TVRadyo
Abdurrahman Yıldırım
Abdurrahman Yıldırım

Trump sonrası her gün gelişen ülkelerden para çıkıyor

 

Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) cuma gününden sonra bugün de yükselen kurlara önlem için toplanıyor. İlk toplantı açıklamasının döviz piyasasına belli bir etkisi oldu. Açıklama yapıldığında dolar 3.3950 düzeyinden 3.3564’e kadar indi. 4 kuruşluk geri gelmenin ardından kur dalgalandı.

- Dün ise dış piyasalar nispeten sakin açılırken içeride kur yine yükseldi. Dünyanın en büyük yatırım bankalarından ABD’li JP Morgan, Türkiye için verdiği tavsiyeyi “nötr”den “ağırlık azalt”a çevirdi. Ağırlığın azaltılması için satışın yapılması lazım. EKK’nın bugün toplanacağı haberi de işte bu aşamada geldi ve piyasalarda yine etkili oldu. Dolar bir kez daha 3.3950’den 3.3490’a indi.

- Cuma günkü toplantıda “Görev TCMB’nin” denilmişti. Yeni bir toplantıya karar verildiğine göre demek ki, faiz dışı önlemler üzerinde durulacak. Yoksa perşembe günü toplanacak Merkez Bankası’nın artırım isteği varsa zaten orada yapar. Kaldı ki, Merkez Bankası bu tür şok gelişmelerde rutin dışı toplantıyla faiz artırıyor.

- Açıkçası yapılacakların etkisi olacaksa da, bir yere kadar. Çünkü küresel çapta tahvillerde satış, faizlerde yükseliş ve dolarda değerlenme olarak görülen şokun kaynağı ABD. Bu rüzgâr, ABD hariç diğer ülkelerin tümünü negatif etkiliyor. Gelişmekte olan ülkelerden hem hisse senedi hem de tahvil piyasalarından para çıkıyor.

- Öyle ki ABD başkanlık seçiminin yapıldığı 8 Kasım sonrasındaki her işgününde bu satışlar sektirmeden sürdü. Bitişikte bu konunun takipçisi Uluslararası Finans Enstitüsü’nün verileriyle hazırlanan grafik var. En güçlü satışın 11 Kasım Cuma gerçekleştiği görülüyor.

Eğilim küreselse ülke bazında yapılacakların bugüne pek faydası yok. Yapısal alanda elbette alınacak pek çok önlem var. Ancak bunların da belli bir zaman sonra sonuç verdiğini biliyoruz. O zamana kadar de beklentiler iyi yönetilse yeter.

SONUÇ: “Bülbül sustu, soldu gül; bundan sonra ister ağla, ister gül.”

Türk Atasözü

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı