TVRadyo

15 bin sözleşmeli öğretmen alımı için mülakat tarihi açıklandı

15 bin sözleşmeli öğretmen alımı için mülakat tarihi açıklandı

Ataması yapılacak 15 bin öğretmen adayının belirleneceği sözlü mülakat yerleri MEB tarafından açıklandı

10 Eylül 2016 Cumartesi, 09:40 Güncelleme: 10 Eylül 2016 Cumartesi, 09:42

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması için mülakat yerleri ve günü belli oldu. Adayların başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından belirli illerde mülakat masaları kuran MEB, adayların hangi gün ve hangi illerde sözlü mülakata katılacağını resmi internet sitesi üzerinden duyurdu.

Sözleşmeli öğretmen mülakat yerlerini aşağıdaki bağlantıya tıklayıp, açılacak sayfadaki bölüme T.C. kimlik numaranızı yazarak öğrenebilirsiniz.

http://www.meb.gov.tr/

NUMAN KURTULMUŞ: MEB, ÖĞRETMEN KADROLARINI SÜRATLE DOLDURUR

Açığa alınan öğretmenlerle ilgili takip edilecek sürece değinen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Türkiye'de çok sayıda yetişmiş insanımız var. Çok sayıda atamasını bekleyen öğretmen var. Dolayısıyla eğitim alanında hiçbir boşluk olmayacak. Milli Eğitim Bakanlığımız bu konuyla ilgili çalışmayı yapmıştır. Okullarımızda öğretmen açığı olmaz. Türkiye'de en zor şartlarda bile telafi eğitimi yapılarak, öğrencilerimizi TEOG gibi sınavlarda mağdur etmeyecek düzenlemeler yapıldı. Dolayısıyla burada da bir boşluk olmaz, Milli Eğitim Bakanlığımız gerekli öğretmen kadrolarını süratle doldurur.

DERSHANE ÖĞRETMENLERİ İÇİN DE BAŞVURULAR AÇILDI

MEB'in sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki resmi hesabı üzerinden yapılan açıklamada, "Dershane ve öğrenci etüt eğitim merkezlerinde eğitim personeli olarak görev yapanlar arasından 5 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak" denildi.

Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere yapılacak başvurular, elektronik ortamda (https://mebbis.meb.gov.tr/vehttp://ikgm.meb.gov.tr/ adreslerinden) alınacak.

Adaylar en fazla 5 tercih yapabilecekler. Başvurular, adayların en son görev yaptıkları dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinin bulunduğu il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine yapılacaktır.

11 BİN 285 ÖĞRETMEN AÇIĞA ALINDI

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), bölücü terör örgütü ve uzantılarına destek verici nitelikte faaliyetlerde bulunduğu belirlenen 11 bin 285 öğretmen açığa alındı. Valiliklerin koordinasyonunda yürütülen soruşturma sonuçları ile birlikte açığa alınan öğretmen sayısının 14 bine ulaşması bekleniyor.

Bakanlık tarafından illere gönderilen yazıda, ekli listede adları ve görevlerine yer verilen 11 bin 285 Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda görevli personelin, güvenlik kuvvetlerince bölücü terör örgütüne karşı yürütülen iç güvenlik operasyonları ile güvenlik amacıyla alınan diğer tedbirleri ve bazı illerde ilan edilen sokağa çıkma yasağını akamete uğratmak ve eğitim öğretim hakkını engelleyici nitelikte eylemlere katılarak terör örgütüne destek verici nitelikte faaliyetlerde bulunduğunun tespit edildiği bildirildi.

Yazıda, şu ifadelere yer verildi:

"Personelin bu fiilleri ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 6, 7, 8, 10 ve 11'inci maddelerine aykırı hareket ettikleri anlaşıldığından, 21 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanan olağanüstü hal kararı, 23 Temmuz tarihli ve 29779 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname gereğince eyleme katılan ya da destek veren personelin görev başında kalmasında sakınca görüldüğünden aynı kanunun 137'inci maddesi gereğince ilgililer hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri alınmıştır."

Bakanlığın yazısında, söz konusu personele tebligat işlemlerinin acilen yapılması istendi.

Öte yandan Bakanlık yetkililerince, valiliklerin koordinasyonunda yürütülen soruşturma sonuçları ile birlikte açığa alınan öğretmen sayısının 14 bine ulaşmasının beklendiği bildirildi.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 103.200 2,04
USD/TRY 4,7156 0,16
EUR/TRY 5,4941 -0,54
EUR/USD 1,1651 -0,59
FAİZ 17,48 1,27
ALTIN/ONS 1.302,25 -0,18
BRENT 76,44 -2,98
Yukarı