TVRadyo

ABD'li komutandan Fırat Kalkanı açıklaması

ABD

Amerikalı Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Jeffrey Harrigian, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamındaki hava operasyonlarına ilişkin Türkiye ile iletişim halinde olduklarını belirtti

14 Eylül 2016 Çarşamba, 01:02 Güncelleme: 14 Eylül 2016 Çarşamba, 01:04

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Hava Kuvvetleri Komutanı ve IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun sözcülerinden Korgeneral Harrigian, Suriye'deki gelişmeler ve IŞİD'le mücadeleye ilişkin, Pentagon'daki gazetecilerin sorularını cevapladı.

Türkiye'nin (Fırat Kalkanı Harekatı çerçevesinde) Suriye'nin kuzeyindeki askeri hareketliliğine değinen Harrigian, "Türkiye, bu operasyonları kendi ulusal kapasitesi çerçevesinde yapıyor." diye konuştu.

Türkiye'deki ilgili askeri birimlerle her türlü irtibatlarının sürdüğünü ve Türk askeri makamları ile Suriye'deki operasyonlar kapsamında bilgi alışverişinde bulunmaya devam ettiklerini aktaran Korgeneral Harrigian, bölgedeki IŞİD karşıtı koalisyon üyeleri arasında bir çatışma yaşanmamasına önem verdiklerini vurguladı.

Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatı kapsamındaki adımlarının başladığı günden bu yana İncirlik Üssü ile ilgili (IŞİD'le mücadele anlamında) herhangi bir olumsuzluk yaşayıp yaşamadıklarının sorulması üzerine Harrigian, "Şimdiye kadar İncirlik Üssü'nün kullanımıyla ilgili olarak herhangi bir sorunumuz olmadı." dedi.

KİMYASAL ÜRETİM TESİSİ VURULDU

Koalisyonun hem Irak hem de Suriye'de IŞİD'le mücadeleye devam ettiğine işaret eden Amerikalı komutan, Irak'ın kuzeyinde 50 civarında yerin bombalandığını ve Musul yakınlarında IŞİD'e ait bir kimyasal üretim tesisinin vurulduğunu duyurdu.

Tesiste klor veya hardal gazı üretildiğini tahmin ettiklerini bildiren Harrigian, IŞİD'in bu tür tesisleri kimyasal silah üretme kapasitesine sahip tesislere dönüştürme imkan ve kapasitesine sahip olduğunu da aktardı.

Harrigian ayrıca, IŞİD'in petrolden elde ettiği gelirleri minimuma indirmeye çalıştıklarını ve sadece geçen hafta IŞİD'e ait 110 petrol kamyonunun imha edildiğini açıkladı.

SURİYE'DEKİ ATEŞKES

Suriye'de henüz işlemeye başlayan ateşkes takviminde ilk bir haftanın önemine dikkati çeken Harrigian, "Çatışmaların durdurulması anlaşması, Ruslar ve Suriye rejimi ile ilgili bir durum ve bunu uygun şekilde yerine getirmeliler." değerlendirmesini yaptı.

İlgili istihbarat birimlerinin anlaşmaya hangi bölgelerde ne ölçüde uyulup uyulmadığını takip ettiğini vurgulayan Korgeneral Harrigian, anlaşmanın Suriye'nin yakın geleceği için hayati derecede önemli olduğunu kaydetti.

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 102.410 0,53
USD/TRY 4,4908 -0,02
EUR/TRY 5,2908 0,50
EUR/USD 1,1770 -0,02
FAİZ 16,91 -0,24
ALTIN/ONS 1.293,05 0,18
BRENT 78,51 -1,00
Yukarı