TVRadyo
Abdurrahman Yıldırım
Abdurrahman Yıldırım

Altın hayalleri Çin çarptı


Geçen hafta sanki koalisyon hükümetini kurduk, kuruyorduk. Yunanistan sorunu çözülüyor gibiydi. Çin Borsası’nın toparlanması buna eklenince küresel piyasalarda risk alma iştahı arttı. Türkiye piyasaları ise daha pozitif bir performans gösterdi. Zaten bu nedenledir ki, dolar 2.62 ile son iki ayın en düşük düzeyine indi. 

Bu haftaya geçen haftanın tam tersi bir eğilimle başladık. Dolar bir günde yüzde 1.5 arttı ve 2.70’e dayandı. Borsa yüzde 1.78 düştü. Bundan da iki neden önemliydi. 

*Biri hafta sonunda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti teşkilatına “seçime hazır olun” dediğinin basına yansımasıydı. Koalisyonu kurma yerine yeni bir seçimin telaffuz edilmesi mideleri bulandırmaya yetti.

*Daha belirleyici olanı ise Urfa Suruç’taki terör saldırısında 30 kişinin hayatını kaybetmesi ve 100’e yakın kişinin de yaralanmasıydı. Seçim ve terör ayrı ayrı zaten yeterince negatifken, çakışmasının etkisi elbette daha yıkıcı oluyor. 

Bu iki etkinin önümüzdeki günlerde nereye doğru evrileceği Türkiye için olduğu kadar, finansal piyasalar için de kritik önemini koruyacak. 

ALTINI FAİZ TERBİYE EDER: Bu arada Türkiye’de tasarruf sahiplerini yakından ilgilendiren altın fiyatlarında dün dramatik gelişmelerden biri yaşandı. Altın dünyada gün içinde yüzde 4.58’e varan bir düşüş yaşadı.Altının onsu 17 Temmuz Cuma gününü 1.131.9 dolardan kapatırken aslında daha aşağı sarkabileceğinin de işaretini vermişti. Çünkü aynı gün içinde 2010 yılı sonrasının en düşük düzeyi olan 1.120 dolara kadar inmişti. Altın fiyatları gün içindeki 1120- 1154 dolarla geniş bir bantta oynaklık göstermişti. 

* Dün altının düşüşünü tetikleyen gelişme ise Çin Merkez Bankası’nın altın rezervini açıklaması oldu.6 yıldır açıklanmayan bu rakam 1.658 tondu ve sadece 100 ton artış göstermişti. Beklentileri karşılamayan bu artış, altında hemen yüklü satışları başlattı ve bir günde altın yüzde 5’e yakın değer yetirdi. 

Altının son kaybıyla birlikte 6 Eylül 2001’den bu yana kaydettiği düşüş yüzde 43.9’a vardı. O tarihte 1.923.7 doları gören altın yaklaşık 4 yıldır uzun vadeli düşüş eğilimi içinde bulunuyor. Son günlerdeki kaybında ise FED’in faiz artırım olasılığının yeniden yükselmesi etkili olmuştu. 

* Ancak dünkü sert ve ani kayıp, aslında altını uzun vadeli yukarı yönlü taşıyan beklentinin yara almasıydı. Beklenti ise şuydu: “Çin 2020’li yıllarda dünyanın en büyük ekonomisi olacak ve buna paralel de parasını rezerv para haline getirmesi gerekecek. Bunun için de Çin Merkez Bankası’nın altın rezervlerini muazzam şekilde güçlendirmesi gerekecek. Çin’in bu piyasaya güçlü bir şekilde alıcı olarak girmesi zaten başlı başına altın fiyatlarını tırmandıracak ve hayallerin ötesine taşıyacak bir gelişmedir.” 

*İşte dünkü açıklamayla görüldü ki, Çin spekülasyonu doğrulayacak şekilde herhangi bir adım atmamıştı. Açıklanan altın rezervi düzeyi, umudunu Çin’e, Çin’in parasını dünya parası haline getirmek için atacağı adımlara, bunun da en önemli şartı olan altın rezervlerini güçlendirmesine bağlayanlar için, tam bir yıkım ve hayal kırıklığıydı. Altın fiyatlarını yere seren buydu. 

* Aslında Çin ekonomisinin son dönemdeki seyri de bu konuda umut vermiyor. Çünkü Çin’de büyüme düşerken önemli atıl kapasiteler oluşuyor ve sermaye çıkışları hızlanıyor. Bu durumda bırakın yuanı dünya parası haline getirmek, krize girmemek başarı sayılır hale geldi. Merkez Bankası rezerv açıklaması bunun üzerine gelince olanlar oldu. 

Altın fiyatlarının yüksek düzeylerde tutunmasında Çin faktörü çok önemli bir gelişmeydi. Bu umut kaybedilirse, fiyatlar daha düşebilir. Özellikle doların yükselmesi ve dolar faizinin artacak olması, altın fiyatlarını dengeleyecek. 

* Eğer küresel bazda parasal genişleme bir enflasyona yol açarsa bu durum altın fiyatlarının yükselmesi için uygun ortam oluşturur. Ancak unutmayalım ki, enflasyonun da çaresi yine faizi artırmaktır. Eninde sonunda altın fiyatları yükselen faizlerle yerli yerine oturacak gibi görünüyor. 

SONUÇ: “Altın kıymetini sarraf, insan kıymetini insan bilir.” Türk atasözü

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı