TVRadyo

Küresel piyasalar "Apple ve petrol" ile düştü

Küresel piyasalar "Apple ve petrol" ile düştü

Uluslararası piyasalar, Apple'ın hayalkırıklığı yaratan finansalları ve petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte geriledi (13:25'te güncellendi)

26 Ekim 2016 Çarşamba, 07:27 Güncelleme: 26 Ekim 2016 Çarşamba, 13:27

(13:25'te güncellendi)

Aralarında Lloyds Banking Group Plc ve Apple Inc.'nin de bulundğu bazı önemli şirketlerden gelen kar açıklamaları, tüm dünyada hisse senetlerinin aşağı yönde hareket etmesine neden olurken, petrol fiyatlarındaki düşüş de bu seyre yardımcı oldu.

Stoxx Europe 600 Endeksi kazançsız geçirdiği üst üste dördüncü güne girerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi iki haftanın en yüksek seviyesinden geri çekildi. Dünyanın en büyük şirketi Apple, olumsuz mali rakamlarının ardından, New York'ta açılış öncesi işlemlerde düştü. Ham petrol, Rusya'nın OPEC'in planladığı üretim kısıntısı anlaşmasına katılmayacağını açıklamasının ardından üç haftanın en düşük seviyesine inerken, ABD doğalgazı düşüşünü altıncı güne genişletti. Avustralya doları, tüketici fiyatlarındaki artışın diğer bir faiz indiriminin gelmekte olduğu beklentisini zayıflatması sonucu son bir haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Sydney'de Shaw and Partners Ltd. kıdemli varlık yöneticisi James Audiss, "Çok sayıda ülke OPEC'in üretimkısıntısı kararından muaf tutulmak istiyor ve bu durum petrol üzerinde baskı yaratıyor," dedi ve "Apple'ın ileriye dönük beklentileri iyi değil ve bu durum daha da düşüşe yol açabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Hisse senetleri, Alcoa Inc.'nin iki hafta önce gayrıresmi olarak kar sezonunu başlatmasından bu yana, ABD ve Avrupa'da açıklanan karların iyimserliğe yönelinmesi konusunda açık bir neden sunamamaları ile birlikte yatay bir seyir izledi. Goldman Sachs Group Inc., Citigroup Inc. ve JPMorgan Chase & Co. tahminlerden daha iyi kar açıklarken, Lloyds Banking Group Plc, Daimler AG ve Caterpillar Inc. gibi diğer bazılarının hayalkırıklığı yaratan sonuçları küresel büyüme için görünümü bulanıklaştırdıç Bu gelişmelerin ardından, bu hafta açıklanacak olan  Amazon.com Inc., Deutsche Bank AG ve Volkswagen AG'nin karları dikkatle izlenecek. Belirsizliği artıran diğer bir unsur ise, büyük petrol üreticilerinin üretimin kısılmasına ilişkin karara katılma konusundaki şüpheleri.

Öte yandan, fianans piyasaları üzerinde olumsuz wetkileri olan ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlarına ve Fed'in para politikasının yönüne ilişkin endişeler azalmış durumda. Bank of America Merrill Lynch'in hazırladığı ve küresel hisse senetleri, faizler, kurlar ve emtia vadeli işlemlerindeki beklenen fiyat dalgalanmalarını ölçen GFSI Piyasa Riski Endeksi 2014'ten bu yana en düşük seviyesine indi. Tahmin şirketi FiveThirtyEight'e göre Hillary Clinton'ın gelecek ay yapılacak ABD başkanlık seçimlerinden zaferle çıkma ihtimali yüzde 86.5 ile rekor seviyeye çıkarken, Fed'in bu yıl faiz artırımına gitme olasılığı yüzde 73 seviyesine ulaştı.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 10:38'de yüzde 0.9 aağıda seyrediyordu.

(13:25'te güncellendi)

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 110.933 -1,06
USD/TRY 4,0762 0,86
EUR/TRY 5,0088 0,28
EUR/USD 1,2288 -0,46
FAİZ 14,14 0,00
ALTIN/ONS 1.336,36 -0,68
BRENT 74,06 0,38
Yukarı