TVRadyo
Abdurrahman Yıldırım
Abdurrahman Yıldırım

Kurda iki günde yüzde 2.8 kayıp neyi gösteriyor?


Temmuz ortasından bu yana piyasalarda süregelen negatif bir eğilim var. Bunun barometresi de döviz kuru. 15 Eylül’de doruk noktasına çıkan bu eğilim son iki gündür geri dönüşe geçti gibi.

- Dolar 15 Temmuz’da 2.6250’den başlayarak 15 Eylül’de 3.0710’a kadar çıktı ve yüzde 17 arttı. Doların yılbaşına göre artışı da yüzde 31.6’ya vardı. Bu zirveden geri dönüşte ise dolar dün 2.9950’ye kadar indi ve iki günde yüzde 2.5 değer kaybetti.

- Euro 20 Temmuz’da 2.8711’den 14 Eylül’de 3.4784’le rekor kırdı ve iki aya bile varmayan bir sürede yüzde 21.1 artışla doları geçti. Euro’nun yılbaşına göre artışı ise yüzde 23.1 ile doların gerisinde kaldı. Euro da dün 3.3620’ye inerek son iki günde tepeden dibe yüzde 3.1 değer yitirdi. Sepet bazında döviz kurundaki kayıp yüzde 2.8. Fena bir kayıp değil. Sanki nefes alıyoruz gibi.

- Sanki diyorum çünkü son dönemlerde en oynak para birimlerinden biri TL.

- Döviz kurunda tansiyonun düşmesini tetikleyen ve rekor düzeyden yüzde 2.8 gerilemesine yol açan gelişme ise terör örgütü PKK’nın müzakereye açık olduğunu açıklaması oldu.

- Bir de bu akşam FED’in faiz artırımına gitmeyebileceği ve eylülü de pas geçebileceğinin daha ağırlık kazanmasının belli bir etkisi var. Önemli ölçüde satılan faiz artırımının ötelenmesi durumu da fiyatlanmış olabilir.

- Gelişmekte olan ülke kurlarındaki değer kaybı da son günlerde durdu, hatta bir miktar değerlenme bile oldu. Son bir hafta içindeki bu değerlenme yüzde 1.3 düzeyinde. Biz bu durumu TL’de göremiyorduk. Şimdi birkaç koşulun bir araya gelmesiyle gecikmeli bir şekilde bu etkiyi yaşıyoruz.

- Döviz kurunda sepet bazında iki günde yüzde 2.8 kayıp bize gösterdi ki, pozitif koşullar ortaya çıkmaya başladığında kurda sert gerilemeler söz konusu olabilecek. Hatta kurun düşüş hızı yükseliş hızından daha yüksek olacak.

- Çünkü elde iyi bir kazanç var. Herkes en iyi fiyattan satmaya çalışacak. Ancak belirtelim ki, bu durum kuru yükselten önemli birkaç nedenden birinde veya birkaçında tersine dönüş olmasıyla mümkün. Tırmanan terörün durması, hükümetin kurulması gibi.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı