beklerdik, o olmadı. Bu ayki enflasyondan daha kötü sinyaller aldık. Merkez Bankası'ndan söylem olarak belki sıkı duruş vurgusu arttırılabilir ama faizler konusunda birşey yapmasını şu aşamada beklemem. Ama hizmet fiyatları yükselmeye devam eder, beklentilerde iyileşme görülmez, enflasyonda nisan'dan sonra baz etkisi kaynaklı yükseliş görürsek belki o zaman bu duruş yeterli mi diye konuşabiliriz ancak şu an pek bir hamle yapacağını düşünmüyorum" dedi.

Stratejist Mustafa Gözeler ise Merkez Bankası'nın 'sıkışık' durumda olduğunu belirterek "Çünkü hedeflerin üstünde seyreden bir enflasyon verisi var, diğer taraftan hükümetin uyguladığı genişleyici para politikaları var. Merkez Bankası'nın yapmaya çalıştığı; hükümetin uyguladığı politikalara set çekmeden enflasyonu da düşük tutmaya çalışmak. O yüzden de MB'den beklentim bu toplantıda değişiklik yapmayacağı yönünde.

Ama bugün gelen verilere bakılırsa söylemde daha dolaylı artış görebiliriz. Enflasyona karşı duruşta sağlam durulacağı, mücadelenin devam edeceği gibi söylemlerle mesaj vereceklerdir." değerlendirmesini yaptı.

 

İlginizi Çekebilir

"Ticaret savaşı gerçekleşirse EM'de büyük satışlar yaşanabilir" 20 Haziran 2018 Çarşamba, 00:30:38 ABD borsaları düşüşle kapandı 19 Haziran 2018 Salı, 23:33:36 Avrupa'da oy verme işlemi sona erdi 19 Haziran 2018 Salı, 23:23:47 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunu değiştireceğiz, lamı cimi yok 19 Haziran 2018 Salı, 23:20:26 Arjantin 1. çeyrekte %3.6 büyüdü 19 Haziran 2018 Salı, 23:11:50 Ağbal: Cari açığı aşağı çekmesi için kamunun kemer sıkması kaçınılmaz 19 Haziran 2018 Salı, 21:12:48