TVRadyo
Abdurrahman Yıldırım
Abdurrahman Yıldırım

FBI şokundan FBI rallisine

 

Federal Soruşturma Bürosu FBI, Amerikan seçimleri üzerine tüy dikti. 28 Ekim’de Demokratlar’ın adayı Clinton’ın Dışişleri Bakanlığı dönemindeki e-mail’lerine yeni soruşturma başlatan FBI hem ABD piyasalarını hem de küresel piyasaları bir bu tarafa bir bu tarafa savurdu.

*Anketlerde önde giden Clinton’ın hızını kesen ikinci soruşturma 10 gün sonra tamamlandı. Hafta sonu FBI soruşturmaya gerek olmadığına karar verdi. Seçim öncesinde soruşturmanın ikinci kez açılması, anketlerde önde giden adayın hızını kesti. Buna göre de piyasalar Trump’ın kazanabileceği endişesine kapıldı ve 10 gün bu durum fiyatlandı. 

*Dolar, riskli varlıklar olarak hisse senetleri, emtia, altın değer kaybetti, ABD faizleri de düştü. Çünkü korumacı politikalar izleyeceğini açıklayan Trump’ın kazanması halinde küresel risk iştahı ciddi bir yara alacaktı. 

*Böyle bir fiyatlamanın ardından soruşturmaya gerek olmadığının açıklanmasıyla seçimler ile piyasalar üzerindeki baskı da kalktı. Toparlanma ile piyasalar verdiği kayıpların bir kısmını geri aldı. Seçim günü olan bugün de muhtemelen fiyatlamanın devamı gelebilir

* Ancak piyasaların seçim sonucunu görmeden, sandıktan Clinton çıkmadan 28 Ekim öncesi düzeyine bugün dönmesi zor. Bunun için de fazla beklemeyecek, Çarşamba günü Demokratlar’ın adayı Clinton başkanlık koltuğuna oturacaksa küresel piyasalar 28 Ekim’in üzerine de çıkar. Ne de olsa önemli bir kavşak noktasını hasarsız atlatmış olacak, Trump korkusundan veya kâbusundan kurtulunacak. FBI şokundan FBI rallisine giden yol açılacak.

*Ancak seçim sandığı bu, sürprizler her zaman olabilir. Clinton değil de sandıktan Trump başkan olarak çıkarsa, bu kez küresel piyasalar tam bir şok yaşayacak. Çünkü Trump faktörü çok az fiyatlandı. Yani tam bir kırılma aşaması piyasaları bekliyor. 

* Eğer negatif yönlü bir kırılma olacaksa, bu yılın geriye kalan kısmından bir şey beklenemez. Bir toparlanma olacaksa yeni yıla kalacak. Çünkü negatif şoku beraberinde getirecek olan Trump’ın seçilmesi olacak ki, bu küresel iştahının kapanmasını tetikleyecek. Zaten yılın sonuna geldik. Kasım ayı küresel fonların hesap kesim ayı. Kâr realizasyonunun takvimsel gerekliliği ABD seçimleriyle birleşerek satışları katmerleştirecek. Sonrasını ise toparlamaya zaman kalmayacak. Bu durumda satışların ve piyasalarda meydana gelecek düzeltmenin oldukça büyük boyutlu olacağı tahmin ediliyor. 

*Clinton’ın başkan seçilmesi durumunda ise yaşanacak pozitif eğilimin daha sınırlı kalma olasılığı var. Çünkü bu seçenek zaten beklenendi ve daha çok fiyatlandı.

*Ayrıca, bu seçenekte FED’in aralıkta faiz artırımına gitmesi çok yüksek olasılık. 

*Kaldı ki, Clinton seçeneğinde yeni diye bir şey yok, mevcut yapının aynen korunması bekleniyor. 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı