TVRadyo

Albayrak: Anti kömür lobiciliği yapmaya çalışanların dediklerine bakmayacağız

Albayrak: Anti kömür lobiciliği yapmaya çalışanların dediklerine bakmayacağız

Enerji Bakanı Berat Albayrak, "Kömürde son 10 yıldaki keşiflerimizle 80 yıldaki kadar rezerv ortaya koyduk" dedi

11 Kasım 2016 Cuma, 11:45 Güncelleme: 11 Kasım 2016 Cuma, 12:13

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Uluslararası Kömür Çalıştayı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak konuşmasında, "Geçmiş 14 yıllık performansımıza baktığımızda önümüzdeki süreç benzer bir performansa ve bu performansı çok daha güçlü bir şekilde ortaya koymamız gerekiyor" dedi.

Bakan Albayrak konuşmasında şunları kaydetti:

* Türkiye büyüyen bir ülke. Bölgesi için lokomotif ve dinamo bir ülke. Rekabetçi özel sektörüyle çok ciddi projeleri ile bölgede önemli bir ülke. Yerli ve yenilenebilir kaynaklar noktasında sektörde maddi manevi elimizden ne geliyorsa her türlü desteği veriyoruz. Birçok havzada büyük oranda kömür rezervi bulduk. Bu rezervin bizim için başka bir anlamı daha var. O da şu: Eski rezervlerimize oranla kalori anlamında daha yüksek değerde. Bu çerçevede Türkiye çok önemli bir adım attı. Bu anlamda biz çok önemli başarılar elde ettik.

* Güzide bir kurumumuz var MTA.. Yeni dönemde MTA başka bir rol oynayacak. Sadece kömür alanında değil tüm madenlerde çalışacak. Çok önemli kararlar aldık. Ne kadar çok ararsanız o kadar çok bulursunuz. 2002'de 30 bin metrelerde sondaj yapan MTA 300 binlere çıkardık. Şimdi de asgari hedefimizi bir milyona çıkardık. Artık bu hedefleride yükseltmek zorundayız. Bir an önce 2023 Türkiye'sine hedef olarak Türkiye'nin sondaj haritasını tamamlamak.

* Önemli hedefler koyduk. Yerli kömür noktasında yolun başındayız ama elektrik üretiminde yerli üretimin payını artırdık. Yerli üretimde çok önemli katkı yayı sağlıyoruz.Bu çerçevede bakıldığında kimin ne dediği çok önemli değil. Paydaşlar olarak biz kömürün öneminin farkındayız. Antikömürcüler var. Onlar çok da önemli değil. Belki birkaç cümle koyarız masanın üzerine isterseniz alın isterseniz almayın diyeceğiz. ABD yüzde 45, İngiltere yüzde 39 kullanıyor elektrik üretiminde. Kimse kusura bakmasın biz bu kaynağımızı kullanacağız. Sektörü yakından takip edenler bilir. Çevresel konularda kriterlerimize bakmalarını rica ediyorum. Bakmak istemeyenlere ben buradan anlatayım. AB kriterleri çerçevesinde limitlere baktığımızda partikülerde bir metreküp havaya baktığımızda seviyeler bizde üst sınırın altında. Bizim ecdadımız insan hakları ve çevrecilikte hep öndeydi. Biz de öyle olacağiz. Biz doğayı tabiatı birileri sloganik değil gerçekten önemsiyoruz. Türkiye dünyayı en az kirleten ülkelerden birisidir. Birileri boş boş konuşmasın. Boş lafa karnımız tok. Geldiğimiz günden beri pek çok şey yaptık.

* Üretim hırsına kapılarak tamamen bilimsellik içinde olması gerektiği kadar yapmalıyız. Bütün bunları birleştirdiğimizde çok önemli bir istihdam aracı olan bu sektörü büyüteceğimize olan inancımız tam. Bu çalıştayın, finans, teknoloji oturumlarında açık açık sektörün gelişmesiyle ilgili herkes düşüncelerini paylaşacak. Biz de aklı olan aklını kullanır, daha akıllı olan herkesin aklını kullanır. 

Habertürk

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 92.598 -0,48
USD/TRY 4,7477 0,92
EUR/TRY 5,5039 0,62
EUR/USD 1,1588 -0,30
FAİZ 19,12 0,00
ALTIN/ONS 1.279,88 0,12
BRENT 74,69 -0,86
Yukarı