TVRadyo

Tüfenkci: S&P'ninki "hata düzeltme ve özür dileme mekanizması"

Tüfenkci: S&P

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, "Esasında bu not yükseltme daha çok kendi hatalarını düzeltme ve kendi adına özür dileme mekanizması diye düşünüyorum" dedi

07 Kasım 2016 Pazartesi, 11:26 Güncelleme: 07 Kasım 2016 Pazartesi, 11:29

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Standard & Poor's'un (S&P) Türkiye'nin kredi görünümü yükseltmesine ilişkin, "Esasında bu not yükseltme daha çok kendi hatalarını düzeltme ve kendi adına özür dileme mekanizması diye düşünüyorum." dedi.

Bakan Tüfenkci, Standard & Poor's'un Türkiye'nin kredi görünümünü "negatiften" "durağan"a yükseltmesi ve "BB" seviyesindeki kredi notunu teyit etmesine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ile Standard & Poor's gibi kurumları çok da ciddiye almadıklarını belirten Tüfenkci, Türkiye'nin derecelerini düşürürken ciddiye almadıkları gibi çıkarırken de derecelendirme kuruluşlarını pek önemsemediklerini söyledi.

"Riskimizin çok daha az olduğunu biz görüyoruz"

S&P'nin Türkiye'nin kredi görünümünü yükseltmesinin olumlu olduğunu ancak yeterli olmadığını vurgulayan Tüfenkci, "Bizim yatırım yapılabilirlik oranımız baktığımızda, bu seviyelerin çok üzerinde. Birçok Avrupa ülkesinden, birçok gelişmekte olan ülkeden bizim yatırım yapılabilme seviyemizin çok daha yukarıda olduğunu, riskimizin çok daha az olduğunu biz görüyoruz." diye konuştu.

Derecelendirme kuruluşlarının, siyasi mülahazalarla hareket ettiklerinden bir takım aceleci değerlendirmelerde bulunabildiklerini ifade eden Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Standard & Poor's'un darbe girişiminin hemen ardından bir not düşürmesi, ne kadar gerçekçiydi? Gerçekçi değildi. Hiçbir veriye ve analize dayanmıyordu. Bugün kendi değerlendirmelerinin ne kadar boş olduğunu gördüler. Esasında bu not yükseltme daha çok kendi hatalarını düzeltme ve kendi adına özür dileme mekanizması diye düşünüyorum."

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 94.737 -0,34
USD/TRY 4,7296 0,20
EUR/TRY 5,5112 0,53
EUR/USD 1,1648 0,38
FAİZ 19,30 -0,46
ALTIN/ONS 1.268,31 0,09
BRENT 74,09 1,42
Yukarı