TVRadyo

"Türkiye'de büyümeye inanıyoruz"

"Türkiye

Elmas ve mücevher şirketi The De Beers'ın Forevermark markasının Üst Yöneticisi Stephen Lussier, "Türkiye pazarında büyümeye inanıyoruz" dedi

21 Şubat 2017 Salı, 11:41 Güncelleme: 21 Şubat 2017 Salı, 12:10

Dünyanın önde gelen elmas ve mücevher şirketlerinden The De Beers’ın Forevermark markasının Üst Yöneticisi Stephen Lussier, dünyada en hızlı büyümeyi Türkiye pazarında kaydettiklerini belirterek, “Türkiye’de büyümeye inanıyoruz.” dedi.

Yıllık toplam küresel geliri yaklaşık 3,3 milyar dolar seviyesinde olan De Beers Grubu’nun Forevermark markasının Üst Yöneticisi Lussier, İngiltere’nin başkenti Londra’daki yönetim merkezinde AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Lussier son iki yıl içerisinde Türkiye pazarında çok yüksek bir büyüme kaydettiklerini belirterek, özellikle son 10 yıl içerisinde ekonomik büyüme ile uyumlu şekilde şirketin ürünlerine olan talebin de arttığını söyledi.

Lussier, “Uzun zamandır birçok kez Türkiye’ye geliyorum. Yaklaşık 20 sene önce Türkiye’de çok sınırlı bir kesimin elmas talebi vardı. Son derece küçük bir elit bir kesim sahip olabiliyordu. Fakat iki sene önce Türkiye’ye geldiğimde bunun değiştiğini gördüm ve çok etkilendim. Talep çok dar bir gruptan geniş kitlelere yayılmıştı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye piyasasına ZEN Pırlanta’nın dağıtım kanalıyla girdiklerini belirten Lussier, “Forevermark yeni markalarımızdan birisi. Tüm dünyada yaklaşık 2010 mağazada faaliyet gösteriyoruz. Tüm ülkelerdeki satışlarımıza baktığımızda en büyük büyümeyi son iki senede Türkiye’de kaydettik. Dağıtım ortağımız Zen ile 50’nin üzerinde mağazamızla hizmet veriyoruz. Türkiye için geçtiğimiz yıl kolay bir yıl olmadı. Fakat son iki senede toplam satışımız iki kattan fazla arttı. Halen 2017 yılında çift haneli büyüme oranlarını görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin dinamik tüketici talebi ve artan gelir oranı ile tüm gelişen piyasalar içerisinde büyük fırsat sunduğunu belirten Lussier, “Türkiye’de on yıl önce elmas mücevher satın alamayan ama şu anda satın alabilen, büyüyen yeni bir grup var. Bu yüzden markamız mükemmel bir şekilde pozisyonlanmış durumda. Diğer bazı ülkelerde örneğin ekonomik olarak zorluklar vardı. Örneğin Çin ekonomisi yavaşlamaya devam ediyor. Biz Türkiye piyasasında büyümeye inanıyoruz.” dedi.

Türkiye piyasasında büyüme performansının bu şekilde sürdürülmesi halinde ilerleyen dönemde piyasaya yeni markalar ve Türkiye’ye özel yeni tasarımların getirilebileceğini söyledi.

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 102.258 -0,15
USD/TRY 4,5774 0,03
EUR/TRY 5,3938 -0,06
EUR/USD 1,1780 -0,09
FAİZ 17,05 0,83
ALTIN/ONS 1.290,39 -0,17
BRENT 79,44 0,28
Yukarı