Fed ne yapacak?

Bugün görüşmeye başlayan Fed yetkililerinin ABD'nin büyümesini teşvik etmek için Twist Operasyonu'nu uzatabileceği ya da risk yönetimi programına geçebileceği düşünülüyor

ABD Merkez Bankası yetkilileri bugün para politikası toplantısına başlıyor ve yetkililerin ABD ekonomisi için en iyi ve en kötü tahminlerini ortaya koyarak ne yapacaklarına karar vermesi gerekiyor.

19-20 Haziran'da toplanacak olan Fed yetkililerinin, Nisan'da yüzde 2.4-2.9 olarak belirlediği büyüme tahminlerini aşağı çekmeleri bekleniyor. Avrupa'da finansal risklerin artması riski ve ABD'de 40 aydır yüzde 8'in üzerinde seyreden işsizlik oranı, dünyanın en büyük ekonomisi üzerinde hâlâ kara bulutlara neden oluyor.

Eski Fed Başkanı Alan Greenspan
 tüm bu risklerin Fed yetkililerini, görünümü ılımlı büyümeden "risk yönetimi" stratejisine çevirmeye teşvik edebileceğini söyledi. Risk yönetimi stratejisi, maliyeti yüksek tehlikelerin daha sıkı takibi ve kontrol altına alınmasını öngörüyor.

Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen ve New York Fed Başkanı William C. Dudley de Greenspan'in önerisine ifadelerinde yer verdi.

Yellen ve Dudley'nin ifadeleri ve Fed'in son toplantısının tutanaklarının, aşağı yönlü risklerin daha fazla olduğuna işaret ettiğini belirten Brookings Institution'ın kıdemli yöneticilerinden ve Fed'in eski başkan yardımcısı Donald Kohn, zayıflığı, sıfıra yakın faizlerle çözmeye çalışmanın "sınırlı" ve "belirsiz" olduğunu, bu gibi durumlarda sigortanın alınmasının gerektiğini söyledi.