TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

Borsalar için dikkatli olma zamanı

 

Gelişmekte olan ülkelerin hisse senetlerini takip eden MCSI endeksi bu ayı yüzde 3.8 aşağıda kapatıyor. 20 gelişmekte olan ülke hisse senedi piyasasının takip edildiği ve bunların ağırlıklı ortalamasından yaratılan bu endeks sene başından beri ilk kez bir ayı eksi bitiriyor. Buna rağmen MSCI gelişmekte olan endeksinin yılbaşından beri yüzde 5 artıda olduğunu da hatırlatalım. Bir aylık geri çekilmenin sağlıklı bir kâr realizasyonu olabileceği düşünülebilir. Ancak hikâye bu kadar “masum” değil. O yüzden okumaya devam ediniz sayın okur.

FED FAİZ ARTIŞI GELİŞEN ÜLKELERİ VURABİLİR

Son gelen veriler ABD’nin haziran ayını pas geçse de ağustos ayında faiz artırımı büyük oranda kesin gibi gözüküyor. Şu an 0 - 0.25 bandında devam eden faiz oranları FED’e göre 2016 sonunda yüzde 1.875 olacak. Gerçi piyasa hâlâ bunu fiyatlamıyor. FED vadeli kontratları 2016 sonu için hâlâ yüzde 1 diyor. Bu ne demek? Eğer FED doğru çıkar ve faizleri 2016 sonunda yüzde 1.875’lere kadar yükseltirse hem vadeli kontratlarda hem de daha önemlisi buradan fiyatlanan ABD tahvil faizlerinde sert satış olması kaçınılmaz. Çünkü arada piyasa hâlâ FED’e inanmıyor. Böyle bir olasılıkta da gelişmekte olan ülkelerin hisse senetlerinde yaşanacak paniğin boyutunu siz düşünün. Hatırlatma açısından 2013 Mayıs - Eylül arasında yaşanan ABD tahvil faizlerindeki sert yükseliş ve gelişmekte olan ülkelerin endekslerinde yaşanan “dağılma” etkisi.

ÇİN HİSSE SENETLERİNDE ‘BALON OLUŞTU’ ALGISI

Çin Şanghay Borsası yılbaşından beri yüzde 43 yükselmiş vaziyette. Endeksin son 1 yıllık yükselişi ise yüzde 125 seviyesinde. Bu hafta perşembe günü Şanghay Borsası’nda yüzde 7’lik sert bir satış yaşandı. Bu satışın aslında görünen bir sebebi yok. Ama Çin’in iki büyük banka devi ICBC günü yüzde 5, Çin Kalkınma Bankası ise yüzde 6 aşağıda kapadı. Diğer yandan daha küçük ölçekli ama teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Şenzen Borsası da aynı gün yüzde 5.5 düştü.

Çinli analistlere göre bu satışın sebebi önümüzdeki hafta yapılacak olan 2.1 milyar dolarlık kamuya ait Çin’in nükleer santral şirketinin halka arzı öncesinde piyasanın kendini hazırlıyor olması. Ancak yabancı yatırımcı bu kadar iyimser değil. Yabancıların yorumu Çin’de hisse senetleri fiyatlarında bir balon oluşumu görüldüğü ve özellikle Çin’in son dönemdeki faiz indirimleri ile bu riskin daha da körüklenebileceğinden endişe ediyorlar. Kısaca yılın ikinci yarısında FED’in faiz artışının da başladığı bir dönemde Çin’de başlayabilecek olan panik satışlar gelişen ülkelerin tamamına sirayet edebilir.

TÜRKİYE’DE HİSSE SENETLERİNE YABANCI İLGİSİ

Son örnek de bizden gelsin. Borsa İstanbul’da endeksin piyasa değeri / defter değeri açısından bakıldığında MSCI içinde son dönemde yüzde 20’lere varan bir iskonto ile fiyatlandığını görüyoruz. Diğer yandan bankacılık endeksine baktığımızda son 5 yılın ortalama fiyat / kazanç oranına göre yüzde 10, defter değerlerine baktığımızda da yüzde 20’nin üzerinde bir iskonto var. Yani ortada ciddi bir “ucuz kalma” durumu söz konusu.

Peki bunca yıldır yabancı yatırımcının ciddi ilgisini çeken, toplam işlem gören hisse senedi stokunun yüzde 62’sini elinde bulunduran yabancı yatırımcı “göreceli olarak bu kadar ucuz” Borsa İstanbul’a niye mesafeli?

Bu sorunun cevabı “tek madde” değil. Konu oldukça çetrefilli ama gerek yukarıda bahsettiğimiz dış şartlar gerekse içeride son zamanlarda hepimizin şahit olduğu “yatırımcı güvenini sarsan” karar ve eylemler yerli ve yabacı yatırımcının iskontoya rağmen Borsa İstanbul’dan bir miktar uzak durmasına neden oluyor.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
31 Mayıs 2015 Pazar, 19:31 Misafir Çin'deki balon petrol fiyatlarını da etkiler mi?
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı