TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

Seçim mi, koalisyon mu?

 

İşte bütün mesele bu. Hamlet’ten alıntı gibi oldu ama piyasalar için bayramdan sonra geçen 2 haftanın özeti, büyük oranda bu denklemde saklı.

Gelin makineyi bir miktar geriye saralım ve Ramazan Bayramı öncesi rakamları ve piyasa şartlarını hatırlayalım.

14-15 Temmuz günlerinde Türkiye, Ramazan Bayramı için hazırlanırken içeride Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümet kurmak için Başbakan Davutoğlu’nu görevlendirmiş ve AK Parti ile CHP arasında istikşafi görüşmeler başlamıştı. Öyle ki 14 Temmuz’da Başbakan Davutoğlu, ilk CHP görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin 1 dakika bile zaman kaybına tahammülü olmadığı ve bir an önce karşılıklı güven esası üzerinden güçlü bir koalisyon hükümeti kurulması konusunda hemfikiriz” demişti. Bu arada yurtdışında FED faiz artışı için “eylül” sesleri yükselmekte, dolar endeksi 96 seviyesinde seyretmekteydi. Emtia fiyatları henüz bugünkü seviyelere gerilemese de satış dalgası hızlanmıştı.

İşte bu resim dahilinde Türk varlıklarında bayram öncesi fiyatlama şu şekildeydi: 5 yıllık Türkiye CDS’i 205 baz puan, 10 yıllık tahvil faizi % 9.20, Borsa İstanbul Endeksi 84.000 ve sepet kur 2.75.

Bu arada neler oldu?..

Bu hafta içinde içeride çok şey değişti. Terör geri döndü. IŞİD ve PKK, hem sivillere hem de Silahlı Kuvvetler’e karşı terörist faaliyetlerde bulundu. Sivil ve Silahlı Kuvvetler’den 50’ye yakın vatandaşımız hayatını kaybetti. Türkiye, IŞİD ile mücadele çerçevesinde İncirlik hava üssünü ABD’nin kullanımına açtı. Aynı zamanda TSK hem IŞİD’e hem de PKK’ya karşı operasyon başlattı.

Bu olup biten bile aslında piyasaların fiyatlamakta zorlanacağı türden gelişmeler. Ancak olaylar bununla bitmedi. Yine aynı 2 hafta içinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çözüm süreci bitmiştir. Koalisyon görüşmeleri sonuç vermiyorsa zaman kaybetmeden seçime gidilmeli” dedi. Başbakan Davutoğlu, “CHP ile koalisyon görüşmeleri devam ederken MHP ile de temastayız” açıklaması yaptı ve HDP Genel Başkanı için soruşturma açıldı.

Küresel piyasalarda bu 2 haftada neler oldu?

Çin’de hisse senetlerinde yaşanan sert satışlar arttı, FED temmuz toplantısında “eylül sinyali”ni daha güçlü verdi. Gelişen ülkeler, G.Afrika, Brezilya, Meksika kurlarının kayıplarını engelleyebilmek için ya faiz artırmak zorunda kaldı ya da döviz satmak.

Gelin bir de şimdi bu zor geçen 2 hafta sonunda Türk varlıklarının fiyatlarına bakalım: 5 yıllık CDS 235 baz puan, 10 yıllık faiz yüzde 9.60, Borsa İstanbul Endeksi 79.900 ve sepet kur 2.90!

Resim açık ve net. Küresel piyasalarda, gelişen ülkelere karşı artan bir satış baskısı var. İçeride de bir yandan “Jeopolitik riskler artıyor”, diğer yandan “Olası bir koalisyon ihtimali, yerini erken seçime bırakıyor” algısı güçleniyor.

İşte bu durum Türk varlıklarının kırılganlıklarını artırıyor.

 

YABANCI RAPORLARINDA TON NEGATİF

Yukarıda anlattığım analizin benzerini yabancı yatırımcılar da yapıyor. Bu hafta içinde önce Citibank, “TL, dolara karşı değer kaybetmeye devam edecek”, Commerzbank “Türkiye ve G.Afrika, gelişen ülkeler arasında en kırılgan 2 ülke” ve Bank of America da “Erken seçim baz senaryomuz, 2015 büyüme tahminimiz yüzde 2.6” diye rapor yazdılar.

Durum bu! Küresel piyasalar yangın yeri ve bize doğru yaklaşan kocaman bir satış dalgası var.

Ülkeyi yönetmeye talip 550 milletvekiline duyurulur.


BU YAZIYA YORUM YAZ
 
01 Ağustos 2015 Cumartesi, 15:58 Misafir su an itibariyla kuzey irakta yerlesik pkk teror orgutune yonelik yapilan hava harekati (devaminda ordumuzun kara harekatinin yapilacagina iliskin bir aciklamasi olmamasindan dolayi)akp nin milliyetci oylari almaya yonelik bir hareketi gibi gorunuyor bu da akp nin erken secime yonelik bir hazirligi ve erken secimin olacagi anlamina geliyor.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı