HABERLER

Çin: Çin ABD'ye tehdit değil

Çin Dışişleri Bakanı Wang, Ticaret savaşı konusuyla ilgili olarak Çin'in ABD'ye tehdit oluşturmadığını dile getirdi

ABD – Çin rekabeti, ABD Başkanı Donald Trump ve ekonomi danışmanlarının çelik ve alüminyum ithalatında yeni gümrük tarifesi planını hayata geçirmeye hazırlanmasıyla birlikte yeniden gündeme geldi.

Trump, Çarşamba günü Çin'in açık bir şekilde fikri mülkiyet hırsızlığı yaptığını dile getirerek ticarete ilişkin kısıtlamaların daha da derinleşebileceğinin işaretini vermişti.


Wang'ın "ticaret savaşı" açıklaması

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD'nin Çin'i “stratejik rakip” olarak tanımlamasını eleştirerek ülkesinin dünyanın en büyük ekonomisine tehdit oluşturduğu yönündeki düşünceyi reddetti.

Wang, Trump yönetiminin ulusal güvenlikle ilgili belgelerinde de bulunan bu tanımlamanın “temelden yanlış” olduğunu ifade etti.

Beijing'in yapıcı gelişmelere odaklandığını ve ticaretle Kuzey Kore gibi konulara değinmek için daha büyük ölçekli işbirliğine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Bloomberg News tarafından sorulan bir soru üzerine ABD ile Çin arasında rekabet olacaksa bunun sağlıklı ve pozitif olması gerektiğinin altını çşzen Wang, “Çin ve ABD rakip olmak zorunda değil; ancak rekabet içerisindeki partnerler olabilir.” dedi.


"Çin haklı ve gerekli cevabı verir"

Ticaret savaşı konusuna değinen Wang, “Ticaret savaşı asla doğru çözüm olmaz. Özellikle de küreselleşmiş bir dünyada yardımı dokunmaz. Hem hedef alan hem de hedefteki ülkeye zarar verir. Ticaret savaşı gerçekleşirse, Çin haklı ve gerekli cevabı verir.” diye açıklamada bulunarak Çin'de konuya ilişkin şinmdiye kadarki en sert yanıtı verdi.

AMB "TİCARET SAVAŞI" ENDİŞESİYLE TEMKİNLİ DURUŞU KORUYABİLİR

BEYAZ SARAY “TRUMP TARİFESİ”NE İLİŞKİN AÇIK KAPI BIRAKTI

ABD KANADA VE MEKSİKA'YI "TARİFELERDEN" MUAF TUTACAK

İlginizi Çekebilir

"Ticaret savaşı gerçekleşirse EM'de büyük satışlar yaşanabilir" 20 Haziran 2018 Çarşamba, 00:30:38 ABD borsaları düşüşle kapandı 19 Haziran 2018 Salı, 23:33:36 Avrupa'da oy verme işlemi sona erdi 19 Haziran 2018 Salı, 23:23:47 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunu değiştireceğiz, lamı cimi yok 19 Haziran 2018 Salı, 23:20:26 Arjantin 1. çeyrekte %3.6 büyüdü 19 Haziran 2018 Salı, 23:11:50 Ağbal: Cari açığı aşağı çekmesi için kamunun kemer sıkması kaçınılmaz 19 Haziran 2018 Salı, 21:12:48