TVRadyo
Abdurrahman Yıldırım
Abdurrahman Yıldırım

Antalya’ya EXPO sembolü

 

G20 Zirvesi’nde dünya liderlerini ağırlayan Antalya, şimdi de “çiçek” ve “çocuk” temasıyla EXPO 2016’ya hazırlanıyor

EXPO 2016 Antalya etkinliği kapsamında organizasyonun simge yapıları EXPO Kulesi’ni ve Antalya Kongre Merkezi’ni, özel yapılarda uzmanlaşan TACA İnşaat hayata geçiriyor. EXPO 2016’nın sembol yapısı olan kule, dünyada yalnızca Antalya’da belirli bir bölgede yetişen kum şakayığı çiçeği ve Üçkapı’dan esinlenilerek tasarlandı. 23 Nisan 2016 tarihinde törenle açılışı yapılacak 120 metrelik EXPO Kulesi’nin inşaatı 6 ayda tamamlanacak.

Kurulduğu 1953 yılından bu yana üç nesildir yurtiçinde ve yurtdışında pek çok önemli projeyi bitiren TACA İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı Tayyar Akkurt şunları söyledi:

“EXPO organizasyonları milyonlarca turist için çekim alanı oluşturuyor ve her EXPO’nun bir sembol yapısı oluyor. Gerek iş bitirme hızımız gerekse üretim kalitemizden dolayı EXPO 2016 Antalya’nın simge yapısı olan EXPO Kulesi’ni ve Antalya Kongre Merkezi’ni inşa etmenin gururunu yaşıyoruz. 120 metre yüksekliğe sahip olacak bu kuleyi, Türkiye’de şimdiye dek ilk defa uygulanacak teknolojik bir yapım yöntemiyle inşa ediyoruz. Yurtdışında bu teknikle inşa edilen yalnızca birkaç örnek bulunuyor. G20 Zirvesi nedeniyle tüm dünyanın dikkatini Antalya’ya yönelteceği bir dönemde, Türkiye’de daha önce kullanılmamış bu teknikle EXPO Kulesi’ni inşa ediyor olmak gurur verici. Restoranlar, gözlem ve dinlence alanlarını barındıracak EXPO Kulesi ve Kongre Merkezi, hem Antalya’ya hem turizm sektörümüze değer katacak.”

TACA İnşaat Amerika, Libya, Cezayir, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde kurulu ofisleri ve uluslararası ortaklarıyla, Ortadoğu ve Afrika’da oteller, hastaneler, kongre merkezleri ve alışveriş merkezleri gibi kitlesel yapılar inşa ediyor. TACA İnşaat, sektörel sıralamada dünyada 198. sırada yer alıyor.

EXPO 2016 Antalya’nın inşası için bir grup gazeteciyle bir araya geldiğimiz TACA İnşaat’ta günde 3 vardiya çalışmadan, sadece 10 saatlik mesaiyle en hızlı biçimde işleri bitirmenin mümkün olduğunu öğrendik. Üstelik bu konuda şirket, IMF-Dünya Bankası toplantılarının yapıldığı İstanbul Kongre Merkezi inşaatında kendini ispatlamış. 2009 toplantıları için kongre merkezini 1 yıl gibi kısa sürede yetiştiren TACA İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı Tayyar Akkurt şöyle konuştu: “İnşaatı zamanında yetiştirdiğimiz için IMF bize bir teşekkür plaketi verdi. Dönemin IMF Başkanı Dominique Strauss- Kahn, ‘Sizin yüzünüzden 5 kez yalan söyledim. ‘İnşaatı yetiştiremeyecekler’ dedim, ama siz beni yanlış çıkarttınız’ dedi.” TACA İnşaat, Antalya’da otelleri hızla inşa etmesiyle tanınmış. 5 ayda anahtar teslimi otel ve alışveriş merkezi, şirketin yolunu açmış.  

Tayyar Akkurt hızlı iş bitirmenin sırrını şöyle açıkladı:

“Biz ihaleyi aldıktan sonra çok iyi bir hazırlık yaparız. Bütün detayları dikkate alır, malzemeleri önceden sipariş ederiz. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlarız ve takvimlendiririz. Bu yaklaşık 1 ay alır. Sonra da işe başladığımızda, hiç zaman kaybetmeyiz, malzeme beklemeyiz. Bütün bunları da tek vardiya çalışarak yaparız. Şantiyelerde 3 vardiya hiç çalışmadık. Gündüz gözüyle iş yaparız. Gece sadece temizlik yapılır. Gece çalışma, verimliliği düşürür; iş güvenliği açısından risklidir. Bunun da katkısıyla çalışan sayısı ve saati bakımından kaza oranını Türkiye ortalamasının üçte biri, Avrupa ortalamasının yarısı düzeyine indirdik. Şantiyelerimizde 3 vardiya yok, ama bizim faaliyetimiz 24 saat sürer. Çünkü Amerika ofisimiz devreye girer. Saat farkından dolayı Türkiye’de yapılan işlerin raporlaması ve izlemesini, ABD’deki ofisimiz gerçekleştirir. Sabah olduğunda şantiyede işler durmadan devam eder.”

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı