TVRadyo

“Trump kazanırsa gelişmekte olan ülkeler olumsuz etkilenir”

“Trump kazanırsa gelişmekte olan ülkeler olumsuz etkilenir”

Analistler, seçimi Trump kazanırsa Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu gelişmekte olan ekonomilerin olumsuz etkilenebileceğini belirttiler

06 Kasım 2016 Pazar, 11:20 Güncelleme: 06 Kasım 2016 Pazar, 11:23

Analistler, 8 Kasım Salı günü gerçekleştirilecek ABD başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Donald Trumpın kazanması durumunda Türkiyenin de içerisinde bulunduğu gelişmekte olan ekonomilerin olumsuz etkilenebileceğini ve böyle bir sonucun risk oluşturabileceğini belirtti.

Tüm dünyada gözler, ABD başkanlık ve kongre seçimlerine odaklandı. 2 gün sonra sandık başına gidecek Amerikalılar, hem ülkenin yeni liderini hem de yeni kongre üyelerini belirleyecek.
ABDnin iç ve dış politikaları açısından büyük önem taşıyan seçimlerin küresel ekonomiye etkileri de merakla bekleniyor.

ABDde başkanlık için yarışacak Demokrat Hillary Clintonın ekonomi politikaları genel olarak Obama yönetiminin devamı niteliğini taşırken, Cumhuriyetçi Trump ise popülist söylemleriyle dikkati çekiyor. Küresel piyasalarda seçim sonuçlarının finansal piyasaları etkileyeceğine ilişkin endişeler yer alırken, gelişmekte olan piyasalara yönelik olası etkiler de tartışılmaya devam ediyor.

Analistler, seçimleri Donald Trumpın kazanması durumunda Türkiyenin de içerisinde bulunduğu gelişmekte olan ekonomilerin bundan olumsuz etkilenebileceğini ve böyle bir sonucun risk oluşturabileceğini belirtiyor.

"Trump, dünya ekonomisi için en büyük risklerden bir tanesi"

Berenberg Türkiye Ekonomisti Wolf-Fabian Hungerland, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trumpın dünya ekonomisi için en büyük risklerden bir tanesi olduğunu kaydetti.

Trumpın ne yapacağı belli olmayan bir aday olduğunu vurgulayan Hungerland, özellikle uygulamak istediği dış politikanın yatırımcılar için belirsizlik oluşturabileceğini anlattı.

Wolf-Fabian Hungerland, Trumpın ABD Başkanı olması durumunda gelişmekte olan piyasalarda da belirsizliğin hakim olabileceğini belirtti.

Hungerland, Trumpın başkan olmasının Türkiye için iyi bir sonuç olmayacağı öngörüsünde bulundu.

 "Trumpın kazanması durumunda bütün gelişmekte olan piyasaların olumsuz etkilenebilir"

TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Cristian Maggio, Trumpın kazanması durumunda bütün gelişmekte olan piyasaların olumsuz etkilenebileceğini belirtti.

Trumpın kazanması sonrasında gelişmekte olan para birimlerinin ve hisse senetlerinin değer kaybedebileceğini ifade eden Maggio, Türkiye piyasasının da bu etkilenen grup içerisinde olabileceğini aktardı.

Maggio, Meksika gibi ülkelerin böyle bir sonuçtan en fazla etkilenebileceğine dikkati çekerek,Clintonın kazanması durumunda ise TLnin kısa süre de olsa güçlenebileceğini dile getirdi.

Maggio, "Aslında hangisi kazanırsa kazansın uzun vadede kayda değer bir fark olmayacak. Hatta Clintonın kazanması gelişmekte olan piyasalar için önemli olan emtialar üzerinde olumsuz etkiye sahip olabilir" ifadelerini kullandı.

 

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 92.598 -0,48
USD/TRY 4,7462 0,88
EUR/TRY 5,5020 0,59
EUR/USD 1,1588 -0,30
FAİZ 19,12 0,00
ALTIN/ONS 1.279,89 0,12
BRENT 74,67 -0,89
Yukarı