TVRadyo

TESK/Palandöken: Merkez faiz indirdi, bankalar kredi konusunda esnek olmalı

TESK/Palandöken: Merkez faiz indirdi, bankalar kredi konusunda esnek olmalı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Bankalardan kredi konusunda esneklik göstermesini bekliyoruz" dedi

11 Eylül 2016 Pazar, 13:19 Güncelleme: 11 Eylül 2016 Pazar, 13:27

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kredi konusunda esnafın bankalardan yeterli desteği göremediğini belirterek, bankaların bu konuda esneklik göstermelerini beklediklerini ifade etti.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankasının faiz indirimlerinin ardından gözlerin bankalara çevrildiğini kaydetti.

Bankalardan kredi konusunda yeterli desteği göremediklerine dikkati çeken Palandöken, "Bırakın taşınırı, taşınmaz ipoteğinin dörtte biri kadar kredi vermiyorlar. Sicilde en ufak çizik varsa kredi almakta zorluk çekiyoruz. Esnaf, bankalardan kredi alamayınca tefecinin eline düştü. Bankalardan kredi konusunda esneklik göstermesini bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Kamuya olan borçların yapılandırılmasıyla esnafın önüne tarihi bir fırsat çıktığına işaret eden Palandöken, esnafın büyük bir kısmının bankalardan kredi kullanıp borcunu peşin olarak kapatmak istemesine karşın vergi ve prim borcu bulunan esnafa kredi verilmediğinin ve kredi maliyetlerinin çok yüksek olduğunun altını çizdi.

"DEVİR KAR PLANLARI YAPMA DEVRİ DEĞİL"

Enflasyonun düşmesine ve Merkez Bankasının faizleri indirmesine rağmen bankaların faizleri düşürmediğini savunan Palandöken, "Devir kar planları yapma devri değil. Bugün esnafa, sanayiciye destek olmayan finans kesimi, yarın kredi verecek esnaf arayıp bulamayacak. Bankalar, güneşli günde şemsiye uzatıp yağmur başlayınca geri isteyen görüntüden uzaklaşmalılar." ifadelerini kullandı.

Geçmişte birçok kez sicil affı çıkarıldığı halde bazı bankaların buna uymadığını belirten Palandöken, esnafın kredibilitesinin artması için gerçekçi ve uygulanabilir bir sicil affına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Palandöken, "Tüm ülke zor bir süreçten geçti. Zaman birbirimize destek olma, yaraları hızla sarma zamanıdır. Geçmişin ekonomik sorunlarına sünger çekersek gelecekten daha umutlu oluruz." değerlendirmesinde bulundu.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 107.015 -0,36
USD/TRY 4,0710 0,12
EUR/TRY 4,9343 0,17
EUR/USD 1,2113 0,08
FAİZ 14,31 0,28
ALTIN/ONS 1.316,97 0,01
BRENT 74,45 -0,39
Yukarı