TVRadyo

Yellen sonrası Fed Başkanı kim olur?

Yellen sonrası Fed Başkanı kim olur?

Fed Başkanı Yellen'in 2018 Şubat ayında görev süresinin bitmesiyle Başkan adaylığı için 5 isim öne çıkıyor

17 Temmuz 2017 Pazartesi, 10:20 Güncelleme: 17 Temmuz 2017 Pazartesi, 10:23

3 Şubat 2018'de görev süresi sona erecek olan Janet Yellen'in yeniden Başkan olarak atanıp atanamayacağı konuşulurken Fed'i yakından takip eden uzmanlar bu duruma fazla ihtimal vermiyor.

Washington kulislerinde Yellen'in halefi olabileceği düşünülen isimler şunlar;

Gary Cohn

Politico'da yer alan habere göre Ulusal Ekonomi Konsey Direktörü ve Trump'ın Başekonomi Danışmanı Gary Cohn Başkanlık için en kuvvetli aday olarak görülüyor.

Trump yönetimiyle çalışmadan önce 25 yıldan fazla süreyle Goldman Sachs Group'ta yönetici olarak görev yapan Cohn, Goldman döneminde Fed'i finansal sisteme likidite pompalarken bankaları kredi verirken dikkatli olmaları konusunda uyardığı için eleştirmişti. 56 yaşındaki Cohn daha önce verdiği bir mülakatta bu pozisyonla ilgilenmediğini ifade etmişti.

Kevin Warsh

Diğer bir Başkan Adayı da Kevin Warsh..2008 finansal krizi döneminde Fed yöneticisi olarak görev yapan Kevin Warsh daha önce de Morgan Stanley'de yönetici olarak göre almıştı. Merkez Bankası'na eleştirilerde bulunan 47 yaşındaki para politikasında ve iletişiminde değişiklikleri savunmuştu. Warsh, Trump'ın yakın dostu Ronald Lauer'in kızı Jane Lauder ile evli.

John Taylor

Yellen'in büyük eleştirmenlerinden biri olan eski Hazine Bakanı John Taylor da aday olarak öne çıkan isimlerden. Şu anda Stanford Üniversitesi Ekonomi Profesörü olan Taylor, 1993'te bir para politikası kuralı ortaya koydu, bu kurala onun adına ithafen “Taylor Kuralı” dendi. 70 yaşındaki Taylor Fed'in politikalarının zayıf olduğunu düşünüyor.

Glenn Hubbard

2001-2003 yıllarında George W. Bush'un şef ekonomi danışmanı olan ve şimdi Columbia Üniversitesi Dekanı olan Glenn Hubbard kurallara dayalı politikaları savunan bir isim. Bush'un vergi indirim planının baş mimarı olan Hubbard'ın Trump ile fazla bağları olmasa da Trump'ın Ticaret Danışmanı Peter Navarro ile birlikte 2010'da ekonomi politikası konusunda kitap yazmıştı.

Jay Powell

Halihazırda Fed yöneticisi olan Jerome Powell Başkanlık için çok yakın görünmese de bir ihtimal olarak görülüyor. Fed Yönetim Kurulu'nda Cumhuriyetçileri destekleyen tek isim olan 64 yaşındaki Powell her iki partinin kanun koyucuları için de saygın bir isim...Powell George H.W. Bush döneminde Hazine Bakanlığı'nda üst düzey yetkili olarak görev aldı.

YELLEN: SON SUNUMUM OLABİLİR

Yellen geçen hafta piyasaların da yakından takip ettiği ABD Kongresi'ndeki sunumda bir Kongre üyesinin kendisine "Bu son Kongre sunumunuz olabilir mi?" sorusunu yöneltmesi üzerine "görev sürem 2018 Şubat ayında doluyor, bunun son Kongre sunumum olması gayet mümkün" yanıtını vermişti. Yellen ayrıca farklı bir soruyu "Fed başkanlığına yeniden atanmam konusunda Başkan Trump ile görüşmeye hazırım" şeklinde yanıtlamıştı.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.057 0,53
USD/TRY 4,7448 0,53
EUR/TRY 5,5109 0,53
EUR/USD 1,1609 0,04
FAİZ 19,39 -0,21
ALTIN/ONS 1.267,85 0,05
BRENT 74,07 1,40
Yukarı