TVRadyo

Fitch İtalya'nın not görünümünü indirdi

Fitch İtalya

Fitch Ratings, İtalya'nın görünümünü indirdi, Fas'ın kredi notunu korudu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin kredi notunu ise yükseltti

22 Ekim 2016 Cumartesi, 09:52 Güncelleme: 22 Ekim 2016 Cumartesi, 10:11

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İtalya'nın görünümünü indirirken, Fas'ın kredi notunu koruduğunu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin kredi notunu ise yükselttiğini duyurdu.

Fitch Ratings'ten yapılan yazılı açıklamada, İtalya'nın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun "BBB+"da korunduğu, görünümünün ise "durağan"den "negatif"e indirildiği bildirildi.

İtalya'nın görünümüyle ilgili kararda, hükümetin bütçe açığının gayri safi yurt içi hasılaya oranının 2015 yılındaki yüzde 0,8'lik seviyeden 2017'de yüzde 2,3'e çıkmasının tahmin edildiği vurgulandı.

Fitch, söz konusu oranın 2017'de yüzde 2,4 ve 2018'de yüzde 1,7 olmasının öngörüldüğünü belirterek, İtalyan ekonomisinin arka arkaya 5 çeyrek büyüme kaydetmesinin ardından bu yılın ikinci çeyreğinde durgunlaştığına dikkati çekti.

İtalya ile ilgili kararda, siyasi belirsizliğin ve aşağı yönlü risklerin arttığı kaydedildi. Ülke ekonomisinin büyüme öngörüsünün 2016 yılı için yüzde 1'den yüzde 0,8'e, 2017 için de yüzde 1,3'den yüzde 0,9'a indirildiği bilgisi verildi.

Fas

Fitch, Fas'ın kredi notunun 'BBB-' seviyesinde korunduğunu, görünümünün de "durağan" olarak teyit edildiğini açıkladı.

Fas'la ilgili açıklamada, 2012'den beri dış finansmanların güçlendiğine ve imalat sektörünün ihracatının arttığına dikkat çekildi.

Ülkeye yönelik yabancı yatırımın gayri safi yurt içi hasılaya oranının yüzde 2,5 seviyesinde sabit kalmasının tahmin edildiği açıklamada, dış borcun da kademeli olarak azalmasının öngörüldüğü belirtildi.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi

Fitch ayrıca, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin kredi notunun "BB-"den "B+" seviyesine yükseltildiğini, görünümünün de "pozitif" olduğunu duyurdu.

Açıklamada, bu ülkenin 2013'teki bankacılık krizinden sonra sektördeki kademeli iyileşmeye işaret edilerek, ekonomik düzelmenin istihdamı ve kamu finansmanını desteklediği aktarıldı.

Fitch, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ekonomisinin bu yıl yüzde 2,9 oranında büyümesinin tahmin edildiğini, bu göstergenin 2017 ve 2018'de de yüzde 2,5 civarında genişlemesinin öngörüldüğünü kaydetti.

Fitch: Kazakistan'ın Kaşagan sahasından petrol ihracı, ülkenin kredi profili için olumlu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Kaşagan sahasında petrol üretimine tekrar başlanmasının, Kazakistan'ın kredi profili için olumlu olduğunu açıkladı.

Fitch Ratings'ten yapılan yazılı açıklamada, 2013'te üretimi durdurulan Kazakistan'daki Kaşagan sahasından geçen hafta tekrar petrol ihracatına başlanması, ülkenin kredi profili için "olumlu" olarak nitelendirildi.

Kaşagan sahasından üretilen ham petrolün 2017 veya 2018'de günlük ortalama 300 bin varile çıkmasının tahmin edildiği belirtilen açıklamada, bu miktarın Kazakistan'ın 2015'teki hidrokarbon üretiminin yüzde 18'ine tekabül ettiği duyuruldu.

Açıklamada, Kazakistan'ın diğer petrol sahalarında üretimin düştüğüne dikkat çekilirken, "Kaşagan sahasındaki üretim, ülkenin Avrupa ve Çin'e önemli bir petrol tedarikçisi olarak kalmasına yardımcı olacak." ifadesi kullanıldı.

Kazakistan ekonomisinin, azalan kamu harcamaları ve düşük petrol fiyatlarından toparlandığı bir dönemde Kaşagan'daki petrol üretiminin ülkede ekonomik büyümeye katkı sağlayacağının vurgulandığı açıklamada, ihracattan elde edilen gelirlerin artacağının da öngörüldüğü dile getirildi.

Ancak, açıklamada, petrol fiyatlarının hala düşük olduğuna işaret edilerek, Kaşagan'da ortaklık payı olan şirketlerin yatırımlarının geri dönüşünün zor olacağı, bu nedenle de projenin genişlemesinin beklenmediği belirtildi.

Açıklamada, petrol fiyatlarının hızlı şekilde toparlanmaması durumunda, Kaşagan sahasında ortaklık payı olan ABD'li ExxonMobil, İngiliz-Hollandalı Royal Dutch Shell, Fransız Total, İtalyan Eni, Çin'in ulusal petrol şirketi CNPC ve Kazakistanlı NC KazMunayGas'ın 50 milyar dolarlık sermaye harcaması olan projeyi ilerletmeyeceği veya projeyi genişletmeyi erteleyebileceği ifade edildi.

Fitch Ratings, düşük petrol fiyatlarının gayrisafi yurtiçi hasılasına olumsuz etkisi nedeniyle, 29 Nisan'da Kazakistan'ın yabancı para cinsinden kredi notunu "BBB+"dan "BBB" seviyesine, yerli para cinsinden kredi notunu da "A-"den "BBB" seviyesine indirdiğini duyurmuştu.

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 103.200 2,04
USD/TRY 4,7156 0,16
EUR/TRY 5,4941 -0,54
EUR/USD 1,1651 -0,59
FAİZ 17,48 1,27
ALTIN/ONS 1.302,25 -0,18
BRENT 76,44 -2,98
Yukarı