TVRadyo

OPEC'in "Viyana" görüşmelerinde anlaşmaya varılmadığı belirtildi

OPEC

Yetkililer: OPEC'in "Viyana" görüşmelerinin ilk gününde anlaşmaya varılmadı

29 Ekim 2016 Cumartesi, 13:25 Güncelleme: 31 Ekim 2016 Pazartesi, 06:40

OPEC'in Viyana'da gerçekleştirdiği görüşmelerin ilk günü sona erdi. Görüşmelerde yer alan yetkililere göre ülke kotalarına ilişkin herhangi bir anlaşmaya varılmadı.

Görülmelerde yer alan iki yetkiliye göre tartışmalarda İran ve Irak'ın söz konusu anlaşmadaki rolü konu oldu. Yetkililerden biri her iki ülkenin de üretim kısıtlamasından muaf tutulması gerektiğini ifade ettiğini belirtirken, hiçbir ülkenin petrol üretimini ne kadar azaltmaya gönüllü olduklarını söylemediğini aktardı. Buna karşın yetkili, bireysel kesintilere ilişkin metodoloji üzerinde aşama kaydedildiğini dile getirdi.

OPEC Genel Sekreteri Muammed Barkindo, "Bugün ve yarınki fikir alışverişimiz piyasa için -aynı zamanda orta ve uzun vadede- temel sonuçlar doğurabilir. OPEC ve OPEC dışı ülkeler bir araya gelmeli ve eş zamanlı ve zamanında adım atmalı" dedi.

OPEC, 28 Eylül'de petrol üretiminin günlük 32.5 ile 33 milyon arasında sınırlanması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da, dün ve bugün (Cuma ve Cumartesi) yapılan OPEC üyesi ve OPEC üyesi olmayan ülkelerin katıldığı toplantıda, danışma toplantılarının kasım ayı içerisinde devam etmesi kararlaştırıldı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünden (OPEC) yapılan açıklamada, OPEC üyeleri ve OPEC üyesi olmayan Azerbaycan, Brezilya, Kazakistan, Meksika, Umman ve Rusya Federasyonu'nun katılımıyla 28-29 Ekim'de üst düzeyli ortak toplantı gerçekleştirildiği belirtildi.

Toplantıda, Cezayir anlaşmasının öneminin tanındığı kaydedilen açıklamada, delegelerin mevcut petrol piyasasının şartları ve 2017 yılı için beklentileri ele aldıkları ifade edildi.

Küresel ekonomi ve petrol talebi artışına rağmen stokların yüksek olduğu vurgulanan açıklamada, düşük petrol fiyatlarının yatırımlarda kesintiye neden olduğuna dikkat çekildi.

OPEC ve OPEC üyesi olmayan ülkeler arasında danışma toplantılarının kasım ayı içerisinde devam edeceği belirtilen açıklamada, "Cezayir anlaşmasının etkili bir şekilde uygulanmasına katkı sağlamaya yönelik danışmaların sıklaştırılması" vurgulandı.

OPEC üyeleri, 29 Eylül 2016'da Cezayir'de yaptıkları toplantıda, petrol piyasasının yeniden dengelenmesi için petrol üretimini günlük 32,5 ile 33 milyon varil aralığında sınırlama kararı almıştı.

OPEC üyesi ve OPEC üyesi olmayan ülkeler, hangi ülkenin ne kadar üretim kısıtlamasına gideceğini belirlemeye çalışıyor.

OPEC'in 171. toplantısı, 30 Kasım’da Viyana'da gerçekleştirilecek.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 103.200 2,04
USD/TRY 4,7168 0,03
EUR/TRY 5,5126 0,34
EUR/USD 1,1683 0,27
FAİZ 17,48 1,27
ALTIN/ONS 1.302,25 -0,18
BRENT 76,44 -2,98
Yukarı