TVRadyo

Çavuşoğlu John Kerry ile telefonda görüştü

Çavuşoğlu John Kerry ile telefonda görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "(Fetullah Gülen) İade talebiyle ilgili darbeyle bağlantılı olduğuna dair belgelerin hepsi toplanıyor, bunları da ileteceğiz ve bir kere daha iade talebimizi tekrarlayacağız" dedi

13 Eylül 2016 Salı, 17:20 Güncelleme: 13 Eylül 2016 Salı, 17:22

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fetullah Gülen'in iade talebiyle ilgili, ABD'ye iletilmek üzere Gülen'in darbeyle bağlantısı olduğuna dair tüm belgelerin toplandığını belirterek, "Bir kere daha iade talebimizi tekrarlayacağız." dedi.

Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefonda görüştü

AK Parti Teşkilatında düzenlenen bayramlaşma sırasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, ABD'li Bakan Kerry ile Suriye'deki ateşkes konusunu ve başka birkaç konuyu değerlendirdiklerini söyledi.

Suriye'deki ateşkese muhalefetin uyduğunu, fakat rejimin birkaç yerde ateşkesi bozduğunu, hatta varil bombası kullanıldığı bilgisi ve raporunun geldiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Onu söyledik, Ruslarla konuşacağını söyledi." dedi.

Kerry'ye ateşkesin kalıcı olmasını dilediğini söylediğini ve Suriye'deki genel durumu konuştuklarını dile getiren Çavuşoğlu, konuşmanın kısa sürdüğünü, daha sonra tekrar görüşmek üzere teyitleştiklerini bildirdi.

Fetullah Gülen'in iadesi konusu

Gazetecilerin, "Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili son gelişme nedir?" sorusu üzerine Çavuşoğlu, Fetullah Gülen ile ilgili belgeler, dosyalar hazırlandıkça ABD'li muhataplara ilettiklerini aktardı.

Darbe girişimi öncesi dönemle ilgili delillerin daha önceden gönderildiğini, ayrıca ABD'den gelen heyete bilgi ve belgelerin verildiğini anlatan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Savcılarımız ve ilgili birimlerimiz, FETO ve darbe girişimiyle ilgili soruşturmada görevli tüm arkadaşlarımız, Amerika'dan gelen uzmanlara bilgi verdi. Şimdi tüm bu bilgiler, belgeler ışığında ikinci tutuklama talebini de Adalet Bakanlığımız bize iletti, biz de Amerika'da bizzat Washington'da Dışişleri Bakanlığına ilettik. Büyükelçiliğimiz illetti. Şimdi tutuklama talebimiz var. İade talebiyle ilgili de darbeyle bağlantılı olduğuna dair belgeler hepsi toplanıyor, bunları da ileteceğiz ve bir kere daha iade talebimizi tekrarlayacağız. Her şey ortada, açık, net. Hukuki süreçte ne gerekiyorsa yapıyoruz ve FETO'nun iade edilmesini bekliyoruz."

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 103.200 2,04
USD/TRY 4,7156 0,16
EUR/TRY 5,4941 -0,54
EUR/USD 1,1651 -0,59
FAİZ 17,48 1,27
ALTIN/ONS 1.302,25 -0,18
BRENT 76,44 -2,98
Yukarı