TVRadyo

Yıldırım: FETÖ konusunda hukuka uymayan şeyler varsa dönüp bakılacak

Yıldırım: FETÖ konusunda hukuka uymayan şeyler varsa dönüp bakılacak

Başbakan Binali Yıldırım, "FETÖ konusunda hukuka uymayan şeyler varsa, çalışmalardan sonra dönüp bakılacak" dedi

08 Eylül 2016 Perşembe, 10:48 Güncelleme: 08 Eylül 2016 Perşembe, 11:54

Başbakan Binali Yıldırım, FETÖ soruşturması kapsamında haksızlıkların giderilmesi için müsteşarlara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da talimat verdiğini hatırlatarak, "Müsteşarımıza, dün Sayın Cumhurbaşkanımıza da talimat bu yönde, Başbakanlık Müsteşarlığı başta olmak üzere her yerde bir nevi kriz merkezi oluşturulmalı. Bu konularda kendisine haksızlık yapıldığını söyleyen, sizin tepsitleriniz varsa bir birim vasıtasıyla toplayın" dedi.

Başbakan Yıldırım, valilere hata yapmaktan korkmamaları gerektiğini vurgulayarak, "Mesele ülkenin menfaati ise hata yapın ama hainlik yapmayın" diye konuştu. İllerde düzenlenen törenlerde valilerin daha seçici olmasını gerektiğini söyleyen Yıldırım, "İllerde törenler oluyor. Bunlarda da seçici olun. Bir etkinliğe, törene gittin mi sistem duruyor. Devlet paydos ediyor. Gidin ama amirlerine, daire müdürlerine gelmeyin deyin. Tören ne zaman biter, beyler ne zaman dönecek, milletin işi ne zaman yapılacak. Gitmeyin demiyorum, gidin ama seçici olun" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, Gölbaşı'nda Vilayetler Evi'nde Valiler Toplantısı'na katılıyor. Başbakan Yıldırım'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

"HATA YAPMAKTAN KORKMAYIN, YETER Kİ HAİNLİK YAPMAYIN"

"Buradan Cumhurbaşkanımıza gideceksiniz, şüphesiz talimatları olacak. Bir insan düşünün, baş var ve uzuvları var. Vatandaşa en yakın duran, vatandaşın her türlü sorunuyla dertlenen idareler yerel idarelerdir. Dolayısıyla biz buradan Ankara'dan gördüğümüzü sizin gördüğünüzle aynı olmadığını biliyoruz. Her şeyden önce Ankara'yla Anadolu'nun olaylara bakışı arasındaki uyumsuzluğun ortadan kalkması lazım. Biz Ankara'da bazı şeyleri yazıyoruz, çiziyoruz, talimat veriyoruz. Düşünüyoruz ki her şey çiçek gibi diyor. Gidip gördüğümüzde öyle olmadığını görüyoruz. Ankara'nın merkez teşkilatlarının sahada ne oluyor, ne bitiyor izlemesi lazım. İzlemek yetmez, gidip bakacak. Yukarıda planlandığı gibi işler düzgün gidiyor mu, gitmiyor mu? Bize verilen raporlar farklı şekilde mi uygulanıyor görmek lazım. Ankara sizinle, siz Ankara'yla iletişim halinde olacaksınız.

Masa başında olanlar, hesap kitap yaparlar ama sahadaki uygulama planla projeyle aynı olmaz. Onun için de memur, uygulama yaparken korkar, çekingen davranır. Memleketin, milletin işini yaparken şekil, usul hatası yapabilirsiniz, hiç endişe etmeyin. Ama menfaate yönelik iş yaparken de sonuna kadar korkun. Hiçbir iş şekil ve usul hatası olmadan yapılmaz. Uygulamanın içinden gelen bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Her şeyi dört dörtlük yapmaya kalkarsanız, yapamazsınız. İşi mi yapacağız, yoksa mevzuatı mı kollayacağız. Mesele ülkenin menfaati ise hata yapın ama hainlik yapmayın.

TÖREN UYARISI: GİDİN AMA...

İllerde törenler oluyor. Bunlarda da seçici olun. Bir etkinliğe, törene gittin mi sistem duruyor. Devlet paydos ediyor. Gidin ama amirlerine, daire müdürlerine gelmeyin deyin. Tören ne zaman biter, beyler ne zaman dönecek, milletin işi ne zaman yapılacak. Gitmeyin demiyorum, gidin ama seçici olun.

FETÖ SORUŞTURMASI

15 Temmuz'da bir hain darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Hamd olsun milletimizin cesareti, Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti ve hükümetimizin iradesiyle, yüce Meclisimizin milli irade konusunda koyduğu kararlılıkla bu belayı defettik. Bu belanın hasarları, ölçümü ve tamiriyle meşgulüz. Bu yetmezmiş gibi bu bölücü terör belası da işbaşında. Çok yoğun bir faaliyet içerisinde. İki tane önemli konumuz var. Arkadaşlar Türkiye'nin kaderi bunlarla yaşamak değil. İnsanımızın morale, güzel hayallere ihtiyacı var.  Gerek illerimizde, gerek ilçelerimizde, gerek köylerimizde, terörün tek bir gündem olarak devam etmesine izin vermeyin. Bunu yapmaya devam edersek, terör örgütlerinin amacına bilerek veya bilmeyerek hizmet etmiş oluruz. Milletin güzel şeyler duymaya, görmeye ihtiyacı var.

