TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

Goldman Sachs’ın ideal 11’i

 

Hayır, bahsettiğim milli takımın gençleştirdiği kadrosu ile önümüzdeki 5 yılın ilk 11’i kurma çabaları değil. Gerçi takıma yeni monte olan genç oyuncuları görünce çok mutlu oluyorum ama başlıkta geçen “11” ifadesi futbol üzerine yapılmış bir tanımlama değil.

 

GELECEĞİN EN İYİ 11 ÜLKESİ

Goldman Sachs, 2000’li yılların başında Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in ( BRIC) 10 senelik dönem içinde diğer ülkelerden çok daha iyi performans göstereceğini belirtmiş ve sadece bu ülkelere yatırım yapan bir fon kurup yatırımcılardan para toplamıştı. Goldman’ın o dönemki stratejisti Jim O’Neil’in fikri olan bu BRIC Fonu 2000-2010 yılları arasında bu 4 ülkeye çok ciddi para girmesini sağlamış ve Goldman’ı hem de bu ülkeleri ihya etmişti. Bu fonun 2005-2008 yılları arasındaki getirisi yüzde 110’u buldu.

Jim O’Neil geçtiğimiz senelerde BRIC ülkelerine daha fazla yatırım yapılmamasını, bu ülkelerdeki momentumun kaybolduğunu ve artık pahalı bile sayılabileceğini ifade edip yeni bir hedef gösterdi. O’Neil bu sefer 2014 yılında Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye’den (MINT) oluşan yeni bir 4’lü oluşturdu ve bu 4 ülkenin diğer gelişmekte olan ülkelerden daha iyi performans göstereceğini belirtti. O’Neil’in bu iddiasının BRIC kadar başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle bu sene bahsi geçen 4 ülkenin hepsi gelişen ülkeler arasında en sert satış yiyen ülkeler oldu.

BRIC furyasında rüzgârı iyi yakalayan Goldman yine geçen sene oldukça iddialı bir çıkış yaparak “NEXT 11 equity Fund” adında yeni bir fon kurdu. 2014 yılında kurulan bu fona Goldman o kadar inanıyordu ki efsanevi BRIC fonuna koyduğu paranın tam 2 katını aktarmıştı. Kuruluş aşamasında bu fona ayrılan para 11 milyar dolar seviyesindeydi. Peki bu fonda kimler vardı? Meksika, Türkiye, İran, Endonezya, Bangladeş, Mısır, Nijerya, Pakistan, Filipinler, G.Kore ve Vietnam hisse senetleri yer alıyordu. Hedefi de uzun vadede diğer gelişen ülkelerde oluşacak olan getirinin üzerine çıkmaktı.

 

EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI

Ancak işler yolunda gitmedi. Bir yandan FED faiz artışı korkusu diğer yandan Çin’de yaşanan ekonomik soğuma gelişen ülkelerin üzerine kâbus gibi çöktü. Gelişen ülkelerin hem hisse senetlerinde hem de kurlarında çok sert satışlar görüldü. Goldman’ın “NEXT 11 Hisse Fonu” da bu satışlardan payını aldı. Hem de fazlası ile!

Next 11 Hisse Fonu’nun yıl başından beri kaybı yüzde 17. Son 1 yıldır ise yüzde 25 kayıp var. Yani yatırımcısına kurulduğu günden beri para kaybettirmiş bu fon!

Ancak kötü haberler burada bitmiyor. Geleceğin ideali 11’i iddiası ile yola çıkıp bu ülkeleri seçen Goldman’ın NEXT 11 fonu yılbaşından beri yüzde 17 kaybettirirken, Morgan Stanley’in bütün gelişen ülkelerden ortalama alarak yaptığı sepet endeks yüzde 15 düşmüş. Yani Goldman “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmuş”.

Bu resim bize gösteriyor ki sermaye piyasalarını çok yakından takip eden, verdikleri yatırım tavsiyeleri milyonların kararlarını etkileyebilecek kurumların dahi yanıldığı zamanlardan geçiyoruz.

Goldman gibi birçok önemli yatırım kurumu geçen sene bu zamanlarda şu an içinden geçmekte olduğumuz ve yavaştan “gelişmekte olan ülkeler krizine” doğru evrilen bu süreci tahmin edemedi. Bu sebeple de yaşanan satışların sertliği ve ardı arkasının kesilmediğini görüyoruz. Çünkü yatırımcılar bu krize hiç ama hiç hazırlıklı değildi.


ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı