TVRadyo
Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak ister misiniz?
EVET HAYIR

Küresel piyasalar: Dolar hafifçe yükselirken altın geriledi

Küresel piyasalar: Dolar hafifçe yükselirken altın geriledi

Uluslararası piyasalarda, dolar hafifçe yükselirken, hisse senetleri aşağı yönde hareket etti (11:55'te güncellendi)

17 Şubat 2017 Cuma, 06:51 Güncelleme: 17 Şubat 2017 Cuma, 11:58

(11:55'te güncellendi)

Yatırımcılar, diğer reflasyon işlemlerinde görülen geri çekilmenin zayıflamasına karşın haftanın son işlem gününde hisse senetlerinden çıkmaya devam ettiler.

Asya'da hisse senetleri değer kaybederken, Hong Kong'da işlem gören Çin hisseleri haftalık kazancını daralttı. Allianz SE ve Aegon NV'nin karları Avrupa'da işlem gören sigorta şirketlerinin yükselmesine neden oldu. ABD Hazine tahvilleri, Perşembe günü altı günde ilk kez değer kazandıktan sonra düşüşüne geri döndü ve dolar, son iki haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdikten sonra yatay seyrederken, dolar, son iki haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdikten sonra yükseldi. Yatırımcılar Perşembe günü, ABD ekonomisinin daha yüksek faizlerle başa çıkabileceğine ilişkin iyimserlikten destek bulan reflasyon işlemlerinin yeniden canlanmasının ardından geri çekildiler.

Traderlar, Başkan Donald Trump'ın ekonomiye yönelik planları ve Fed'in faiz artırımının zamanlamasına ilişkin beklentileri değerlendirerek bir ileri bir geri hareketlerde bulundu. ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen hafta yönetimin yakında "önemli" bir vergi planı açıklayacağını söylemesinin hisse senetleri, dolar ve gelişen piyasa varlıklarında bir ralliyi tetikledi. MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi'nin RSI göstergesinin bazı traderlar için bir düzeltmenin yakın olduğuna ilişkin işaretler vermesinin ardından, hisse senetlerinde son kazançların biraz aşırı olduğu görüşü güçlendi. Öte yandan, Fed'in Mart ayında faiz artırımına gitme olasılığı, bu hafta artış göstermesine karşın yüzde 50'nin altında kaldı.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, ABD ekonomisinin merkez bankasının istihdam ve enflasyon hedeflerine yakın olduğunu söyledi ve Fed'in bu yıl üç kez faiz artırımına gidebileceğini işaret etti. Fischer'in yorumları Fed Başkanı Janet Yellen'ın bu haftaki konuşmalarına benzer nitelikteydi. Gelen veriler de Fischer'i destekledi; Ocak ayı konut başlangıçları beklenenden iyi çıkarken, Philadelphia Fed İmalat Endeksi 1984'ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı ve işsizlik başvuruları güçlü bir işgücü piyasasını işaret etti.

Piyasalarda yaklaşan önemli olaylar şöyle;

*İngiltere'de Ocak ayı için perakende satışlar verisi ve ABD'de Conference Board öncü göstergeler verisi açıklanacak.

*Alman finansal hizmetler şirketi Allianz SE ve ABD'li traktör üreticisi Deere & Co. karlarını açıklayacak şirketler arasında yer alıyor.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi fazla değişmedi. Allianz ve Aegon, sağlıklı kar rakamları açıklamalarının ve Allianz'ın ilk kez hisse geri alım planı açıklamasının ardından yüzde 2'den fazla yükseldi.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi, Perşembe günü Temmuz 2015'ten bu yana en yüksek seviyesinden kapandıktan sonra yüzde 0.3 aşağıda seyrediyordu.

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.4 geriledi ve haftayı hafif kayıpla tamamladı. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi, bankaları yükseliş serisini durdurması ile birlikte yüzde 0.9 geriledi. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi Ağustos 2015'ten bu yana en yüksek kapanışından yüzde 0.3 düştü.

*Singapur'da Straits Times Endeksi, ekonominin dördüncü çeyrekte beş yılı aşkın sürenin en hızlı büyümesini gerçekleştirdiğini gösteren veri sonrası yüzde 0.3 yükseldi.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin Perşembe günü son sekiz günde ilk kez düşmesi ve 2013'ten bu yana en uzun yükseliş serisini sonlandırmasının ardından yüzde 0.1 düştü.

Para Birimleri

*Yen dolar karşısında, Perşembe günü yüzde 0.8 yükselmesinin ardından fazla değişmeyerek 113.17'de kaldı. Euro dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek 1.0646'ya indi.

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi önceki seansta yüzde 0.3 düştükten sonra yüzde 0.1 yükseldi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 2.46'ya çıktı. Bu kağıdın faizi önceki beş günde 16 baz puan arttıktan sonra Perşembe günü beş baz puan geriledi.

*Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az yükselişle yüzde 2.80'e çıktı ve yükselişini altıncı güne taşıdı.

Emtia

*Petrol yüzde 0.2 yükselerek varil başına 53.45 dolara çıktı. Ham Petrol , ABD'de artan stokların OPEC ve diğer üreticilerin üretim kısıntılarını dengelemesi ile birlikte son beş haftada ilk haftalık kaybına yöneldi.

*Altın üç gün yükseldikten sonra yüzde 0.2 düşerek ons başına 1,237.16 dolara indi. Metal üç ayın en yüksek seviyesi yakınında seyrediyor ve son sekiz haftada yedinci haftalık kazancına yöneldi.

(11:55'te güncellendi)

PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 88.830 0,73
USD/TRY 3,6309 -1,00
EUR/TRY 3,8540 -1,59
EUR/USD 1,0616 -0,54
FAİZ 11,45 0,35
ALTIN/ONS 1.234,60 -0,36
BRENT 55,81 0,29
Yukarı