FETÖ darbe girişimiyle birlikte, açığa alınan memuriyetten çıkarılan çok sayıda kamu görevlisi var. Burada zaman zaman titiz davranılmadığı, sapla samanın karıştığı, yaşla kurunun yandığı şeklinde sezenişler, şikayetler geliyor. İntikam duygusuyla değil, adaletle hareket edeceğiz. Bu mesaj herkese. Buna savcılar da, hakimler de, kamu görevlileri de dahildir. Biz yurdun her köşesinde gidip bu işlerle ilgilenebilecek, kontrol edebilecek şansımız yok. Bizim sizlerin ferasetine, adaletine güvenmekten başka yönümüz yok. Kılı kırk yaracaksınız. Burada ölçünüz belli. Baştan dedik ki, 17/25 Aralık sonrasında örgütün devletle bilek gürüşü yaptığı gündür. O günden sonra bu örgütle bağlantılı iş yapanlar varsa, bunların mazur görülmesi asla düşünülemez. O yüzden yapacağınız çalışmalarda bu hususa özellikle ehemmiyet vermenizi istiyorum.

FETÖ SORUŞTURMASINDA 'KRİZ MERKEZİ' TALİMATI

Müsteşarımıza, dün Sayın Cumhurbaşkanımıza da talimat bu yönde, Başbakanlık Müsteşarlığı başta olmak üzere her yerde bir nevi kriz merkezi oluşturulmalı. Bu konularda kendisine haksızlık yapıldığını söyleyen, sizin tepsitleriniz varsa bir birim vasıtasıyla toplayın. Yanlış hesap Bağdat'tan döner. Adalete, hukuka uymayan bir iş varsa, bu çalışmalar tamamlandıktan sonra dönüp bakılacak ve yapılan yanlışlar düzeltilecek. Baştan yüzde 100 doğru yapılamayacağını kabul ettik. Çünkü örgüt kapalı, saydam değil. Tespitte bize zorluk çıkarıyor. Böyle bir örgütle karşı karşıyayız. Bu konularda ne işi sulandıralım ne de bariz hatalara asla ve asla izin verelim.

JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİĞİN İÇİŞLERİ'NE BAĞLANMASI

OHAL'le jandarma ve sahil güvenlik İçişlerine bağlandı. Bu taşrada hissedilmedi. O yüzden oradaki sevk ve idarede bu hususu gözden uzak tutmayın. Emniyete ne kadar önem veriyorsanız jandarmaya da önem verin. İkisi bir olunca yönettiğiniz ildeki asayiş çok daha rahat bir şekilde sağlanacak. Bu kurumlar arasında bir uyumsuzluk çıkarsa, o zaman zafiyet var demektir, büyük sıkıntı kapıda demektir. Bu konulara dikkat etmenizi istiyorum. Zamanı etkin kullanacaksınız, terörle mücadelede daha hızlı ve esnek hareket edeceksiniz.

SINIR GÜVENLİĞİ

Terörle mücadelede yeni bir sürece girdik. Bu sürecin adı savunma değil, taarruz. Bir hudut kapılarımızı emniyete alacağız. Dışarıdan girişleri önleyemezsek sızlanmanın anlamı yok. Hiçbir mazeretimiz olmayacak. Hudut kapısı dışındaki her geçiş düşman geçişidir anında karşılık verilecek. Hudut kapısı olmayan her geçiş gayrikanuni geçiştir, suçtur, gereği neyse yapılacak. Nasıl düşman saldırırsa karşılık veriliyor, bu da öyle. Anında gereğini yapacaksınız.

HDP'YE: MAHKEME ÇAĞIRIYORSA...

Kararlılık olduğu müddetçe bu işi yönetilebilir hale getirebilriz. Terörle iltisaklı parti çıkmış 'Belediyelere ilişirseniz sivil direniş başlatacağız' diyor. Türkiye hukuk devleti, kimse hukuktan üstün değildir. Mahkeme çağrıyorsa tıpış tıpış gidip ifadesini verecek. Daha 6-7 Ekim olaylarının hesabı duruyor. Terörle irtibatlı belediyelerle ilgili düzenleme yapıldı, gereğini yapın. Yasaları uygularken asla tereeddüt etmeyin, adaletten ayrılmayın, gençlerimizi dağa götürenlere vesile olanlara prim vermeyin, gereğini yapın kardeşim.

KALKINMA PAKETİ

23 ilimizi ilgilendiren kalkınma, istihdam, reform paketi açıkladık. Bunu inceleyin. Reform paketinin uygulanması, takibi sizin göreviniz. Burada yatırımlar var, somut, istihdam oluşturan projeler var. Turizmi, sosyal hayatı canlandıracak projeler. Amacımız bölgeler arasındaki kalkınma farkını ortadan kaldırmak. Geçtiğimiz 15 yılda 23 ilin milli geliri 800 doların altındaydı. 15 yıl sonra 5000 dolara çıktı. Bu proje size emanet. Detayları var.


Habertürk

Yukarı