TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

Piyasalar çöpsüz üzüm istiyor

 

Gelişmekte olan ülkelerde geçen hafta kâbus gibi geçti. Bir zamanlar yatırımcılar için her “ayrı pozitif hikâye” olan bu ülkeler, birer birer sorun merkezine dönüşüyor.

Brezilya’da Başkan Rousseff’in, devlet şirketi Petrobras ile ilgili skandallar başını yemek üzere. Ayrıca başkanlık seçimleri sırasında kampanyanın yasadışı fonlandığı suçlamasıyla hakkında soruşturma açıldı. Merak edenler için Brezilya ekonomisinin de hiç parlak bir durumda olmadığını belirteyim. Ülke bu sene yüzde 3, seneye ise yüzde 2.5 daralacak. Enflasyon yüzde 10’u aştı. S&P’nin ardından Moody’s de Brezilya’nın ülke notunu çöp (junk) seviyesine düşürmek üzere.

Geçelim bir başka ülkeye, G.Afrika’ya. Başkan Zuma, piyasalarla savaşmaya devam ediyor. Bu hafta piyasalar tarafından kredibıl bulunan Maliye Bakanı’nı görevden alan, yerine “no name” birini atayan Başkan Zuma, G.Afrika piyasalarının altüst olmasına yol açtı. Ülkenin para birimi rand, ABD Doları’na karşı tarihi düşük seviyede, 10 yıllık tahvili yüzde 10.30’la son 7 yılın zirvesinde.

İlerleyelim diğer bir gelişen ülkeye, Rusya’ya. Son dönemlerde Putin’in dış siyasette aldığı kararlarla ekonomisi zor duruma giren Rusya, bu hafta da 38 dolara düşen petrol fiyatlarıyla çarpıldı. Sadece son 5 günde petrol fiyatlarında yüzde 9 düşüş yaşandı. Brent petrolde mevcut 38 dolar fiyat, 2008 yılından beri görülen en düşük seviye. Gelirlerinin yüzde 55’ini petrol ve doğalgazdan sağlayan Rusya, bir yandan ABD ve AB’nin yaptırımlarıyla mücadele ediyor. Enflasyonun yüzde 14’e çıktığı ülkede bu sene yüzde 4 daralma bekleniyor.

Son olarak Çin’den bahsedelim. Ülkenin bu sene hedeflenen yüzde 6.7’lik büyümeye ulaşması kolay görünmüyor. Diğer yandan Pekin yönetiminin, para birimi yuanı devalüe etme politikası da piyasalarda endişe yaratıyor. 4 ay önce yuanı yüzde 3.5 devalüe eden Çin, günlük fixing ayarlamalarıyla bu operasyona devam ediyor. Şu an yuan, ABD Doları’na karşı son 4 yılın en düşük değerinde. Ancak piyasa 2016 yılında yüzde 5 oranında bir devalüasyon daha bekliyor. Büyümenin hız kestiği, para çıkışının devam ettiği Çin’de bir de yatırımcı “Yuan devalüe olacak” diye beklentiye girince işlerin yönetimi daha zor oluyor. 3.5 trilyon dolarlık rezerviniz olsa bile.

 

TÜRKİYE’NİN DURUMU

Bu resim içinde Türk piyasaları da haftayı ağır hasarlı kapattı. Kurda bir hafta yüzde 2.5’lik kayıp, 10 yıllık tahvil faizinde bir hafta içinde 30 baz puanlık artış yaşandı ve 10.70’le son 3 ayın en yüksek seviyesine geldi. Hisse senetlerinde ise hasar çok daha sert oldu. BIST 100 Endeksi bu haftayı yüzde 4.5 kayıpla kapattı. Endeks, TL bazında son 1.5 yılın en düşük seviyesinden kapandı.

Düşük petrol fiyatları, yüzde 1.5 bütçe açığı, yüzde 5’e gerileyen cari açık ve yıl sonunda yüzde 3’ün üzerinde gelecek büyüme... Bunların hepsi Türkiye’nin karnesinde pozitif olan unsurlar.

Ayrıca seçimlerin geride kalmış olması da bu listeye eklenebilir. Ancak Rusya ile yaşanan gerginlik sonrası tırmanan diplomatik kriz, Rusya’nın uyguladığı ekonomik yaptırımlar ve son tahlilde Musul’da konuşlanan Türk askerinin Irak hükümetiyle aramızda yarattığı sıkıntıyı da yatırımcı açısından negatif unsurlar ya da riskler olarak yazabiliriz.

FED’in faiz artırmaya hazırlandığı şu ortamda yatırımcı, sorun ya da polemik duymak istemiyor. Hikâyesi güçlü olsun, ancak bu hikâyenin etrafında çok fazla dikkat dağıtacak ya da baş ağrıtabilecek bir sorun yumağı olmasın istiyor.

Bu haftanın durum analizi bu şekilde efendim.

 

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
15 Aralık 2015 Salı, 15:13 Misafir ekranlardaki fed faizi sonrası çizdiğiniz ikinci senaryo sizin uydurduğunuz senaryo galiba.
14 Aralık 2015 Pazartesi, 19:01 Misafir çekirdeksizmi?çöpsüzmü?yayında çekirdeksiz dedinde.marketler üzüm çekirdeğini ayrıca satıyorlar.
14 Aralık 2015 Pazartesi, 15:11 Misafir hikayemi? masalmı?
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı