TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

Aslında batan Yunanistan değil Euro Projesi’nin kendisi


Yunanistan krizi küresel ekonominin bir numaralı konusu olmaya devam ediyor. 30 Haziran Salı akşamı saat 18.00 sularında bu yazı yazılırken, Yunanistan için; Acaba borcunu ödeyecek mi? Troika ile son dakika uzlaşma sağlanır mı? Referanduma gidecek mi? derken gelinen nokta “2 yıllık uzatma” oldu.

Gerçekten! Şaka değil.

AB ve IMF ile yapılan ve takriben 5 senedir devam eden ve son kertede 245 milyar Euro’ya kadar çıkmış olan “Yunanistan Kurtarma Paketi”nin anlaşma sağlanamadığı için geçersiz hale dönüşmesine saatler kala, Başbakan Tsipras, Avrupa Merkez Bankası’nın kurduğu ESM adlı fondan “2 yıllık yeni bir kurtarma paketi” istedi.

SON 4 AYDA NE OLMUŞ?

2015 yılının şubat ayında iktidara gelen SYRIZA önderliğindeki Başbakan Tsipras, AB ülkelerini ve IMF’yi o tarihten beri oyalıyor. Geçen şubat ayında Yunanistan’ın, 2 sene önce Troika ile yapılan kurtarma anlaşmasına istinaden yeni hükümet olarak el sıkışması ve karşılığında da aynı paketin 7.2 milyar Euro’luk dilimini alması gerekiyordu. Başbakan Tsipras, bu el sıkışma karşılığında “faiz dışı fazla vermek, vergi oranlarını artırmak, özelleştirmelere devam etmek ve emekli maaşlarını düşürmek” gibi SYRIZA’nın 5 yıl içinde yüzde 5’ten yüzde 35’e yükselen seçmeni tarafından kesinlikle kabul edilmeyecek bir garanti verecekti. Nitekim veremedi! 4 aylık oyalamanın ardından, “Referanduma gidelim, halk karar versin” deyip arkasından da “Güçlü bir ‘Hayır’ oyu bizi rahatlatır” diye ekledi! Bir anlamda SYRIZA (eğer yapılırsa) “AB’nin kemer sıkma isteklerini kabul edelim mi?” referandumuna “Hayır” diyor.

REFERANDUM OLACAK MI?

Şu yazının olduğu saatlerde hâlâ olacak gibi gözüküyor. Yazının başında da bahsettiğim, Yunan tarafından bir son dakika taktiği ile “2 yıl sürecek yeni bir kurtarma paketi verin referandumdan vazgeçelim” şeklinde bir öneri geldi. Yunanistan’ın aslında bu isteği gerçekleşirse “5 yıl içinde 3. kez kurtarma paketi” olacak. Karşılığında Troika ne alacak? Hiçbir şey!

Bu sebeple AB ve IMF’nin henüz iradeyi ve idareyi “o” derece kaybetmediğini düşündüğüm için bu son dakika teklifinin Troika’da bir karşılık bulamayacak ve eğer Tsipras geri adım atmazsa referanduma gidilecek.

REFERANDUMDAN NE ÇIKAR?

Son seçimleri hatırlayacak olursak; iktidardaki aşırı sol SYRIZA (yüzde 36) ve 3. parti durumunda olan Nazi yanlısı Altın Şafak Partisi (yüzde 6) ve 5. parti olan halihazırda SYRIZA’nın koalisyon ortağı aşırı sağ ve muhafazakâr ANEL (yüzde 5) büyük ihtimalle referandumda “Hayır” kampında olacak. Buna karşılık seçimlerin 2. partisi bir önceki Başbakan Samaras’ın Yeni Demokrasi Partisi (28) ve 4. parti durumunda olan merkez sol To Potami (yüzde 6) ve yüzde 5’lik sosyal demokrat PASOK “Evet” kampında.

Tabii ki son seçim sonuçları referandum için net bir ayrıştırıcı değil. Ancak yukarıdaki yüzdeleri toplarsanız oldukça kafa kafaya bir referandum olacağı kesin.

KAYBEDEN BATI DÜNYASI

Bütün bu hikâyeyi size niye anlattım biliyor musunuz? Sadece detayları bilin ve gündemden kopmayın diye.

Benim için; referandum olsa da olmasa da, karar “Evet” veya “Hayır” çıksa da kaybeden Yunanistan değil, AB olacaktır. Yunanistan AB’ye bir nevi şantaj yaparak “benim derdim senin derdin, benim borcum senin borcun” demektedir. Üstelik bunları söylerken de hiçbir uluslararası finans ve diplomasi kuralını da dikkate almıyor.

Ancak daha vahim olanı; ne AB “Yeter artık” ne derecelendirme kurumları “Bu bir temerrüttür” diyebiliyor ne de IMF “Ben paramı isterim” diye ortaya çıkabiliyor.

O yüzden bir kez daha; “Büyüksün Posedion, Athena ve Eftalya...”

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
03 Temmuz 2015 Cuma, 10:54 Misafir iki yıldır kemer sıkan yunanistanda kişi başı gelir tam 24 bin euro.yunanistandan daha fazla çalışan bizim ulkemizde gelir ise 8 bin euro. üstelik, bizde asgari ücret 300 iken, onlarda 684 euroyu buluyor. yunanistana hicbirsey olmaz , avrupa birliginin buyuk ekonomileri olan almanya ve fransa yunanistanin durumuna siyasi bakiyorlar , ve bir sekilde avrupa birligi icinde yunanistan sorunu cozulecek.
02 Temmuz 2015 Perşembe, 14:54 Misafir Mükemmel!
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı