TVRadyo
Abdurrahman Yıldırım
Abdurrahman Yıldırım

BES zarar yazıyor, yine yüksek oynaklığa adayız

 

Önce bireysel emeklilik sistemine katılımların ve BES fonları performanslarının 2014’te iyi olduğunu belirtelim. Ancak bu durum 2015’te sürmüyor. Bu nedenle fon tutarı yılın ilk 4 ayında sınırlı artış gösterdi ve 37.8 milyar liradan 40.8 milyar liraya yükseldi. Artış oranı yüzde 7. Geçen yıla göre belli bir ivme kaybı var. Bu rakam dün yayımladığımız yerlilerin yılın ilk dört ayındaki finansal varlığı tablosunda yer alıyordu.

-BES’e katılımın giderek hız kesmesi içinde bulunduğumuz koşullar ve elbette BES fonları performansıyla yakından ilgili. Örneğin geçen yıl BES fonlarının ortalama getirisi yüzde 14.21’i bulmuş ve enflasyondan arındırıldığında geriye yüzde 5.58 gibi reel bir getiri kalmıştı.

-Ancak bu yılın ilk 4 ayında böyle bir getiri yok. Nominal getiri yüzde 0.72 ile sınırlı. 4 aylık enflasyondan arındırma yapıldığında geriye yüzde 3.18’lik gerçek bir kayıp kalıyor. Bu kayıp oldukça yüksek.

Şüphesiz böyle bir kaybın meydana gelmesinde yılın geride kalan bölümünde faizlerde yükselişin, Borsada düşüşün ve finansal piyasalarda yaşanan negatif gelişmelerin etkisi var. Düzelme olabilmesi için de fonların içinde yer alan bu yatırım araçlarında düzelme olması gerekiyor.

-BES fonlarının negatif getiriye geçmesi, finansal piyasalar açısından oldukça yüksek dalgalı bir yıl yaşamakta olduğumuzu gösteriyor. Çünkü bu fonlar kolay kolay negatif bölgeye geçmiyor. Ekim 2013’te faaliyete geçen bireysel emeklilik fonlarının yıllar itibarıyla ve 11.4 yıllık birikimli performansını çıkardık. Bireysel Emeklilik Gözetim Merkezi’nin verilerine göre bundan önceki 11 yılda BES fonları 3 yıl reel zarar ettirmiş: 2008, 2011 ve 2013. Bu yıllar, hatırlarsak küresel kriz, Avrupa krizi ve FED’in parasal genişlemeyi durduracağını açıklaması ile küresel piyasaların yüksek oynaklık yaşadığı yıllardı.

BES fonları bu yıl da zarar ettiriyor ve siyasi, ekonomik gelişmeleri de dikkate aldığımızda zor bir süreçten geçmekte olduğumuz söylenebilir.

SONUÇ: “Yazın araması, kışın taraması olmasa herkes besler mandayı.” Türk atasözü

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı