TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

Süper salı ve piyasalar

 

Dün piyasalar için son zamanların en heyecanlı günlerinden biri yaşandı. Önce 65. hükümetin Bakanlar Kurulu açıklandı. Arkasından TCMB’nin faiz kararı geldi ve gün sonuna doğru da MHP’nin kongre kararı çıktı. Bu arada gün içinde gündüz ve gece kadar farklı fiyatlama yapan bir piyasa gördük.

Bakanlar Kurulu’nda sürpriz hem var hem yok!

Günün en önemli konusu, Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklayacağı “65. hükümetin kimlerden oluşacağı” sorusuydu. Özellikle ekonomi yönetiminin kimlerde olacağı? Ekonomi ekibini yönetecek olan Başbakan Yardımcısı’nın kim olacağı? Uzun süre üzerine polemik yapılan iki mevzuydu. Bir önceki hükümette Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in görevinde kalıp kalmayacağı neredeyse papatya falına dönüşmüştü. Piyasaların Mehmet Şimşek ismi üzerinden aslında anlamak istediği nokta şuydu: “Reformlara devam edildiği, küresel piyasaların dilinden konuşulduğu, sermaye piyasalarının ve reel ekonominin dengelerinin birlikte götürüldüğü ekonomi yönetimi devam edecek mi, etmeyecek mi?”

Kabine açıklanana kadar hükümete yakın kaynakların yaptığı kulisler, bir önceki hükümette yer alan, reformlar, maliye politikaları, ekonomi koordinasyonu gibi konularda yetkili bazı isimlerin yeni kabinede büyük oranda yer almayacakları şeklinde geliyordu.

Başbakan Binali Yıldırım yeni kabineyi açıkladığında, piyasa başbakan yardımcıları arasında Mehmet Şimsek, Naci Ağbal, Lütfi Elvan, Cevdet Yılmaz gibi isimleri gördüğünde yukarıda sorduğumuz sorunun da bir anlamda cevabını almış oldu. Bunların yanına yine dış ticaret ve reel sektör konularında iki iddialı isim Nihat Zeybekci ve Nurettin Canikli katılınca 65. hükümette “ekonomi” başlığının ajandanın en ön sıralarında yer alacağı algısı pekişti.

Bu anlamda 65. hükümette bir önceki kabineyle kıyaslandığında hem ciddi sürprizler yoktu hem de piyasanın tahminleri açısından ciddi sürprizler ortaya çıkmıştı. İşte bu durum piyasalara tam zamanında alınan bir doping etkisi yarattı. Sabah saatlerinde 3 seviyesinin üzerine atan kur 2.95’e kadar geriledi. 10 yıllık tahvil faizi 40 baz puan düşüp yüzde 10’a geriledi.

TCMB: ŞİMDİLİK BU KADAR

Kabinenin açıklanmasından 4 saat sonra da TCMB mayıs ayı faiz kararını açıkladı ve koridorun üst bandını 50 baz puan daha düşürdü. Böylece son 3 ayda 125 baz puanlık bir faiz indirimi yapılarak üst bant yüzde 9.5’e çekilmiş oldu. Dünkü 50 baz puanlık indirimin devreye girmesiyle muhtemelen birkaç gün içinde TCMB’nin piyasayı fonlama faizi de yüzde 8.2’lere gerileyecek. Bu oran da bundan 2 ay önce yüzde 9’un üzerindeydi. Kısaca Merkez, son 3 ayda saha ve zemin şartlarının olumlu olmasından faydalanıp “sadeleşme” söylemiyle yapabileceği faiz indirimini yaptı.

Ancak...

Bundan sonrası pek kolay değil. Zaten Merkez Bankası da dünkü faiz kararına, “küresel piyasalarda artan volatilite” açıklamasını eklemiş durumda. Yani “İşler yeniden karışabilir” diyor. Benim tahminim FED’in haziran ya da temmuz aylarında faiz artırımı yapması yüzde 50’nin üzerinde fiyatlanırken, çekirdek enflasyon yüzde 9.40’larda dolaşırken, içeride yaz boyunca “Anayasa ve rejim tartışmaları” devam ederken, TCMB’nin faiz indirimi için daha fazla yeri olmadığını düşünüyorum.

 

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
25 Mayıs 2016 Çarşamba, 15:09 Misafir şu anda inşaat sektöründe bankaların konut kredi faizlerini düşürmeleri için bir beklenti oluştu ancak enflasyon da düşmeden konut kredisi borçlanma faizleri nasıl inşaat sektörünün istediği seviyelere gelecek... tabiki gelemeyecek...
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı