TVRadyo

Yıldırım: Başkanlık gelmezse Türkiye'nin bölünme riski var

Yıldırım: Başkanlık gelmezse Türkiye

Başbakan Binali Yıldırım, CHP ve MHP'ye seslenerek, "Başkanlık sistemi dahil, ihtiyaç duyulan gelin birlikte gerçekleştirelim" dedi

30 Ekim 2016 Pazar, 16:58 Güncelleme: 30 Ekim 2016 Pazar, 16:59

Başbakan Binali Yıldırım, yeni anayasa ve başkanlık sistemi konusunda CHP ve MHP'ye çağrıda bulundu. Başbakan Yıldırım, "Başkanlık sistemi dahil, ihtiyaç duyulan gelin birlikte gerçekleştirelim. Meclis'te konuşalım yetmez, işi sahibine götürelim" dedi. Eyalet sisteminin gelmeyeceğini vurgulayan Yıldırım, başkanlık sistemiyle bölünme riski olduğunu söyleyenlere de "Başkanlık gelmezse Türkiye'nin bölünme riski var. Açıkça söylüyorum" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki sözlerine tepki gösteren Başbakan Yıldırım, CHP liderinin özür dilemesi gerektiğini söyledi. FETÖ ile mücadele konusunda CHP'ye seslenen Yıldırım, "Darbe oldu CHP Genel Merkezi FETÖ'cülerin ağlama duvarına döndü. Mağdur edebiyatıyla FETÖ'cülere moral veriyorsunuz. İnsanın diliyle vicdanı arasında irtibat olmalı" ifadelerini kullandı. 

Başbakan Yıldırım, partisinin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek İl Başkanlığı Genişletilmiş Danışma Meclisi'ne katıldı. Başbakan Binali Yıldırım, kürsüye çıktıktan sonra AK Partililerin yaptığı "Başkanlık istiyoruz" sloganları için, "Merak etmeyin meydanlar ısınacak" diye karşılık verdi. Başbakan Yıldırım'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Türkiye'de ister FETÖ'cü ister bölücü, bu milletin gücü sizin bu eylemleriniz yanında asla ve asla azalmayacak, artmaya devam edecek. Dün millet olarak Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünü coşkuyla, heyecanla kutladık. Bugün Cumhuriyetimizin gelecekte de istikbalimizin sembolü olarak bu gururu yaşatacağız. Bu emaneti canımız pahasına korumayı herbirimiz için şerefli bir görev sayıyoruz. İnşallah 2023'e geldiğimizde Cumhuriyet'in 100'üncü yılında, 100'üncü kuruluş yıldönümünü çok daha heyecanlı gerçekleştireceğiz. O günlerden bu günlere vatan şehitlerini rahmetle, minnetle arıyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları olmak üzere bütün gazilerimizi şükranla yad ediyorum. 

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ VE YAŞANANLAR

Yenikapı'da muhteşem bir miting gerçekleştirdik. 5 milyon vatandaşımız Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde meydanı doldurdu. O gün o meydanda beden veya kalben bulunan vatandaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyoruz. O gün Yenikapı'da Türkiye'nin gücünü, milletin demokrasiden yana tavrını bütün dünyaya gösterdik. O gün beraberliğimizi hiçbir gücün bozamayacağını dosta düşmana ilan ettik. 27 gün süren demokrasi nöbetlerinde de milyonlarca vatandaşımız meydanları doldurdu. 81 ilimiz tek yürek oldu, tek vücut oldu. İstanbul demokrasiye, özgürlüklere ve büyük Türkiye hayaline sahip çıktığını gösterdi. Bu yiğit ve dik duruşundan dolayı bütün İstanbulluları, bütün vatandaşları tebrik ediyorum.

Türkiye'nin özeti İstanbul, 15 Temmuz'da kendine yakışanı yaptı, tıpkı 79 milyon vatan evladının yaptığı gibi. 7'den 70'e bütün İstanbullu 15 Temmuz gecesi devletini korumak ve cumhuriyeti yaşatmak için hainlere karşı dimdik durdu. 246 şehidimiz, 2 bin 194 gazimiz var. 15 Temmuz şehitlerimize ve bütün şehitlere bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. 

Bu millet şehitlerini asla unutmayacak, gazilerini asla unutmayacak. O gün bu milletin her bir ferdi birer kahramandı. Millet adına, devlet adına hepinize şükranlarımı sunuyorum. Sizler, başkomutanımız, Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla meydanları doldurdunuz. Darbe kalkışmasının gerçekleştiği ilk yer olan Şehitler Köprüsü'nü de tuttunuz. 'Şehitler Köprüsü geçilmez' diyerek kurşunlara vücudunuzu siper ettiniz. Darbe gecesi olduğu gibi demokrasi nöbetlerinde de İstanbul'un her köşesinin nabzını tuttunuz. İstanbul'da 2 milyon 200 bini aşan üyemiz 27 gün boyunca çoluğuyla, çocuğuyla meydanlardaydık. Vatanına ihanet edenler değil, meydanlarda demokrasi nöbeti tutanlar kazandı. Milletin tanklarını sürenler değil, tankların üzerine çıkan kahramanlar kazandı. Aklını kiraya veren teröristler değil, herbiri birbirinden yiğit şehitler, gaziler kazandı. 

Bu acı tecrübeden önemli dersler çıkardık. Gereken her adımı kararlılıkla atarak, bu türden alçak kalkışmaların yaşanmaması için her türlü tedbiri aldık, almaya devam ediyoruz. Hiç kimse devlet içinde devlet olmaya cesaret edemeyecek. Millet iradesine ipotek koymayı aklından geçirmeyecek. Sınırlarımız içinde veya dışında bu necip millete kast edenlerin üstesinden gelmeye muhtediriz. FETÖ'den de, BETÖ'den de, DEAŞ'tan da, onun siyasi uzantılarından da kurtaracağız.

AK Parti, 2001'de yola çıkarken kurucu liderimiz genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan, o kutlu yolculukta bir şey söyledi: Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. AK Parti için 3 Kasım 2002 tarihi bir başlangıçtır. AK Parti iktidarı 14 yıl boyunca bir yandan Türkiye'yi 3'e katlarken, milli gelirini 3 kat artırırken, milletimizin hayali olan hizmetleri yaparken, yurdun her köşesini bilişim ağlarıyla donatırken, sağlıkta dönüşümü gerçekleştirirken, eğitimde büyük reformları yaparken, sosyal devlet olma yolunda dönüşümü gerçekleştirirken, diğer yandan da AK Parti vesayetçileri, darbe özlemcilerinin de tepelerine vura vura geliyor. Ülkeye tuzak kuran darbecileri de teröristleri de hallede hallede bugüne geliyoruz. 

BAŞKANLIK SİSTEMİNİN KAYNAĞI

Bu hizmetleri yaparken zannetmeyin ki önümüze kimse çıkmadı. Bir yandan hizmet yaptık, proje gerçekleştirdik, bir yanda da vesayet odaklarıyla, darbe meraklılarıyla mücadele ettik. İlk açık müdahale 27 Nisanındaki e-muhtıradır. 363 milletvekiliyle işbaşına gelmişiz 'Cumhurbaşkanı seçemezsiniz' dediler. Bu işin çözümü millettir dedik ve millet kararını verdi, millet 'Cumhurbaşkanını ben seçeceğim' dedi ve o referandumla birlikte artık Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin önü açıldı. Bu Türkiye'deki yönetim sisteminin en önemli değişikliğinin başlangıcıdır. Bugün başkanlık tartışmalarının başladığı nokta da budur. CHP ve onun akıl daneler o gün adam gibi parlamentoda cumhurbaşkanı seçimi yaptırsalardı, bugün biz sistem meselesini konuşma ihtiyacı duymazdık. CHP siyasi hayatında hiçbir zaman halkın iradesine ram olmamıştır. 

AK PARTİ'YE KARŞI ÇIKARILAN ENGELLER

AK Parti'nin karşılaştığı vesayet ve darbe heveslileri bununla da yetinmedi. Hemen arkasından kapatma davası açtılar. Onu da savuşturduk. Hala durmadılar, yargıyla darbe yapmaya kalktılar. Yine millete giderek yargı reformuyla aştık. Bu sefer Gezi olaylarını tertip ettiler. Ağaç, yeşil diyerek iktidarı devirme hevesine kapıldılar. Gezi'de bu milletin evladı Recep Tayyip Erdoğan 'Gezicilere pabuç bırakmayacağız, yol da yapacağız, milletimizin gönülünü de yapacağız' dedi. Bu sefer 17-25 Aralık'ı tezgahladılar. 17-25 Aralık Türkiye demokrasisine yargı yoluyla darbe kalkışmasıdır. Orada da sert kayaya çarptılar. Onlara derslerini 17 Aralık sabahı Cumhurbaşkanımız 'Bu ülkeyi darbecilere asla teslim etmeyeceğiz' dedi. O gün FETÖ'ye dikkat çeken Cumhurbaşkanımız maalesef sesini tam duyuramadı. Birçok siyasi parti, bu meselenin ciddiyetinin ne kadar derin olduğunu idrak edemedi.

Ve nihayet, AK Parti iktidarının önüne en büyük sınama 15 Temmuz'da geldi. Milletin tankıyla, topuyla, uçağı, helipkopteriyle millete ateş ederek yönetimi ele geçireceklerdi. Akılları sıra işte tam zamanıydı, hükümeti alaşağı edelim. Akıl hocaları da 'Tam zamanı' demişti. Bir şeyi hesap edemeler, halkın gücünü hesap edemediler. Cuntacılar contayı 15 Temmuz'da yaktı.

KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ: SON DERECE ÇİRKİN AÇIKLAMA

Bunlar olduktan sonra Yenikapı ruhuyla 79 milyonun birliğini, beraberliğini, kardeşliğini cümle aleme ilan ettik. O meydanda verdiğimiz bir söz var: Yenikapı ruhuna gözümüz gibi sahip çıkacağız dedik. Sözümüzün arkasındayız. Ama ana muhalefet partisi bu ruhu ortadan kaldırmak istiyor. Önceki gün ana muhalefet partisi genel başkanının son derece çirkin açıklaması oldu: 'Beyfendi Marmaris'te tatildeyken Meclis topa tutuluyordu.' Bu son derece haksız ve yakışıksız bir açıklamadı. 15 Temmuz gecesi Türkiye büyük bir tehlike atlattı. Bu haksız, yakışıksız ithamı yapan ana muhalefet partisi genel başkanının en azından bir özür borcu var. Özür dilemelidir. Cumhurbaşkanımızın o gece nerede olduğunu cümle alem biliyor. Darbecilerin Cumhurbaşkanımızı almaya gittiklerini bütün Türkiye biliyor. Cumhurbaşkanımızın o gün gösterdiği cesaret ve dirayet dünyada hayranlıkla karşılanıyor. Teslim olmayı bir an düşünmedik, bu güzel ülkeyi terk etmeyi bir an düşünmedik. Hep millletin yanında olduk. Tehditlere rağmen, suikastten, uçağın düşürülmesinden asla tereddüt etmeden Cumhurbaşkanımız İstanbul'a geldi. Üzerinde jetle uçarken, kurşunlar atılırken saklanmayı, gizlenmeyi, kaçmayı asla düşünmedi. Sayın Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanımız milletiyle beraberdi, siz neredeydiniz? Darbe oldu CHP Genel Merkezi FETÖ'cülerin ağlama duvarına döndü. Mağdur edebiyatıyla FETÖ'cülere moral veriyorsunuz. İnsanın diliyle vicdanı arasında irtibat olmalı. 

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Türkiye'de bir anayasa değişikliği gündemi var. Fırsat buldukça vesayetçiler, darbeciler harekete geçiyor. Millet iradesiyle seçilmiş hükümetleri alaşağı etmeye çalışıyor. En son 1980 darbesiyle yapılan bu darbe anayasası Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzakta. Bunu bütün siyasi partiler söylüyor. Türkiye'nin gelişen demokrasisine uygun, halkın iradesinin tam yansıdığı, kuvvetler ayrılığının eksiksiz çalıştığı ve bütün vatandaşları kapsayan bir anayasaya ihtiyaç var. Bunu seçimler öncesi bütün partiler söz vermesine rağmen, seçim bittikten sonra bunlar unutuluyor ve diğer seçime kadar işi unutuyorlar. Diyoruz ki, gelin bu anayasa görevini halledelim. Şimdi bir araya gelelim dedik. Nitekim üç parti temsilcileri bir araya geldi ve bu anayasa ile ilgili gerekli ortak çalışmayı yaptılar. Teklifim şu, en azından anlaşılan bu 7 maddeyi AK Parti, CHP ve MHP olarak birlikte geçirelim ve bu meseleyi halledelim.

CHP VE MHP'YE ÇAĞRI

Bu 7 maddeyi hallettikten sonra işimiz bitmiyor. Kamuoyunu meşgul eden yeni anayasayı ve hükümet sistemini ele alıp çözmemiz gerekiyor. Cumhurbaşkanının millet tarafından seçildiği günden beri gündeme getiriyoruz. Yapılacak olan mevcut durumu, anayasayla uygun hale getirmektir. Başkanlık sistemi dahil, ihtiyaç duyulan gelin birlikte gerçekleştirelim. Meclis'te konuşalım yetmez, işi sahibine götürelim. 

Geçenlerde MHP Genel Başkanı Bahçeli dedi ki, 'Bu iş böyle yürümüyor. Ya gelin parlamenter sistemi güçlendirelim, yok istemiyorsanız mevcut durumu düzeltelim'. Doğru söze ne denir, eyvallah. Biz 'Buyrun, gelin bu durumu düzeltelim' dedik. Millet bunu bekliyor. Milletin seçtiği Cumhurbaşkanı anayasa olarak da sorumlu olması gerekir. Ama mevcut anayasa buna imkan vermiyor. Yapılacak değişiklikle Meclis'in yasama iradesinin güçlendirilmesi, yürütmenin tek başına iktidarı garanti edecek şekilde dizayn edilmesi. Türkiye'nin gelişmesi için, 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi için, FETÖ'cülerle, BETÖ'cülerle mücadele için güçlü, tek başına iktidar çıkarması lazım. Bunun da yolu başkanlık sisteminden geçiyor. Başkanlık gelmezse Türkiye'nin bölünme riski var. Açıkça söylüyorum.

EYALET SİSTEMİ DE GELECEK Mİ?

Hiç kimse, eyalet sistemi getirecek, bölünme getirecek diye yalan yanlış beyanlarda bulunmasın. Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünü önceleyen, yargı-yürütme-yasamanın alanlarını ayıran, modern anayasadan bahsediyoruz. Bu anayasa ile Türkiye koalisyonlarla yürütülen dönemi geride bırakacak. Tek başına iktidar çıkaracak istikrarı ve güveni seçimde sağlayacak yeni dönemle tanışmış olacaktır. 

Türkiye'deki sistemin adı da yok, dünyada örneği de yok. Yarı başkanlık sistemine de benziyor, parlamenter sisteme de benziyor. Darbeciler anayasayı yazarken dünyada ne yetki varsa doldurmuş. Bir acayip durum. Bunun düzelmesi gerek. Bizim yapmayı istediğimiz şey bu. Millet iradesi en üstün iradedir. Ne vesayetçiler, ne darbeciler, ne de başkaları. Başkanlık sistemiyle ilgilli bu konu önümüzdeki günlerde bütün kapsamıyla enine boyuna konuşulacak. Yanlış bilinen doğrular da bu şekilde vatandaşımıza anlatılacak. 

Bunun için AK Parti'nin tek başına başkanlık için, Meclis'ten geçirip milletin önüne getirme şansı, imkanı yok. O yüzden Meclis'teki diğer partilerin başta MHP olmak üzere CHP'nin de bu dönüşüme destek vermesini bekliyoruz. İstiyoruz ki, uzlaşmanın olabildiğince yüksek olsun. Bu şerefe Türkiye'yi gelecek kuşaklara taşıyacak bu onuru hep birlikte taşıyalım. Milletimizin bütün renklerini temsil etsin. CHP karışmazsa da biz bu hedefimizden vazgeçecek değiliz. Anayasa değişikliğini Meclis'e getireceğiz. Bu anayasa değişikliğinin milletin onayından geçmesi gerekiyor. 

TERÖRLE MÜCADELE NE ZAMAN BİTECEK?

Türkiye bir yandan kalkınma ve 100'üncü yıl hedeflerini gerçekleştirmek için çalışmaya devam ederken, diğer yandan da içeride ve dışarıda terör örgütleriyle amansız bir mücadele veriyoruz. Güvenlik kuvvetlerimiz doğu ve güneydoğuda birçok bölgede yurdun her köşesinde teröristler göz açtırmıyorlar, milletin huzuru, barışı, can güvenliği için canla başla çalışıyorlar. 

Suriye'den DEAŞ, PYG/YPG tehdidini engellemek için Fırat Kalkanı ile gereken tedbirleri alıyoruz, güvenli alanları oluşturuyoruz. Bizim amacımız bölgeye huzurun, barışın gelmesidir. Kimsenin toprağında gözümüz yoktur. Kimsenin birliğinin, beraberliğinin bozulmasını istemiyoruz. Irak ve Suriye'de bölünmeye karşıyız.

'Terörle mücadele ne zaman bitecek' diye soruyorlar. Terörle mücadele, vatandaşlarımız Türkiye'nin her yerinde işinde gücünde, seyahatinde huzur ve güven içinde oluncaya kadar devam edecek. Askerimize, polisimize, sivil vatandaşımıza yönelen saldırılar bitinceye kadar devam edecek. Terör örgütünün Kürtler diye bir sorunu yok. Kürtlerin ve Türklerin, bu milletin PKK terör örgütü gibi bir sorunu var. Bu sorunu da milletin gündeminden kaldırmak gibi bizim görevimiz var. Bunu büyük gayretle yapıyoruz. Terörü Türkiye gündeminde en alt sıraya düşüreceğiz.

Darbeyi denediler, terör denediler olmadı. Şimdi ekonomi üzerinden yeni faaliyet içine girdiler. FETÖ'cüler ve bölücüler kolkola. Bunları seven epey taraftarları da var. Bölücülere destek veren partinin eş başkanı 'Biz PKK'yı terör örgütü olarak görmüyoruz' diye bağırıyor Almanya'da. Gel onu Diyarbakır'da söyle de görelim. Tanışık köyünde söyle. Oradan uzaktan alçak terör örgütüne destek vermekle olmaz. Bu destek verenler de bunun hesabını yüce Türk adaletine verecekler. Ekonomimiz üzerinde de ne yapmaya çalışırsanız çalışın asla başarılı olamayacaksınız. Bu millet her türlü teröre, kalkışmaya gereken cevabı verdiği gibi, dün olduğu gibi..."

HT

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 94.437 1,50
USD/TRY 4,7402 0,76
EUR/TRY 5,4970 0,50
EUR/USD 1,1592 -0,27
FAİZ 19,32 1,05
ALTIN/ONS 1.275,57 -0,22
BRENT 75,10 -0,32
Yukarı