TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

Yatırımcının gözdesi ‘nakit kalmak’

 

2008-2009 krizinin üzerinden tam 7 sene geçti. Merkez bankaları bu süre içinde 5.5-6 trilyon dolar bastı. Kimi faizi “0”a çekti, kimine bu da yetmedi, negatif faize geçti. Bankalar, şirketler hatta ülkeler kurtarıldı. Modern finans tarihinde görülmemiş şekilde kamunun imkânları özel sektörün önüne serildi. ABD gibi bazı ülkeler bütün bu finansal mühendisliğin sonunda ekonomisini derleyip toparladı. Japonya ve Avrupa Birliği gibi bölgelerde hâlâ parasal genişlemenin derde derman olması bekleniyor. Ancak yadsınamaz bir gerçek var ki, basılan onca para, faizlerdeki rekor düşük seviyelere rağmen küresel ekonominin büyük bir kısmı resesyon, küçülme ya da hızla soğuma tehdidinde.

 

FON YÖNETİCİLERİ ÇOK KARAMSAR

Merrill Lynch’in 200’e yakın fon yöneticisiyle yaptığı bir anket, çok çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Anketin sonuçlarına geçmeden önce küçük bir bilgi notu: Dünyanın dört bir yanından ankete katılan bu yatırımcıların yönettikleri portföyün toplam büyüklüğü 590 milyar dolar. Ayrıca anket henüz çok yeni, 5-11 Şubat tarihleri arasında yapılmış.

Anket sonuçlarında en çarpıcı kısım, bence fon yöneticilerinin nakitte kalma tercihi. Yatırımcıların “nakit” tercihi en son 2001 yılında bu kadar yüksek olmuş. Mevcut faiz oranlarının bu kadar düşük (hatta kimi yerde negatif) olduğu düşünülürse bu oran sanırım yatırımcıların 2016 için ne kadar karamsar olduğunu en güzel açıklayan kısım olmuş.

Ankette öne çıkan bir başka kısım ise “Önümüzdeki 12 boyunca küresel ekonomilerde büyüme ve toparlama nasıl olacak?” sorusuna verilen cevaplarda. Yatırımcılar son 3.5 yıldır ilk kez toparlanma beklentilerini negatife, yani kötüleşmeye çevirmiş. 2012 Haziran ayından geçen aya kadar zaman zaman düşse de “ekonomik toparlanma” kaleminde endeks hep pozitif tarafta kalmış. Ancak son yapılan ankette yatırımcılar artık küresel ekonominin toparladığını değil kötüleştiğini düşünüyormuş.

Fon yöneticilerine portföylerinde short (kısa) ve long (uzun) pozisyondaki yatırım araçlarının isimleri sorulmuş. En fazla kısa pozisyon taşınan ilk 3 yatırım aracı; enerji sektörü hisseleri, gelişen ülkeler ve emtia ürünleri. Diğer yandan fon yöneticilerinin uzun pozisyon taşıdığı, yani portföyünde bulundurmaktan çekinmediği ürünlere baktığımızda; nakitte kalmak, dolar varlıklar ve teknoloji hisseleri geliyor.

 

FED FAİZ ARTIŞI ÖTELENMİŞ

Geçen ay yapılan ankette fon yöneticilerinin yüzde 35’i 2016 yılı içinde 2 kez, yüzde 25’i ise 3 kez faiz artırımı bekliyormuş. Aradan sadece 1 ay geçmesine rağmen bu oranlar çakılmış. Şubat anketinde yatırımcıların sadece yüzde 33’ü 1 kez faiz artırımı beklerken yüzde 23’ü hiç beklemiyor noktasına gelmiş.

Görüldüğü üzere geçen senenin en büyük kâbusu olan FED’in faiz artırımı sürecinin başlaması artık yatırımcı için dert değil. Ankette görüldüğü gibi fon yöneticilerinin ciddi kısmı neredeyse 2016’da hiç faiz artırımı beklemiyor. Ancak şimdi yeni bir sorunumuz var: Büyüyememe!

Fon yöneticileri negatif faiz, ekstra likidite, parasal genişleme vs. derken işin kontrolünün kaçtığını düşünmeye başlamış. Artık ne bir merkez bankasının açıkladığı yeni bir parasal genişleme haberi duymak istiyor ne de daha da düşürülen negatif faiz. Görmek istediği tek şey “büyüyen ekonomi”.

Bunun da tek yolu var: “Mali politikaların, yani kamunun devreye girmesi.”

 

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
18 Şubat 2016 Perşembe, 01:21 Misafir büyüyememe zaten yüksek olan işsizlik oranlarını( oecd ye göre) daha da arttırır... bir de kaliteli büyüyememe var... avm açarak büyüme ile teknolojiye dayalı büyümenin ekonomiye etkisi birbirlerinden çok farklı...
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı