TVRadyo

"Madame Tussauds Istanbul" ziyarete açıldı

"Madame Tussauds Istanbul" ziyarete açıldı

Balmumu heykel müzesi markası Madame Tussauds'nun 21. merkezi İstanbulda ziyarete açıldı

28 Kasım 2016 Pazartesi, 14:31 Güncelleme: 28 Kasım 2016 Pazartesi, 14:32

Balmumu heykel müzesi markası Madame Tussaudsnun 21. merkezi İstanbulda ziyarete açıldı.

İstiklal Caddesinde bulunan Grand Peradaki müzenin açılışı töreni, heykellerin yapım süreci ve müzeden detayların yer aldığı tanıtım filminin gösterimiyle başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş açılışta yaptığı konuşmada, Grand Pera binasının restorasyonunun, kentin hafızasının tekrar canlanması adına önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

Müzelerin, insanların ortak değerlerini ortaya koyduğuna işaret eden Topbaş, Madame Tussaudsnun, İstanbulda bir boşluğu dolduracağını ve turistlerin uğrak mekanı olacağını ifade etti.

Beyoğlunun, tekrar eski kültürel aktivitelerine kavuşmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Topbaş, "Dünyada müzecilik çok çeşitlenmekte. Çok farklı konseptlerde müzeler var. Madame Tussauds, farklı konseptte dünyada lider. Başarısı tartışılmaz. Müzeler, eğitim, kültür ve gelecek için çok önemli. Müzeler, geçmişle geleceği birbirine bağlayan önemli değerlerdir. Hatta barış alanlarıdır." diye konuştu.

- Kültür, sanat ve turizm merkezi

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da Beyoğlunun, kültürün, sanatın, mimarinin ve tarihin merkezi olduğunu kaydetti.

Uluslararası bir müze markasını ağırladıkları için mutlu olduklarını belirten Demircan, şunları söyledi:

"Emek Sineması işlevini yeniden görmeye başladı. Bir tiyatro, 8 sinema salonu, farklı mekanlar ve Madame Tussauds var. Seviniyorum çünkü Beyoğlu zaten İstanbulun kalbiydi ama yeni bir halka daha eklendi. Bundan sonra insanlar bir de Madame Tussaudsyu görmeye gelecek."

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın ise Madame Tussaudsnun, İstanbulun kültür, sanat ve turizm adına en önemli merkezlerinden biri olacağını aktardı.

Müzenin, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olacağını vurgulayan Apaydın, Madame Tussaudsnun kalıcı bir müze olması açısından bölgeye değer katacağını vurguladı.

- Müzedeki 55 esere her yıl yenileri eklenecek

Legoland Discovery Centre ve Madame Tussauds İstanbulun Grup Genel Müdürü Sarper Hilmi Suner, müzenin detayları hakkında bilgi verdi.

Müzede 55 eser olduğunu aktaran Suner, her yıl 3-4 heykel ekleyerek müzenin kapasitesini artıracaklarını söyledi.

Suner, Madame Tussaudsnun 250 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu, müzenin, uzun araştırmalar ve ünlü isimlerle görüşmelerin ardından 4 yılda tamamlandığını anlattı.

Konuşmaların ardından Kadir Topbaş, Ahmet Misbah Demircan, Nedret Apaydın ve Sarper Hilmi Suner, açılış kurdelesini kestikten sonra müzeyi gezdi.

Grand Peranın ilk iki katında hizmet verecek müzede, Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana, Fatih Sultan Mehmet, Hidayet Türkoğlu, Brad Bitt, Messi, Muhammed Ali gibi birçok ünlü ismin balmumu figürü bulunuyor.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 93.043 -1,58
USD/TRY 4,7303 -0,00
EUR/TRY 5,4946 -0,01
EUR/USD 1,1610 0,00
FAİZ 19,12 0,00
ALTIN/ONS 1.278,99 0,00
BRENT 74,72 1,74
Yukarı