TVRadyo
Abdurrahman Yıldırım
Abdurrahman Yıldırım

Kaydıraklı sıcak para 1 ayda % 10 kazandı

 

Fiyatların düştüğü dönemlerde yabancılar, hem kurdan hem de faiz ve değer artışından olmak üzere çift yönlü kazanır. 27 Ocak sonrasındaki 1 ayda da tahvilden % 10 Borsadan % 14 kazandılar

Sermaye hareketlerinin serbest olduğu ekonomilerde piyasa kaydırakları iyi çalışır. Çalışmadığı tek dönem ekonominin krize girmekte olduğu dönemdir. Kötüleşme kalıcı hale gelir. Koşullar kaydırağın oluşmasına imkân vermez. Bitişikte doların, faizin ve borsanın seyrindeki kaydırak hareketlerini çıkarttık. Başka enstrümanlarla bu kaydırakları çoğaltmak mümkün. Türkiye CDS, eurobondu gibi.

- Fiyatların yukarıdan aşağı kaymasını, süzülmesini anlatan bu hareketin en önemli gücü, bizzat fiyatların aşırıya kaçmasında yatıyor. Mevcut eğilimi kolaylıkla tersine çevirecek ve bu yönde belli bir süre sürdürecek aşamaya gelinmesi, kaydırağın başlangıcını oluşturur. Bunun için yabancı portföy yatırımcısının yurda döviz getirmesi, sonra bu dövizini TL’ye çevirmesi lazım. Ardından TL enstrümanlar olarak faize, tahvile veya borsaya yönelmesi gerekir.

-  Dolayısıyla ilk önce döviz arzı artacağından kur düşer. Zaten kaydıraklar kurun yüksek düzeylerinden başlatılır. Kur yabancı girişleri ile düşmeye başladığı için, zaten ilk ve en büyük kâr da, kur düşüşünden sağlanır. Kur ne kadar düşerse yabacı kârı o kadar fazladır.

- 27 Ocak’tan bu yana bir ay geçti ve 3.60’tan TL karşısında dolar yüzde 7.8 düştü. 27 Ocak’ta dövizini bozduranların, faiz ve getirileri hariç, kurdan elde ettikleri kâr yüzde 7.8’dir. Bir aylık faiz artı değer artışı da eklendiğinde tahvil faizinden elde edilen getiri yüzde 10’u bulur.

- Yine son bir ayda BİST’in ortalama değer artışı yüzde 6.6’dır. Üzerine yüzde 7.8’lik kur kazancı eklendiğinde yüzde 14’lük dolar bazında kâra ulaşılır.

- Görüleceği gibi en büyük kazanç kurun düşmesinden, ikinci kazanç da borsanın yükselmesinden veya bir aylık tahvil faizi ile tahvilin fiyat değişimindendir. Böylesine kaydırak dönemlerini yakalamak bir yabancı veya dövizini bozdurup TL varlıklara yatırım yapan yerliler için, bulunmaz fırsattır, çifte kazanç sağlamaktır.

- Ocak ayında Türkiye’den sermaye çıkışına karşılık 27 Ocak sonrası net bazda döviz girişi vardır. 17 Şubat’la biten haftada bunun tutarı net bazda 500 milyon dolardır. Yurda giren dövizler TL’ye çevrildiğine göre, alanlar da yerlilerdir. Bu nedenle yerlilerin döviz hesapları her hafta artarak devam ediyor. 27 Ocak’la biten haftada 145 milyar dolar olan yerleşiklerin banka ve katılım bankalarındaki döviz hesapları 17 Şubat’ta 150.7 milyar dolara ulaştı. Yabancılar sattı, yerliler aldı ve döviz hesapları bir ayda 5.7 milyar dolar arttı.

- Cuma günkü piyasa bozulmasında Trump’ın vergi paketi ile ilgili yarın yapacağı açıklamalar etkili oldu. Açıklamanın etkili olması durumunda kaydırak hareketi bozulabilir de. Ya da düşük dozlu bir etki ile kısa süreli bozulma ardından yeniden kaydırağa devam da edilebilir.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı