TVRadyo

Başkanlık modeli teklifi 2 hafta içinde Meclis'e sunulacak

Başkanlık modeli teklifi 2 hafta içinde Meclis

AK Parti başkanlık modelini de kapsayan anayasa değişikliği teklifini, 2 hafta içinde Meclis'e getirecek

20 Ekim 2016 Perşembe, 16:40 Güncelleme: 20 Ekim 2016 Perşembe, 16:47

(Güncellendi 16:45)

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, AK Parti, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçelinin başkanlık sistemi ya da parlamenter sistem tercihini halkın yapmasına yönelik açıklamasının ardından tekrar gündeme gelen başkanlık sistemiyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan son Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından AK Partinin anayasa değişikliği teklifi de şekillenmeye başladı.

Daha önce hem anayasa hem de başkanlık sistemiyle ilgili çalışmalar hazırlayan AK Parti, bu taslaklara son şeklini vererek, teklifi en geç iki hafta içinde Meclis’e getirecek. AK Parti, başkanlık sistemini de içeren anayasa değişikliği teklifinin ocak ayında Mecliste görüşülmesini amaçlıyor. Bunun için yeni yılın en önemli gündem maddelerinden biri olması beklenen anayasa teklifini, bütçe görüşmeleri öncesi en geç iki hafta içinde Meclise sunacak ve teklifin Anayasa Komisyonunda görüşülmesini sağlayacak.

Meclisteki oylamada referandum için yeterli sayı oluşması durumunda anayasa değişikliğinin nisan ayında referanduma sunulması planlanıyor.

Sistemin denetim mekanizmaları olacak

Başkanlık sistemi, dünyadaki örneklerden ve Türkiye’nin tarihinden yola çıkarak, ülkenin ihtiyaçlarını da gözetecek bir şekilde inşa edilecek. AK Parti, demokrasi ekseninden ayrılmadan, denetim mekanizmalarının işletildiği kuvvetler ayrılığının hayata geçirildiği güçlü bir icra organı olacak başkanlık modelini hayata geçirmeye çalışacak.

Tek kanatlı bir parlamentonun olacağı sistemde, kuvvetler ayrılığının olması nedeniyle parlamento daha da güçlü hale gelecek ve denetim faaliyetlerini etkin bir şekilde yerine getirebilecek.

Başkanın ekibi olacak

AK Parti’nin başkanlık modelinde parlamenter sistemdeki Bakanlar Kurulu gibi başkanın da bir ekibinin olması bekleniyor. Burada daha az bakandan oluşan güçlü ve etkin bir heyet başkanla birlikte çalışacak.

Parti kaynakları, partili cumhurbaşkanlığı önerisine ise sıcak bakılmadığını, bir isim değişikliği ile sistemi değiştirmenin pek de gerçekçi olmayacağını ifade ediyor.

Anayasanın ilk dört maddesi "kırmızı çizgi"

Anayasanın ilk dört maddesi, AK Partinin de kırmızı çizgisi ancak bu dört maddedeki kelime ve anlatım bozukluklarında düzeltme yapılabilecek. İlk dört maddenin ruhuna ve manasına dokunulması söz konusu olmayacak.

Bahçelinin açıklamaları

Kulislerde, başkanlık sistemine ilişkin "şifreli konuştuğu" yorumları yapılan MHP Genel Başkanı Bahçelinin sözleri konusunda, AK Parti kanadında anlaşılmaz bir durum söz konusu değil. Bahçelinin sözleri, AK Partili siyasiler tarafından "Biz parlamenter sistemden yanayız ama son sözü millet söylesin. Bunun için de anayasa değişikliğinin parlamentodan geçmesine engel olmayacağız." şeklinde yorumlanıyor.

Kampta anayasa sunumu

Anayasa değişikliğine ilişkin hazırlıkları, AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile AK Parti MKYK Üyesi ve İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu yürütüyor.

AK Partinin yarın Afyonkarahisarda başlayacak 25. İstişare ve Değerlendirme Toplantısının en önemli gündem maddesini oluşturacak anayasa değişikliğiyle ilgili AK Parti Genel Sekreteri Gülün başkanlığındaki heyet katılımcılara sunum yapacak.

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 103.200 2,04
USD/TRY 4,7156 0,16
EUR/TRY 5,4941 -0,54
EUR/USD 1,1651 -0,59
FAİZ 17,48 1,27
ALTIN/ONS 1.302,25 -0,18
BRENT 76,44 -2,98
Yukarı