TVRadyo

Küresel Piyasalar: Tahviller Fransa seçimi öncesi yükselirken hisseler düştü

Küresel Piyasalar: Tahviller Fransa seçimi öncesi yükselirken hisseler düştü

Uluslararası piyasalarda, tahviller, Fransa'daki ilk tur seçimler öncesi değer kazanırken hisse senetleri geriledi

21 Nisan 2017 Cuma, 13:05 Güncelleme: 21 Nisan 2017 Cuma, 14:42

Fransa, Avrupa ortak para birimi euronun geleceği üzerinde etkili olabilecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu öncesi, Avrupa ülke tahvillerindeki yükselişlere öncülük etti. Hisse senedi volatilitesi dokuz ayın en yüksek seviyesine çıkarken, Avrupa hisse senetleri kayıp ve kazanç bölgeleri arasına dalgalandı.

Euro, seçmenlerin aday sayısını arasında Ulusal Cephe adayı Marine Le Pen'in de olacağı iki kişiye indirecekleri ilk tur öncesi, ılımlı bir zayıflama gösterdi. Euro karşıtı Le Pen, son anketlerde merkez adayı Emmanuel Macron'un gerisine düştü. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, ABD Başkanı Donald Trump'ın bu ay doların çok güçlü olduğunu söylemesinin ardından üst üste ikinci haftayı da kayıpla geçmeye yöneldi. Demir cevheri fiyatlarındaki sıçrama Avrupa'da madencilik hisselerini destekledi.

Şirket karları ekonominin sağlığına ilişkin karışık bir tablo çizerken, yatırımcılar dikkatlerini Avrupa'da yapılacak bir dizi seçime çevirdi. Champs-Elysees'de bir polisin silahlı saldırı sonrası hayatını kaybetmesi, Pazar günü yapılacak ilk tur seçimleri öncesi seçim kampanyalarının erken sonlandırılmasına neden oldu. Yatırımcıları, 7 Mayıs'ta seçimlerin sonucu belli olana dek bir belirsizlik dönemi bekliyor.

London Capital Group Ltd. piyasa analisti İpek Özkardeşkaya, "Euroda yukarı potansiyeli engellemeksizin aşağı yönlü riskleri hedge etme ihtşyacı, yatırımcıları hafta boyunca Döviz opsiyonlarına yöneltti," dedi ve "Artan hisse senedi volatilitesi, seçimin ilk turuna doğru ve seçimden sonraki siyasi riske yatırımcıların korunma ihtiyacından destek buluyor" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasalarca izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu Pazar günü yapılacak ve bu seçimlerde en çok oyu alan iki aday 7 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur seçimlere katılma hakkı kazanacak. Döviz masalarının, geçen yılki Brexit oylaması ve ABD başkanlık seçimlerinin anılarının halen taze olmasından dolayı Avrupa seçimleri öncesi tedirginliği artıyor.

*ABD'de açıklancak olan imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) ve hizmet sektörü PMI verileri, ekonomik büyüme ve görünüme ilişkin işaretler verecek.

*ABD'de teknoloji, elektrik ve imalat sektöür şirketleri General Electric Co. ve Honeywell International Inc. kar arakamalrını açıklayacak.

*Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu yıllık İlkbahar Toplantıları hükümet yetkililerini, merkez bankacıları, basın mensupları ve akademisyenler ve özel sektör temsilcilerini, küresel ekonomi ve uluslararası gelişmeleri görüşmek üzere Washington'da bir araya getirecek.

Hisse Senetleri

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları New York saati ile 06:20'de yüzde 0.1 yukarıda seyrediyordu. Gösterge endeks Perşembe günü, mali sonuçlarının tahminlerden daha iyi çıkmasının ardından yüzde 6 değer kazanan ve finans hisselerindeki yükselişlere öncülük eden American Express ile birlikte yüzde 0.8 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi fazla değişmezken, madencilik grubu yüzde 1.3 ile en güçlü yükselişi, gösteren grup oldu.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi ve haftayı yüzde 0.2 düşüşle geçmeye yöneldi.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.2 zayıflayarak 1.0693 seviyesine indi. Sterlin de yüzde 0.2 düşerek 1.2787 dolar seviyesine geriledi.

Tahviller

*Fransa'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan düşerek yüzde 0.92'ye indi. Almanya'ub 10 yıllıkları da değer kazandı ve bu kağıdın faizi bir baz puan düşerek yüzde 0.24'e indi.

*ABD Hazine tahvilleri düştü ve 10 yıl vadeli tahvilin fazi bir baz puan yükselerek yüzde 2.24'e çıktı ve yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Emtia

*Batı Teksas Petrol ü (WTI), ABD'de arzın bol olduğuna ilişkin işaretlerle birlikte hafifçe düştü ve haftalık kaybunu yüzde 8.6'ya genişletti. Altın fazla değişmeyerek ons başına 1,281.60 dolarda kaldı ve bir ayı aşkın sürenin ilk haftalık kaybına yöneldi.

*Demir cevheri yüzde 5.1 değer kazandı.

Asya

*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 yükseldi. Endeks, dört hafta art arda düştükten sonra bu hafta yüzde 0.5 yükseldi.

*Japonya'da Topix Endeksi, Japonya Merkez bankası Başkanı Haruhiko Kuroda'nın genişlemeci para politikasınının sürdürüleceğini kaydetmesinin ardından Şubat başından bu yana en iyi haftalık performansını gösterdi.

PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 92.424 0,42
USD/TRY 3,6401 -0,03
EUR/TRY 3,9049 -0,05
EUR/USD 1,0728 0,10
FAİZ 11,15 -1,06
ALTIN/ONS 1.284,44 0,20
BRENT 51,96 -1,94
Yukarı