TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

Enflasyon kıpırdamaya başladı

 

Çok uzun süredir finans dünyasında tekrarlanan bir cümle var: “Küresel enflasyon oranları o kadar düşük ki...” Bu cümle ABD için de, İngiltere için de, Japonya için de kullanıldı. Hâlâ da bu genelleme oldukça sık yapılır. Gerçekten de özellikle petrol fiyatlarının sert düşüşünün etkisiyle gelişmiş ülkelerde enflasyon sıfır seviyesine kadar geriledi. Hatta bazı ülkelerde eksi enflasyon bile gördük.

Manşet enflasyonun düşük kalma sebebi, enerji fiyatlarındaki çöküştü.

2014 yılı başında ortalama brent petrol fiyatı 99 dolar seviyesindeydi. Yıl sonunu ise 58 dolarda bitirdi. 2015 yılının 11 ayının sonunda ise brent petrolde ortalama fiyat 55 dolara geriledi. Şu anki fiyatı ise 43 dolar seviyesinde. Ortalamalar üzerinden gittiğimizde 1 yılda yarı fiyatına düşmüş bir petrol fiyatından bahsediyoruz.

Aşağıdaki tabloda 2014 yıl sonu ve 2015 Kasım ayı itibarıyla farklı bölgeler için yıllık manşet enflasyon (TÜFE) ve enerji/gıda fiyatları hariç yıllık çekirdek enflasyon rakamlarını bulacaksınız.

 

 

Küresel büyümenin büyük oranda sağlandığı yukarıda ismi geçen bölgelere baktığımızda, manşet enflasyonun hâlâ düşük petrol fiyatlarının etkisini taşıdığını görüyoruz; ancak içinde enerji fiyatlarının bulunmadığı ve talep bazlı enflasyonu anlayabildiğimiz çekirdek enflasyon ise geçen seneye göre artış göstermiş vaziyette. Tek istisna İngiltere gibi gözüküyor, ancak orada da yıl içinde yüzde 0.8’lere kadar gerileyen çekirdek enflasyonun yüzde 1.1’lere çıktığı görülüyor.

 

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE ENFLASYON ZATEN DÜŞMEDİ

Bu arada gelişmekte olan ülkeler liginde enflasyon zaten hiç düşmemişti. 2014 yılı sonunda Brezilya’da yüzde 6.5 olan enflasyon yüzde 9.90’a, Rusya’da ise yüzde 11.5’ten yüzde 15.5’e kadar yükseldi. Türkiye’de ise geçen yıl yüzde 8 olan manşet enflasyon hâlâ yüzde 8 seviyesinde. Gelişen ülkelerin medarı iftiharı olan Hindistan’da dahi geçen yıl sonunda yüzde 4.5 olan enflasyonun yüzde 5’in üzerinde olduğunu görüyoruz.

 

ABD TAHVİL FAİZLERİ ENFLASYON RİSKİNİ YENİ GÖRMEYE BAŞLADI

Küresel piyasalarda çoğu zaman güvenli liman olan ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin şu anki yüzde 2.30 seviyesi rahatsız edici değil. Bundan 1 sene önce ABD tahvil faizleri yine aynı seviyedeymiş. Dolayısıyla artan enflasyon baskısı iddiamızı uzun vadeli ABD faizleri desteklemiyor. Sebebi, küresel aktörlerin ellerindeki ABD Dolarlarını yatıracak ürün olarak uzun vadeli ABD tahvillerini seçmiş olmaları.

Ancak kısa vadeli ABD faizlerine baktığımızda durum farklı. 2 yıllık tahvil faizleri yüzde 0.88 seviyesiyle son 5 yılın en yükseğinde. Enflasyon artışı ve arkasından yaşanabilecek FED faiz artışları burada çok sert olarak fiyatlanıyor.

Sonuç...

Küresel piyasalarda yavaş da olsa enflasyon artmaya başlıyor. Bu artış oldukça yavaş olsa da artık net olarak görülüyor. Bu durum FED’in hızlı olmasa da faiz artırım sürecini başlatacağını söylüyor. Bu sebeple içeride faiz hadleri konusunda enflasyon ve küresel şartlardan bağımsız olarak yapılacak yorumlar ve alınacak aksiyonlar, bizi çok ama çok zor durumda bırakabilir.


BU YAZIYA YORUM YAZ
 
19 Kasım 2015 Perşembe, 13:33 Misafir sizde yol gostermeseniz kucuk yatirimci kurda kusa yem olacak cuney bey
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı