TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

Merkez’in kafası karışık mı?


TCMB enflasyon raporunu açıkladı. Gözler geçen yılı yüzde 8’in üzerinde tamamlayan enflasyon ve “faiz koridoru, sadeleştirme” konularında başkan Erdem Başçı’nın ne söyleyeceğindeydi. Kısa bir süre önce Davos’ta BloombergHT’ye röportaj veren Başçı “...Ocak ayının ilk 3 haftasında yaşanan yüksek oynaklık bize faiz koridoruna dokunmamıza izin vermedi” demişti. Bu sebeple aslında piyasa faiz koridorunda kısa vadede bir değişiklik olmasını beklemiyor. Ancak enflasyon vurgusunun ne kadar olacağı, sadeleşmenin tamamen rafa kalkması gibi mevzular enflasyon raporunu önemli kılıyordu.

2016 ENFLASYON TAHMİNİ ŞİMDİDEN ARTIRILDI

Yılın ilk enflasyon raporunda TCMB, Orta Vadeli Program’da (OVP) da belirtildiği gibi 2016 enflasyonunu 1 puan artırarak yüzde 7.5’e çıkardı. Aynı şekilde 2017 yıl sonu enflasyonu da 0.5 puan artırılarak yüzde 6’ya yükseltildi.

TCMB NEDEN ENFLASYON BEKLENTİSİNİ ARTIRDI?

Başkan Başçı’ya göre 1 puanlık artış asgari ücretin artırılmasından kaynaklanıyor. Aslında asgari ücret yanında bilindiği üzere alkollü içecekler, tütün, köprü vs. gibi enflasyon sepetinde ciddi fiyat artışları yapılan ürünler de oldu. Ancak Başçı, petrol fiyatlarında 2016 için daha önce hesap ettikleri ortalama 54 dolarlık varil fiyatını 37 dolar olarak revize ettiklerini, dolayısıyla bu revizyonun ve genel ithal ürünlerinin fiyatlarındaki düşüşün kamu zamlarını ‘nötr’leyeceğini düşünüyor. PİYASA NE DÜŞÜNÜYOR? Piyasa bu beklentinin oldukça iyimser kaldığını düşünüyor. 2016 yıl sonu için piyasanın enflasyon beklentisi yüzde 8.5-9 bandında. Merkez’in en az 1 puan üzerinde yıl sonu beklentisi olan piyasa için en büyük risk yurtdışı riskler ve TL’deki değer kaybı. Birçok piyasa oyuncusu yılın büyük bölümünde iki haneli bir enflasyon ile yaşayacağımızı düşünüyor.

SADELEŞTİRME OLACAK MI?

Kısa vadede mümkün görünmüyor. Başkan Başçı mevcut şartlarda sadeleşip, tek faiz ile mücadele etmenin mümkün olmadığını düşünüyor. Günlük likidite ve fonlama maliyeti ile piyasaya “gerekli mesajlar” verilecek. Ancak faiz koridorunun altında, üstünde herhangi bir değişikliği en azından nisan-mayısa kadar beklemeyin.

SONUÇ

TCMB yeniden koridor ve likidite demeye başlamış. Enflasyonu dert ediyor ama bunu elindeki imkânlarla çözeceğini söylüyor. Yurtdışında risk var diyor ama bunun Türkiye’yi çok sert etkilemesini beklemiyor. Bence Merkez fazla iyimser. Umarım işler tahmin ettikleri gibi gider.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
27 Ocak 2016 Çarşamba, 12:38 Misafir merkez bankası, 10 seneden beridir, enflasyon hedeflemesi uyguluyor. 10 senedir de tutturamıyor.ayni zamanda kur artışına rağmen, sermaye çıkışına rağmen, faizleri enflasyonun altında tutuyor. bu sebeplerden merkez bankasına olan güven çok düştü...
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı