TVRadyo

Şimşek: 28 milyar dolarlık hacim potansiyeli yansıtmıyor

Şimşek: 28 milyar dolarlık hacim potansiyeli yansıtmıyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ile Çin arasındaki mevcut 28 milyar dolarlık ticaret hacminin mevcut potansiyeli yansıtmadığını belirtti

04 Kasım 2016 Cuma, 14:27 Güncelleme: 04 Kasım 2016 Cuma, 14:28

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ile Çin arasındaki mevcut 28 milyar dolarlık ticaret hacminin mevcut potansiyeli yansıtmadığını belirtti.

Şimşek, "Bu rakamın, ülkemiz aleyhindeki açığı da daraltacak şekilde daha yüksek hedeflere ulaşması gerektiği hususunda görüş birliğine varıldı." dedi.

Türkiye-Çin Hükümetlerarası İşbirliği Komitesi 1. Toplantısı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang eş başkanlığında Ankara Palas'ta yapıldı.

Şimşek, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Çin ile Türkiye’nin Asya’nın iki ucundaki kadim medeniyetler olduğunu belirterek, ilişkilerin tarihi İpek Yolu'na kadar uzandığını belirtti.

Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin son yıllarda hızla geliştiğini ve 2010 yılında tesis edilen stratejik iş birliğinin hedeflediği noktaya doğru ilerlediğini anlatan Şimşek, Çin’in 2016 itibarıyla Türkiye’nin dünyadaki ikinci büyük ticaret ortağı konumunda bulunduğunu kaydetti.

Son iki yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında gerçekleşen 3 görüşmenin, Çin ile ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin iradenin en üst düzeyde teyidine vesile olduğunu ifade eden Şimşek, liderler arası ikili görüşmelerin önümüzdeki yıl da devam etmesinin beklendiğini anlattı.

Şimşek, iki ülke arasında hali hazırda çeşitli düzeylerde istişare mekanizmalarının mevcut olduğuna işaret ederek, "Cumhurbaşkanımız ile Çin Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat uyarınca bugün ilki gerçekleştirilen Hükümetlerarası Komite, Çin ile aramızdaki en üst düzeyli mekanizmayı oluşturmaktadır." diye konuştu.

Dostane bir atmosferde son derece verimli geçen görüşmede ikili ilişkilerin bütün boyutlarıyla değerlendirildiğini anlatan Şimşek, siyasi ilişkilerin karşılıklı güven ve yarar temelinde daha da geliştirilmesi hususundaki ortak iradenin dile getirildiğini vurguladı.

GÜVENLİK ALANINDA İŞ BİRLİĞİ

Toplantıda Çin ile Türkiye arasında güvenlik işbirliği alanındaki son gelişmelerin ele alındığını belirten Şimşek, "Bu bağlamda, tarafımızdan, ülkemizde Çin aleyhine hiçbir faaliyete izin verilmeyeceği hususu vurgulanmıştır. Çin tarafı da ülkemizin güvenlik konusundaki kaygılarına gereken hassasiyeti göstereceğini belirtmiştir." ifadelerini kullandı.

Şimşek, Türkiye ile Çin arasındaki mevcut 28 milyar dolarlık ticaret hacminin mevcut potansiyeli yansıtmadığını, bu rakamın, Türkiye aleyhine açığı da daraltacak şekilde daha yüksek hedeflere ulaşması gerektiği hususunda görüş birliğine varıldığını bildirdi.

Bu çerçevede Edirne-Kars Hızlı Tren Demiryolu Projesi ile ilgili sürecin hızlandırılması, üçüncü nükleer santral gibi mega projeler konusundaki işbirliği imkanları görüşüldüğünü aktaran Şimşek, "Ülkemizden Çin’e yönelik tarım ürünleri ihracatının arttırılması hususundaki gelişmeler ele alınmış, Türkiye’deki Çin yatırımlarının daha da arttırılması hususu görüşülmüş, bankacılık ve finans alanındaki işbirliği imkanları üzerinde durulmuştur." dedi.

Çin’den Türkiye’ye yönelik turizm teşvik edilecek

Şimşek, ayrıca Çin’in büyük turist potansiyeline atıfla bu ülkeden Türkiye’ye yönelik turizmin teşvikinin de gündeme geldiğine işaret ederek, toplantıda, kültürden eğitime, sivil havacılıktan yatırım imkanlarına kadar pek çok konuda iş birliği imkanlarının kapsamlı şekilde ele alındığını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Toplantı sonunda, hükümetlerimiz arasında Kültürel Değişim Programı ile İkili Ticaret ve Yatırım İşbirliğinin Geliştirilmesine Yönelik Eylem Planı’nın imzalanmış olmasından memnuniyet duyuyorum. Mevkidaşım Wang ile imza attığımız toplantı tutanağı da gündeme gelen konuların takibi açısından önemli bir referans belgesi olacaktır. Bu vesilesiyle Türk ve Çin medya kuruluşları arasında bir mutabakat zaptı imzalanması da memnuniyet verici bir gelişme olmuştur."

Şimşek, başbakan yardımcıları düzeyindeki komitenin ikinci toplantısının 2018'de Pekin’de düzenlenmesinin öngörüldüğünü sözlerine ekledi.

İmzalanan anlaşmalar

Öte yandan, Türkiye-Çin Hükümetlerarası İşbirliği Komitesi 1. Toplantısı tutanağına Şimşek ile Wang imza koyarken, ayrıca China Radio International (CRI) ile Doğuş Medya Grubu arasında iş birliği mutabakat zaptı, 2017-2020 yıllarına ilişkin Türkiye ile Çin arasında "Kültürel Değişim Programı" ve Ekonomi Bakanlığı ile Çin Ticaret Bakanlığı arasında "İkili Ticari ve Yatırım İşbirliğinin Geliştirilmesine Yönelik Eylem Planı" imzalandı.

Toplantıya, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın yanı sıra ilgili bakanlıkların üst düzey bürokratları da katıldı.

Habertürk

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 106.931 -0,08
USD/TRY 4,0607 -0,13
EUR/TRY 4,9056 -0,41
EUR/USD 1,2074 -0,24
FAİZ 14,35 0,28
ALTIN/ONS 1.317,69 0,07
BRENT 74,73 -0,01
Yukarı