TVRadyo
Abdurrahman Yıldırım
Abdurrahman Yıldırım

Esneklik yüzde 2’yi aşmayacak

 

Meclis’e sevk edilen ‘Uzaktan Çalışma Yasa Tasarısı’nın ayrıntılarını anlatan Çalışma Bakanı Soylu, “Geçici çalışanların oranı toplam çalışanların yüzde 2’sini geçmeyecek” dedi. Uzaktan çalışma 6 ay süreli olacak. İstisnai durumlarda 8 aya çıkabilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu evden ve telefonla çalışmayı “uzaktan çalışma” olarak düzenleyeceklerini ve “güvenceli esnekliğe kavuşturacaklarını, “geçici çalışanların toplamın yüzde 2’sini aşmayacağını” bildirdi. Bakan Soylu “geçici iş ilişkisinin düzenlenmesiyle kayıtdışılığın azalacağını, mevsimlik tarım işçilerinin de sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınacağını” açıkladı.

Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulu’nca Meclis’e sevk edilen “uzaktan çalışma yasa tasarısı” hakkında İstanbul’da köşe yazarlarıyla bir araya gelen Süleyman Soylu düzenlemeyi yapma amaçlarını şöyle açıkladı: “Mevsimlik tarım işçilerinden 50 kişi kamyonun sırtına binip gidiyor. Kaza oluyor. Bunun sorumluluğu hepimizin. Bir gün çalışsa bile sigortası, tazminatı, iş güvenliği bizim sorumluluğumuzda. Yeni düzenleme bu konuyu içeriyor. Hayat değişiyor artık. 3-4 ay çalışıp 7-8 ay gezmek isteyenler de var, yüksek lisans ve doktora yapanlar ama haftanın birkaç günü çalışmak durumunda olanlar da. Üniversite öğrencileri hafta sonu veya akşamları çalışıyor. Bütün bunların hak ve hukuklarını, çalışanla yarı zamanlı çalışan, uzaktan çalışanın eşit işleme tabi tutulmasını, bu yeni kanun koruyacak. Yapılan işleri kayıt altına alacak, çalışmayı özendirecek. 2023 hedefimiz olan yüzde 55 istihdam oranına ulaşmamızı da kolaylaştıracak.

Geçici iş ilişkisi ile işçinin askerlik, yıllık izin, hastalık, doğum gibi durumlarda yeri doldurulacak, dolayısıyla işini kaybetme kaygısı olmayacak ama ek istihdam da sağlanacak.”

- Soylu’nun verdiği bilgiye göre, evden çalışma ve telefonla çalışma mevzuatta “uzaktan çalışma” olarak düzenleniyor. Kayıtdışı olarak evlerde yapılan işler ile mevsimlik tarım işleri, istihdam güvencesi olan ve sigortalı çalışılan işlere dönüşüyor.

- Uzaktan çalışma veya geçici çalışma sistemi içinde yer almak isteyenler, istihdam büroları ile sözleşmeli olacak. Uzaktan çalışma 6 ay süreli olacak ve bazı istisnalarda en fazla 8 aya çıkacak.

- Geçici çalışan, daimi çalışanın yerine alınacak. Toplam çalışanların da yüzde 2’sini geçemeyecek. AB ortalaması yüzde 1.7. Bizde yüzde 2 olacak.

- Geçici çalışanlar yeni işe alınanların dörtte birini geçemeyecek. Aynı işyerinde daimi çalışanların geçici çalışan olabilmesi için, ayrılmanın üzerinden en az 6 ay geçmesi gerekecek.

 

KAMUDA UZAKTAN ÇALIŞMA YOK

- Kamu kurum ve kuruluşlarında, madenlerde uzaktan çalışma olmayacak.

- Uygulamayı, istihdam büroları yürütecek, denetlemeyi İşkur yapacak. Bürolar asgari ücretin 200 katı kadar teminat verecek. Bakan Soylu “Geçici çalışma konusunda en sıkı önlemleri alan ülke olacağız” dedi.

- Geçici çalışma süresi dolmasına karşılık işveren işçiyi çalıştırmaya devam ederse o işyerinde daimi işçi sayılacak.

- İşçinin seçtiği yerde veya evinde, metal sektörünün montajı, konfeksiyon parçalarının birleştirilmesi, dikiş ve nakış gibi ürünler üretilebilecek.

- Böylece hem kayıtlı istihdam artacak hem de çalışanların sigorta ve tazminat gibi hakları korunmuş olacak.

 

2016 DENETİM YILI OLACAK

Kayıtdışı istihdamı azaltmak, iş kazalarını önlemek için denetimlere ağırlık vereceklerini, 2016’nın en çok denetimin yapıldığı yıl olacağını söyleyen Çalışma Bakanı Soylu şöyle konuştu: “Kayıtdışı istihdamı yüzde 31.6’ya kadar düşürdük. Ama daha da düşürülmeli. Bizim için sosyal güvenliğin de bir mali disiplini var ve bunu korumalıyız. Bu açıdan bizden müsamaha beklenmesin. Bu yıl bazıları için denetimler sıkıcı gelebilir. Cezalandırıcı, bezdirici değil ama rehberlik edici, yönlendirici denetimleri sıklaştıracağız. Madenler ve inşaatlar gibi sektörel denetimler de sürecek.”

 

KIDEM VE İŞSİZLİK FONU

Soylu kıdem tazminatının yeniden düzenlenmesi konusunda da “Güvenceli esneklik yasası Meclis’ten geçtikten sonra masaya getireceğiz” dedi. 2015’te işten ayrılanların % 86’sının tazminatlarını alamadıklarını belirten Soylu “Bu toplumsal bir sorundur” dedi. İşsizlik Fonu’nun 93 milyar liralık bir büyüklüğe ulaştığını belirten Soylu “Kıdem tazminatı fonu ile İşsizlik Fonu bir arada olabilir mi? Ağırlıklar azaltılabilir” dedi.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı