TVRadyo

S.Arabistan/Falih: OPEC ve OPEC dışı ülkeler Kasım'da anlaşabilir

S.Arabistan/Falih: OPEC ve OPEC dışı ülkeler Kasım

Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Falih, "Kasım ayında OPEC ile OPEC üyesi olmayan petrol üreticisi ülkeler arasında bir anlaşma olabileceği konusunda hemfikiriz" dedi

23 Ekim 2016 Pazar, 23:00 Güncelleme: 23 Ekim 2016 Pazar, 23:19

Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Muhammed bin Salih Al-Sade, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya arasında yarın petrol piyasasına ilişkin bir toplantı düzenleneceğini bildirdi.

Sade, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlediği basın toplantısında, herkesin petrol piyasasında yeniden istikrarın sağlanması için bir an önce harekete geçilmesi konusunda hem fikir olduğunu ifade ederek, "OPEC ile Rusya arasında yarın toplantı düzenlenecek." dedi.

Riyad'ta düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) 35. Petrol İşbirliği Komitesi toplantısının ardından Suudi Arabistan, Katar ve Rusya petrol bakanlarının katıldığı ortak basın toplantısında konuşan Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid bin Abdulaziz el-Falih de Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun uluslararası petrol görüşmeleri için başkent Riyad'a ulaştığını söyledi.

Falih, "Suudi Arabistan ile Rusya arasında petrol konusunda bir yakınlaşma oldu. Kasım ayında OPEC ile OPEC üyesi olmayan petrol üreticisi ülkeler arasında bir anlaşma olabileceği konusunda hemfikiriz." diye konuştu.

KİK ülkelerinin uluslararası petrol piyasasındaki dalgalanmadan etkilendiğini belirten Falih, ancak bu dalgalanmalara karşı direnç gösterecek uluslararası düzeyde güçlü bir ekonomiye sahip olduklarını dile getirdi.

Suudlu Bakan, "Dengenin sağlanması için piyasanın acilen canlandırılması ve güvenin yeniden tesis edilmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak da "OPEC ile anlaşma sağlanmadan ülkesinin nihai petrol üretimine ilişkin net bir rakam veremeyeceğini" belirtti.

OPEC ile görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Novak, üretim seviyelerinin, OPEC ile yapılan anlaşma ve görüşme sonuçları esas alınarak belirleneceğini, birçok seçenek üzerinde durduklarını kaydetti.

Novak, Moskova ile Riyad arasında işbirliği için yeni adımlar attıklarını belirterek, "Petrol piyasasına denge getirmesi için alınan önlemleri destekliyoruz. Yavaş da olsa piyasanın şu an ki durumu daha iyi. Yatırımların desteklenmesi için istikrar şart." dedi.

OPEC ile OPEC üyesi olmayan petrol üreticisi ülkelerin 29 Ekim'de Avusturya'nın başkenti Viyana'da petrol piyasasında istikrar konusunu görüşmesi bekleniyor.

Falih: Kasım'da OPEC ile OPEC dışı ülkeler anlaşabilir

Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid bin Abdulaziz el-Falih, petrol piyasasında yeniden denge sağlanması gerektiğini belirterek, "Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile diğer petrol üreticisi ülkeler, yoğun bir görüşme sürecine girdi." dedi.

Falih, başkent Riyad'da düzenlediği basın toplantısında, OPEC ve OPEC üyesi olmayan ülkeler arasındaki görüşmelerin eş zamanlı sürdürüldüğünü vurgulayarak, "OPEC ile OPEC üyesi olmayan petrol üreticisi ülkeler, petrol piyasasında yeniden dengenin sağlanması için görüşme sürecine girdi." ifadesini kullandı.

Riyad'ta düzenlenen 35. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Petrol İşbirliği Komitesi toplantısında konuşan Falih, "Rusya Enerji Bakanı'nı petrol üreten ve ihraç eden ülkeler arasında koordinasyonu sürdürmeye davet ettim. Rusya ile petrol konularını kapsamlı bir şekilde ele alıyoruz." ifadelerini kulandı.

Körfez ülkelerinin günlük petrol üretiminin 18 milyon varile ulaştığını, bunun da dünyadaki üretimin yüzde 20'sine karşılık geldiğini anlatan Falih, "Petrol piyasasındaki dalgalanma nedeniyle hala sıkıntı yaşıyoruz. Bu durum KİK'in bütçelerinde baskıya neden oldu." diye konuştu.

OPEC ile OPEC üyesi olmayan petrol üreticisi ülkelerin 29 Ekim'de Avusturya'nın başkenti Viyana'da petrol piyasasında istikrar konusunu görüşmesi bekleniyor.

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.852 0,84
USD/TRY 4,6771 -0,91
EUR/TRY 5,4534 -0,52
EUR/USD 1,1651 0,41
FAİZ 19,18 -1,08
ALTIN/ONS 1.270,56 0,27
BRENT 75,55 3,42
Yukarı