TVRadyo
Abdurrahman Yıldırım
Abdurrahman Yıldırım

68 büyükelçi ve konsolos ihracat için yaylaya çıktı

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye’nin 2023’te 500 milyar ihracat hedefini gerçekleştirme yolunda dış ticareti canlandırmak amacıyla 68 ülkenin büyükelçi, konsolos ve bürokratlarını Trabzon’da ağırladı. İlki geçen yıl Mardin’de düzenlenen ve bu yıl ikincisi yapılan Büyükelçiler Buluşması’na, Türkiye’nin dış ticaret hacminin yüzde 50’sini aşan ülkelerin temsilcileri katıldı.

- Bu gezi ve tanıtım toplantılarında sanayi siteleri ve tesisleri gezilmiyor. Türkiyeli ihracatçılar ile büyükelçilik ve konsolosların tanışması, kaynaşması, hem yurtiçinde yatırım ve iş olanakların aktarılması, hem de dış ülkelere ihracat ve yatırım olanaklarının araştırılmasını hedefliyor. Daha çok da yerel ve bölgesel tanıtım yapılıyor.

- 25 minibüslük bir konvoyla gerçekleştirilen gezide önce Sümela Manastırı ziyaret edildi, Akçaabat’ın ünlü köftesi yerinde tadıldı. Sonra da Atatürk Köşkü ziyaret edildi ve akşam yemeği Köşkün bahçesinde yenildi. Öğrendik ki, özel bir izin alınmış ve 1938’den sonra ilk kez Köşkün bahçesi yemek için açılmış. Köşk ile birlikte Cumhuriyetin ve Atatürk’ün hikâyesini rehberlerden dinlemek büyükelçileri de etkiledi.

- İkinci günde Akçaabat’ta içinde küçük bir derenin de aktığı ve şelalesinin de bulunduğu Çal Mağarası gezildi. Büyükelçileri buraya çıkarabilmek için 10 km’lik stabilize yol yeni asfaltlanmış. Mağaranın şimdilik gezilebilen bölümü 700 metre ama toplam uzunluğu 7 km’yi buluyor. Bu gezi ile birlikte Çal Mağarası da Trabzon’un önemli turistik değerleri arasında yerini aldı. Çünkü önce köfte ve yöresel yemek, ardından Akçabaat’ın tarihi Ortamahallesi’nin gezilmesi, geleneksel üretim yöntemlerinin sürdüğü ve folklorik açıdan çok zengin köylerin arasında yolculuk yapılması zaten turistik faaliyetin bizzat kendisi.

- Çal Mağarası’nı takiben Kayabaşı Yaylası’na çıktık. Kayabaşı’nda büyükelçiler yörenin folklorunu da tanıdı, yemeklerini de tattı. Bu geziden gayet memnun ayrılmalarında Kayabaşı Yaylası son noktayı koydu. Bu tür yöresel tanıtımın bizzat yerinde yapılması, etkileyici şekilde yapılması meyvelerini verebilir. Doğrudan yatırımlar ve ihracattaki tıkanıklığı aşmada büyükelçilere yönesel tanıtım etkili bir yöntem olmaya aday. Bu tanıtımlar aslında Kalkınma Ajansları’nın sunumları ile daha zenginleştirilebilir. Bu açıdan gezinin sonuç vermesini bekleyeceğiz.

- Yine bu geziden ve katılan büyükelçilerden aldığımız izlenimlere göre, bölgenin satabileceği en önemli ekonomik varlığı turizm ile doğal-ekolojik tarımı olabilir. Turizm için de, kırsal kesimdeki tarihi konaklar, yaylalar, yörenin zengin folkloru, zengin yöresel yemekleri en belirgin motifleri.


 

TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR TARAFINA YATIRIM ÇAĞRISI

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Trabzon’da düzenlenen toplantıda yabancı ülke büyükelçilerinden Türkiye’nin dört bir yanına yatırım talebinde bulundu. Mehmet Büyükekşi şu konuların altını çizdi:

- ”Türkiye’nin 2023 hedefleri var. 500 milyar dolar ihracata ulaşmak, dünya ticaretinden yüzde 1.5’lik pay almak ve en büyük 10 ekonomi arasına girmek istiyoruz. Bu sadece ihracatla olmayacak. Türkiye’nin 2023’te 1.1 trilyon dolarlık ithalat hedefi var. Ticaret karşılıklı gelişen bir olgu. Her ülke kendi değerine değer katmalı, karşılıklı ticaret artmalı.

- Son 10 yılda ithalatımızı 1.5 kat artırdık. Ülkemize gelen yabancı sermaye 3.5 kat arttı. Hollanda, Avusturya ve İngiltere, ülkemize en fazla doğrudan yabancı yatırım yapan ülkeler. Ama sizden Türkiye’nin dört bir yanına daha fazla doğrudan yatırım yapılmasını talep ediyoruz. Türkiye’nin 78 milyon nüfusla büyük bir potansiyeli var.

- Ülkemizin önemli bir avantajı daha bulunuyor. Dört saatlik uçuş mesafesinde 56 ülke, 1.5 milyar nüfus ve 10 trilyon dolarlık dış ticaret hacmi var. Türkiye ile işbirliği ve yatırımlar sadece iç piyasası için değil, çevresindeki büyük potansiyel de düşünülerek yapılmalı. Burada yatırım çok geniş coğrafyalara erişim anlamına geliyor. Kazan-kazan prensibiyle çok başarılı ortaklıklara imza atabiliriz.

- İhraç ettiğimiz ürünlerin kilogram değerini daha da yükseltmek için inovasyon, Arge, tasarım ve markalaşmaya odaklanıyoruz. İnovasyon kat üstüne kat çıkmaktır. Ülkelerle işbirliği, inovasyonda daha çok başarı demek. Tüm ülkeleri işbirliğine davet ediyoruz. Özellikle teknoloji transferi konusunda her türlü işbirliğine açığız.”

 

BÜYÜKELÇİLER NE DEDİ?

Belarus Büyükelçisi Andrei V. Savinykh: Trabzon, Türkiye ile Belarus arasındaki ticaretin gelişimi için büyük potansiyel barındırıyor. Şimdiye dek İstanbul ve Samsun ile olan ticaret kapımızı Trabzon ile genişletebiliriz.

Avusturya Büyükelçisi Klaus Wolfer: İstanbul, Ankara ve İzmir dışında, özellikle Rusya ile ticarette Trabzon ile yeni bir kapı açıldığını düşünüyoruz.

Litvanya Büyükelçisi Audrius Brüzga: Trabzon, ihracat potansiyeli ve vizyonu olan bir şehir. Litvanya ile ikili ticarette daha fazla işbirliği yapılabilir.

Arjantin Büyükelçisi Juan Jose Arcuri:Trabzon’da da bir kez daha gördük ki, Türkiye insanının en belirgin üç özelliği; zekâ, organizasyon yeteneği ve misafirperverlik.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı