TVRadyo

Bakan Çelik: Seçilmişler kurumlara saygı göstermeli

Bakan Çelik: Seçilmişler kurumlara saygı göstermeli

AB Bakanı Çelik, AB büyükelçileriyle yaptığı toplantının ardından konuştu

07 Kasım 2016 Pazartesi, 12:21 Güncelleme: 07 Kasım 2016 Pazartesi, 12:26

AB Bakanı Ömer Çelik, sabah saatlerinde AB büyükelçileriyle bir araya geldi. Çelik, toplantının ardından yaptığı açıklamada HDP eş genel başkanlarının tutuklanmasına dair şu açıklamaları yaptı;

"Halkın oy verdiği herkese saygı duymak zorundayız. Ama bir vekil seçildikten sonra teröre destek veriyorsa, bunu kabul edemeyiz. Vekiller tabi ki hür biçimde siyasetini yapmalıdırı. Ama bunun yerine halkın ihtiyaçları için siyaset yapmaktansa, terör örgütünün temsilciliğini yapıyorsa bunu kabul etmeyiz. Biz ayaklanma çağrısı yapanlardan, hendekleri savunanlardan, milis güçler oluşturmaya çalışanlardan bahsediyoruz.

Önce seçilmişler kurumlara saygı göstermelidir. Sivil siyaseti darbelerin sakatladığını söylüyoruz ama terör örgütlerinin sakatlanmasını da göz ardı edemeyiz. Siyasi çözümden bahsediliyor. Kimlik konulardaki yasakların ortadan kalkması ve terör örgütüne silah bıraktırılması için çok güçlü bir çözüm süreci yürütülmüştür. Kimlik meselelerine dönük yasaklar kalkmıştır. Ama net bir şekilde görüldüğü gibi silahlı güçler Türkiye dışına çıkmamıştır.

Bunlar olurken, 'hendekler bizim kazanımımızdır', 'PKK'yı terör örgütü olarak görmüyoruz'  denmesi, bir vekilin teröristlere silah taşıması kabul edilemez. Hiç bir Avrupa ülkesinde TBMM'de konuşulduğu kadar cüretkar tartışmalar yaşanmıyor. TBMM'de herkes hürce konuşuyor. Pek çok Avrupa ülkesinde bu söylemlere müsaade edilmez.

- BİR KİŞİ SEÇİLDİKTEN SONRA TERÖRÜ DESTEKLEME ÖZGÜRLÜĞÜ KAZANMAZ

Milletvekilleri tutuklanıyor deniyor. Milletvekilleri tutuklanmıyor. Bir kişi seçildikten sonra terörü destekleme özgürlüğü kazanmaz. Dosyalarına bakıldı ve bir kısmı serbest bırakıldı. Biz parti kapatmalara karşı olan bir parti olarak, partilere halkın sahip olduğu düşünüyoruz. Partiler yaşamalıdır ama hiç kimse terör faaliyetinin arkasına sığınmamalıdır. İspanya mahkenmesinin, Batasuna kararını hatırlatmak istiyorum. Bir milletvekilinin, Venezüeala'daki bir ETA mitingine katılması, bir milletvekilinin ETA propagandası yapması gibi suçlamalar var. İspanya Yüksek Mahkemesi, bunu terör propagandası saymış, AİHM bu kararı onaylamıştır. İspanya mahkemesi bunu demokrasiye tehdit olarak görmüştür.

Milletvekilinin tutuklanması arzu edilen bir durum değildir. Ama bir vekil, halkın iradesini terör örgütlerine teslim ediyorsa, siyasi katılım bahane edilerek bu kişilerin yargılanmaması yönünde argüman üretilemez. Darbeler nasıl sivil siyaset için meşru değilse, terör örgütleriyle ilişki de meşru değildir.

Söz konusu olan parlamento dokunulmazlığıdır. Bir meclis görev yaparken, kimseden korkmadan yapmalıdır. Bir kişi halktan aldığı yetkiyi, terör örgütü talimatlarını yerine getirmek için kullamaz. İnsan hakları ve demokrasiyi korumaktan başka derdimiz yoktur. Bugün de yükselen Türkiye karşıtlığı, Türkiye ile alakalı değildir. Herkes kendi iç siyasetinde bunu kullanarak Avrupa değerlerini sabote etmektedir. Mantıklı bir şekilde, resmi platformlarda konuşmalıyız. Türkiye-AB ilişkileri stratejiktir. Hükümetlerimiz, dünyayla ilişkilerini sürdürürerek yoluna devam etmektedir. AB ilişkilerinde çok kırılgan durumdayız. Belçika'daki bir mahkemenenin PKK'yı terör örgütü olarak görmemesi insan hakları sözleşmesine saldırıdır.

Habertürk

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 102.436 -0,86
USD/TRY 4,8224 3,28
EUR/TRY 5,6601 2,89
EUR/USD 1,1734 -0,38
FAİZ 17,22 1,00
ALTIN/ONS 1.294,20 0,24
BRENT 78,99 -0,73
Yukarı