TVRadyo

Yıldırım: Yayılma politikası içinde değiliz

Yıldırım: Yayılma politikası içinde değiliz

Başbakan Binali Yıldırım Habertürk yayınında soruları cevapladı

22 Ekim 2016 Cumartesi, 22:20 Güncelleme: 22 Ekim 2016 Cumartesi, 22:36

Başbakan Binali Habertürk ortak yayınında soruları cevaplıyor. İşte Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları;

*Musul'daki durum şu anda şehrin merkesinde DEAŞ unsurlarında temizlemek için yapılan operasyon devam ediyor. Şuanda henüz şehir merkezine gelinmediği için ciddi bir direniş söz konusu değil. Üç koldan operasyon ilerleyecek. Harekat planına göre şehrin Güneybatı tarfaı açık bırakılıyor.

*Bu arada DEAŞ dikkati çekmek için Musul üzerindeki baskıyı azaltmak için harekat yaptı ve buna karşılık verildi

CARTER'IN AÇIKLAMALARI

*Koalisyon içersinde kara ve hava unsrusları içerisinde Türkiye var. Türkiye hava operasyonlarına katılacak. Kara operasyonlarında ise peşmergeler yer alıyor. Başika kampında eğittiğimiz Ninova askerleri yer alıyor. Amerika lojisteik destek veriyor. ABD arka planda yer alıyor. ABD aktif olarak operaswyonlarda yer almamızı gerektirecek bir durum söz konusu değil.

*Bizim hassasiyetimiz şu Başika'daki askeri varlığımıza yönelik Bağdat ileri geri açıklama yapıyor. Bugüne kadar herhangi bir sorun olmadığı halde açıklamalar yapması bizi rahatsız ediyor. 

*İkinci önemli unsur Musul operasdyonundan sonra demografik yapının değiştirileceği 2 milyona yakın mültecinin Türkiye'ye geleceği yönünde endişemiz var.

*Buradan çıkacak mültecilerin Trükiye'ye doğru gelmesi demek 1 milyon mültecinin gelmesi demek. Mezhep savaşı riski artma riski söz konusu.

*Irak'tan geelecek her türlü terör ve mülteci akınına karşı Türkiye kayıtsız olamaz ve müdahale etmekte tereddüt göstermeyeceğiz. Ülkemizin başını ağrıtan PKK Irak'ta barınıyor. Irak bize laf edeceğine PKK'ya yataklık yapmamalı. Ülkesine sahip çıkmalı.

B VE C PLANLARI NELER? 

*Gerek Irak Hükümeti gerek ABD bize milislerin şehrin içine girmeyeceği PKK'nın operasyona katılmayacağı yönünde tahhütleri var ama bu bizim tereddütlerimizi gidermiyor.

*Terör unsurlarının geçişini engellemek için her türlü önlemi almak zorundayız.

*ÖSO'ya destek veriyoruz. Amacımızı Hatay, Antep,  Kilis sınrılarını korumaya çalışıyoruz.

*Türkiye'deki mültecilerin bir kısmı köylere yerleşti onlara yardım ediyoruz.

Başbakan Binali Yıldırım ortak yayında açıklamalar yapıyor.

*Musul'daki durum şuanda şehrin merkesinde Deaş unsurlarında temizlemek için yapılan operasyon devam ediyor. Şuanda henüz şehir merkezine gelinmediği için ciddi bir direniş sözkonusu değil. Üç koldan operasyon ilerleyecek. Harekat planına göre şehrin Güneybatı tarfaı açık bırakılıyor.

Irak'taki sınır bölgemizde mülteci geçişi çok zor onlara rıza gösteremeyeiz çünkü terör unsurları da geçiş yapabiliyor.

MASA KONUSU

*Cumhurbaşkanımız birinci önceliğimizin her türlü terör örgütünün temizlenmesi, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütünlerinin bertaraf edilmesiolduğunu söyledi.

*Koasliyonda gerekli adımlar atılıyor. Daha sonra Suriye ve Irak'ta istikrarın sağlanması gerekiyor. Masa olma meselesi barış görüşmelerinde Türkiye'nin yer alacağı anlamına geliyor. Bu bölgede Trükiye'nin yer almadığı bir görüşme olması mümün değil. Bu bölgeyle alakası olamayan masada yer alacak Trükiye yer almayacak böyle bir durum söz konusu olamaz.

*Türkiye'nin geleceği ve güvenliği için Trükiye'nin ağırlığı burada olacak. Kendimiz kararımızı verdik ve yaptık benzer bir şekilde Irak'ta bunu yapacağız. Derdimiz oraların toprak bütünlüğünün bozulmamasıdır.

Biz bir yayılma politikası içinde değiliz. Bize acı çektiren sorunları çözmek için buradayız.

MEZHEP ÇATIŞMASI

Bağdat ve İran mezhep çatışmalarına karşı dikkatli olmalı. Bizi birleştiren mezhep değil yüce İslam'dır. Türkiye'de mezhep çatışması yok. Yeni Kerbelaların yaşanmasını istemiyoruz. İslam alemini birbirine kırdıran çatışmaları istemiyoruz.

Bizim Anadolu kültüründe mezhep farklılığı yok. İslam'da 'Ne olursan ol' anlayışı vardır. Mevlana'nın çağrısı çok açık.

İran ile sürekli görüşüyoruz. Özellikle PKK ile mücadele konusunda iş birliğimiz var. İran-Trükiye görüşmeleri devam ediyor. İran'ın Irak ile sınırı var bölge ülkeleri olarak aktif olmamız gerek, uzaktan gelen ülkeleren bu işi bırakmamalıyız.

"Hava unsurları içerisinde Türkiye yer alacak"

Başbakan Yıldırım: "(Musul'daki operasyon) Koalisyon güçleri içerisinde hava ve kara unsurları var. Hava unsurları içerisinde Türkiye yer alacak. Bir hava harekatında ihtiyaç duyulduğunda bizim uçaklarımız da operasyona katılacak. Burada bir tereddüt yok, mutabakat sağlanmış durumda. Kara operasyonunda zaten şu anda Irak'ın resmi askerleri, polisi, güçleriyle Peşmergeler doğrudan yer alıyor. Ayrıca bizim Başika kampında eğittiğimiz Ninova Muhafızları var. Irak içerisinde diğer milis gruplar var. Dolayısıyla şu anda koalisyon güçlerinden doğrudan operasyonda yer alan başka ülke unsurları yok. ABD lojistik destek veriyor, arka planda Amerika da yer alıyor. Dolayısıyla kara harekatında şu anda bizim, aktif olarak operasyonların içerisinde yer almamızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir."

"Irak bize laf edeceğine önce bize orada bulunan PKK terör örgütüne yataklık yapmasın"

Başbakan Yıldırım: "Ülkemizin başını ağrıtan PKK terörünün barındığı ülke Irak. Irak bize laf edeceğine önce bize orada bulunan ve ülkemizi rahatsız eden yıllardır sivil insanların hayatına kasteden, güvenlik güçlerimizi şehit eden, bu alçak hain bölücü PKK terör örgütüne yataklık yapmasınlar. Önce ülkelerine sahip çıksınlar, ülkelerindeki terör örgütlerini zapturapta alamıyorlar Türkiye'ye kafa tutuyorlar."

"DEAŞ'ı sınırımızdan uzaklaştırdık"

Başbakan Yıldırım: "DEAŞ'ı sınırımızdan uzaklaştırdık. Benzer şeyi Irak'ta da şartlar icap ederse yaparız. Tereddüt olmasın. Irak'taki sınır bölgemizde arazi şartları çok zor, tamamen derin vadiler, dağlar. Dolayısıyla oradan mülteci geçişi çok zor, buna da rıza gösteremeyiz çünkü onlar arasında terör unsurları karışıp geçme riski çok yüksek. O yüzden Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin kontrolündeki bölgede, güvenli bir alan oluşturmak daha akıllıca. Ona yönelik tedbirlerimiz var."

"Her terör örgütüyle gereğini yaparız kimseden de izin, icazet almaya ihtiyacımız olmaz"

Başbakan Yıldırım: "Türkiye gerek sınırları içerisinde gerek sınırları dışarısında ulusal güvenliğini, toprak bütünlüğünü tehdit eden, vatandaşlarının can ve mal emniyetini tehlikeye sokan, her terör örgütüyle ismi ne olursa olsun ister PKK, PYD, YPG ister DEAŞ olsun isterse ne olursa olsun gereğini yaparız kimseden de izin, icazet almaya ihtiyacımız olmaz. Bu kadar açık ve net söylüyorum."

Habertürk - AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 93.191 0,16
USD/TRY 4,7590 1,16
EUR/TRY 5,5003 0,56
EUR/USD 1,1553 -0,60
FAİZ 19,55 2,25
ALTIN/ONS 1.280,24 0,15
BRENT 74,82 -0,69
Yukarı