TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

Nasıl bir Merkez Bankası Başkanı?

 

Aylardır spekülasyonu yapılan “Merkez Bankası Başkanı kim olacak?” konusu nihayet son buldu. Birçok ismin ortaya atılıp, tartışıldıktan sonra halihazırda “Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı” görevini yapmakta olan Murat Çetinkaya’nın ismi yeni TCMB Başkanı olarak Başbakan tarafından açıklandı.

MURAT ÇETİNKAYA KİMDİR?

Piyasa profesyonellerinin yakından tanıdığı bir isim olan Çetinkaya’yı diğer okuyucularımız için biraz anlatalım. TCMB’nin başkanla beraber “Fiyat istikrarını sağlamak amacıyla para politikasının ilke ve stratejilerini belirlemek” ile sorumlu 6 kişilik Para Piyasası Kurulu üyesidir. Aynı zamanda 2012’den beri TCMB’nin 4 başkan yardımcısından biridir.

1976 doğumlu Murat Çetinkaya, Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve çift ana dal programı vasıtasıyla sosyoloji bölümlerinden mezun olmuş. Çetinkaya yine aynı üniversitede uluslararası finans/ekonomi dalında doktora tez çalışması yapıyor.

Üniversite sonrası finans sektöründe çalışmaya başlayan Çetinkaya, sırasıyla Albaraka Türk, Halk Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası’nda; Hazine, Uluslararası Finans gibi bölümlerde yöneticilik yaptı. 10 yılın üzerinde bankacılık sektöründeki tecrübesinin üzerine 4 yıldır TCMB’de Para Piyasası Kurulu’nda önemli kararların altına imza atan Murat Çetinkaya, 40 yaşında “Başkanlık” koltuğuna oturmaya hazırlanıyor.

TEAMÜLLER Mİ İŞLEDİ?

Mevcut başkan Erdem Başçı, 2003 yılında TCMB Başkanvekilliği’ne atanmış ve yaklaşık 8 sene sonra, 2011’de (45 yaşında) Durmuş Yılmaz’ın yerine TCMB Başkanlığı’na atanmıştı. Lisans derecesi Elektronik Mühendisliği olan Erdem Başcı, üzerine iktisat yüksek lisansı yapmış ve iktisat dalında yaptığı çalışmalarla “Doçent” unvanını almıştı.

Bir önceki TCMB Başkanı Durmuş Yılmaz’ın da lisans eğitimi “ekonomi” ve yine aynı dalda lisansüstü eğitimi vardı. 1980 yılından itibaren TCMB’de görev alan Durmuş Yılmaz, kurum içinde birçok farklı görevi aldıktan sonra 2003 yılında TCMB Banka Meclis üyesi, 2006 yılında ise (59 yaşında) TCMB Başkanlığı’na atandı.

Son olarak da 2001-2006 tarihlerinde TCMB Başkanı olarak gören yapan Süreyya Serdengeçti’yi hatırlayalım. Serdengeçti, ODTÜ ekonomi lisans derecesi üzerine yine ekonomi dalında yüksek lisans yapmış. Uzun süre TCMB bünyesinde çalışan Serdengeçti, “Piyasalar Genel Müdürlüğü ve Başkan Yardımcılığı” görevlerinin ardından, 2001 yılında (49 yaşında) TCMB Başkanlığı’na atandı.

Buradan da görüleceği üzere; Murat Çetinkaya son 15 yıllık TCMB tarihinin en genç Merkez Bankası Başkanı olarak göreve başlıyor. Son 15 yıllık gelenek, Çetinkaya’da devam etmiş; önce “Başkan Yardımcılığı” sonra “Başkanlık” gelmiş. Ancak geçen 3 başkanı “lisans ve lisansüstü” dereceleri ve akademik çalışmaları açısından karşılaştırdığımızda Çetinkaya’nın “iktisat” çizgisinden “uluslararası finans ve ekonomi” ekolüne yakın olduğunu görüyoruz. Bu konu sanırım Çetinkaya’nın görevi boyunca en çok “eleştiri” alacağı konulardan olacak. Diğer yandan Murat Çetinkaya’nın diğer Merkez Bankası başkanlarından farklı olarak 10 yılın üzerindeki “bankacılık sektörü” tecrübesi. Son 15 yılda geriye dönüp baktığımızda, diğer TCMB başkanlarının hiçbirinde Murat Çetinkaya’nın sahip olduğu bankacılık tecrübesini yani bir anlamda saha tecrübesini görmüyoruz. TCMB’nin yeni başkanı Çetinkaya’nın özellikle “Hazine Bankacılığı” tecrübesi kendisine “piyasayla iletişim” konusunda bir üstünlük sağlayabilir.

PPK ÜYELERİ

Merkez Bankası Başkanının adı dışında en fazla tartışılan konu ise hâlâ açıklanmayan yeni Para Piyasası Kurulu üyeleri olacak. Yeni atanacak üyelerin arasında kurum dışından, reel sektörü yakından takip eden ve ekonomi/iktisat background’u yüksek isimlerin yer alması yerinde olacaktır. Ancak burada en büyük risk yeni PPK üyelerinin başkan ile ne kadar uyumlu çalışacağı olacak.

Bu kadar analiz yeter. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası sonrası ataması resmileşecek olan Murat Çetinkaya’ya TCMB Başkanlığı hayırlı olsun diyelim ve “bol şans” diye yazıyı bitirelim.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı