TVRadyo

Draghi: Belli belirsiz istikrar işaretleri var

Draghi: Belli belirsiz istikrar işaretleri var

Avrupa Merkez bankası Başkanı Draghi, ekonomide belli belirsiz istikrar işaretleri olduğunu söyledi

12 Ocak 2012 Perşembe, 15:45 Güncelleme: 12 Ocak 2012 Perşembe, 16:42

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, bazı son anket göstergelerine göre, ekonomik aktivitede, düşük seviyelerde, belli belirsiz istikrar işaretleri olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası'nın bugün gösterge faizi değiştirmeyerek yüzde 1'de tutma kararı aldğı toplantının ardından açıklama yapan Draghi, halen ekonomik görünümün yüksek belirsizliğe ve kayda değer aşağı risklere tabi olduğunu sözlerine ekledi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, ''Euro Bölgesi'nde ekonomiye ilişkin ciddi aşağı yönlü risklerin sürdüğünü söyledi.

Draghi, AMB'nin Frankfurt'ta yapılan faiz toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, ''Euro Bölgesi'nde enflasyonun birkaç ay daha yüzde 2'nin üzerinde kalacağını, daha sonra düşeceğini, enflasyon beklentilerinin dengelenmek zorunda olduğunu'' kaydetti.

-Faizi sabit tuttu-

AMB, beklentilere uygun olarak gösterge faiz oranını yüzde 1'de bıraktı.

Mario Draghi'nin Kasım ayında ilk kez AMB başkanı olarak katıldığı toplantıda, banka sürpriz şekilde gösterge faiz oranını 25 baz puan (yüzde 0,25) azaltarak yüzde 1,50'den yüzde 1,25'e, geçen ay düzenlenen toplantıda da çeyrek puan azaltarak yüzde 1,25'ten yüzde 1'e indirmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, ''küresel talepteki ılımlı büyüme ile Euro Bölgesi'nde zayıf iş dünyası ve tüketici güveninin bölgenin büyüme hızına zarar verdiğini'' söyledi.

Draghi, AMB'nin Frankfurt'ta yapılan faiz toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, parasal genişlemenin ılımlı seviyede devam edeceğini söyledi.

Finansal piyasalardaki gerilimlerin beklendiği gibi Euro Bölgesi'ndeki ekonomik faaliyetleri olumsuz etkilemeyi sürdüreceğini belirten Draghi, ekonomik görünümün yüksek belirsizlik ve aşağı yönlü riskler taşımaya devam ettiğine dikkati çekti.

Euro Bölgesi'nde enflasyonun birkaç ay daha yüzde 2'nin üzerinde kalacağını, daha sonra yüzde 2'nin altına gerileyeceğini ifade eden Draghi, bölgede maliyet, ücret ve fiyat baskılarının ılımlı seyrini sürdürebileceğini, enflasyon oranının da fiyat istikrarına uygun kalması gerektiğini vurguladı.

Para politikasının orta vadede fiyat istikrarını sürdürmesinin esas olduğunu vurgulayan Draghi, enflasyon çıpası, para politikasının Euro Bölgesi'nde istihdam yaratma ve ekonomik büyümeyi desteklemeye katkı sağlaması için ön koşul olduğuna işaret etti.

Draghi, refinansman operasyonları için likidite fonlarının Euro Bölgesi bankalarına destek vermeyi sürdüreceğini ve reel ekonomiyi finanse edeceğini kaydederek, standart dışı para politikası önlemlerinin geçici olduğunu belirtti.

Euro Bölgesi'nin büyüme hızına bir dizi unsurun zarar verdiğinin görüldüğünü kaydeden Draghi, bunların küresel talepteki ılımlı büyüme ile Avro Bölgesi'nde zayıf iş dünyası ve Tüketici Güveni olduğunu söyledi.

İç talebin Euro Bölgesi borç piyasalarındaki devam eden gerilimlerinin yanı sıra finansal ve finansal olmayan sektörlerdeki bilanço düzeltme sürecinden zarar gördüğünü bildiren Draghi, Euro Bölgesi'nde 2012 yılında kademeli olarak ekonomik faaliyetlerin toparlanmayı sürdürmesini beklediklerini, bunun küresel talepteki gelişmeler, çok düşük kısa vadeli faiz oranları ve finansal sektörün işlemesi için alınan önlemlerle olacağını ifade etti.

Draghi, ''aşağı yönlü risklerin küresel ekonomi, korumacı önlemler ve küresel dengesizliklerin nizamsız düzeltilmesi olasılığıyla ilgili olduğunu'' kaydetti.

Sermaye pozisyonlarındaki artışla desteklenen banka bilançolarının sağlamlığının ekonomiye zamanla uygun kredi fonlarını sağlamada ana unsur olacağını ifade eden Draghi, bankaların sermaye artırımı planlarını uygulamasının, Euro Bölgesi'nde ekonomik faaliyetlerin finansmanına zarar verecek gelişmelerle sonuçlanmamasının esas olduğunu vurguladı.

Avrupa Konseyi'nin 9 Aralık 2011 tarihinde açıkladığı güçlü ekonomik birliği sağlayacak anlaşmadan memnun olduklarını bildiren Draghi, yeni mali sözleşmenin, Euro Bölgesi ülkelerinde kamu maliyelerinin uzun soluklu sürdürülebilirliğine önemli katkı sağlayacağına işaret etti.

Mali konsolidasyonla birlikte sağlam ve iddialı yapısal reformların acilen uygulanması çağrısında bulunan Draghi, mali konsolidasyon ve yapısal reformların güveni, büyüme beklentilerini ve istihdam yaratmayı güçlendireceğine dikkati çekti.

AMB, geçen ay, Euro Bölgesi ekonomisinin daha iyi işlemesini sağlamak ve bankaların likiditeye daha kolay ulaşımını kolaylaştırmak için iki kredi operasyonu ile bankalara yönelik 36 ay vadeli, yüzde 1 sabit faizle ve sınırsız miktarda kredi imkanı başlatmıştı.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 93.003 0,74
USD/TRY 4,7993 0,08
EUR/TRY 5,6051 0,40
EUR/USD 1,1665 0,22
FAİZ 20,46 0,29
ALTIN/ONS 1.228,15 0,05
BRENT 72,37 -0,73
Yukarı