TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

Neler oluyor hayatta?

 

Bir bayram günü yine karşınızda “Biz Ramazan Bayramı’nı kutlarken dünyada neler oluyor” yazısı ile karşınızdayım. Aslında hiç memnun değillim bu durumdan. Bir bayram günü ben de diğer birçok yazar gibi “Nerede o eski bayramlar?” ya da illa ekonomi ile ilgili olacaksa “Hükümetten herkese bayram şekeri tadında müjdeler” başlıklı yazılar yazmak isterdim. Yediğim cevizli baklavaların aşkına “Anlaşma sağlandı. Ruslar Türkiye’ye akın ediyor!” konusunu da seçebilirdim. Belki de en güzel bayram yazısı “Hadi artık Merkez! İsviçre’nin 50 yıllık tahvili bile eksi faize geçti” olabilirdi.

Ama olamadı, olamıyor. Çünkü dünyayı takip eden, siyasi ve ekonomik gelişmeleri görüp yorumlayabilen ve bir miktar muhakeme yeteneği olan herkes gibi ben de Ramazan Bayramı’nı kutladığımız şu günlerde yerkürede ve ülkemizde işlerin hiç iyiye gitmediğinin farkındayım. Bu sebeple yazım hiç de “Bayram şekeri” tadında değil. İsterseniz buradan itibaren okumaya son verebilirsiniz!

Devam mı ediyorsunuz? Buyrun o zaman kısa kısa “Neler oluyor hayatta?” turuna...

İstanbul’dan sonra S. Arabistan’da canlı bombalar patladı. Arife günü S. Arabistan’da 3 ayrı şehirde eşzamanlı canlı bomba intihar saldırıları oldu. ABD Konsolosluğu önünde, Şii Camii çıkışında ve Peygamber Şehri olarak bilinen Medine’de kutsal mekânların hemen yakınında canlı bombalar kendini patlattı. Bu arada benzer zamanlarda Irak’ta yine Şiilerin yoğun olduğu bir noktada ve askeri üs yakınlarında bombalar patladı ve 90 kişi yaralandı ya da hayatını kaybetti. Terör artık Sünni, Şii, Avrupa ya da Ortadoğu hatta kutsal demeden vuruyor. Bundan sonra yönetmemiz gereken en büyük risk terör olacak.

Enflasyon yeniden 4 ayın zirvesinde. Arife günü açıklanan haziran ayı enflasyonu yüzde 0.47 ile beklentilerin üzerine çıkınca yıllık enflasyon yüzde 7. 64 ile son 4 ayın en yükseğine çıktı. Gıda ve enerji hariç hesaplanan “çekirdek enflasyon” ise yüzde 8.67. Enflasyon verilerinin ardından gözler TCMB’de. Son 4 ayda faizleri 175 baz puan düşüren Merkez, enflasyon 4 ay önceki seviyeye gelince ne yapacak? Enflasyondan bağımsız faiz indirimine devam mı? Yoksa “faiz kararları verilerle uyumlu olmak durumda” açıklamasıyla indirimlere ara mı verilecek?

Brexit sonrası İngiltere’de işler arapsaçına döndü. Referandumda çıkalım kampının en aktif savunucusu olan Boris Johnson’un “Bundan sonrasında ben yokum” kararının ardından, milliyetçi ve anti AB UKIP partisinin lideri Nigel Farage da istifasını verdi. Brexit kararının çıkması için kimler çok çalıştıysa şimdi “AB’den boşanma sürecini” kimse yönetmek istemiyor. Diğer yandan “Kalalım” kampını savunan ama kötü bir iş çıkardığı düşünülen İşçi Partisi’nde de Genel Başkan Corbyn’e karşı isyan büyüyor. Partiden 60’ın üzerinde vekil Jeremy Corbyn’i protesto ederek istifa etti. Bu arada İngiltere’nin ülke notunu, derecelendirme şirketleri Brexit sonrası ekonomideki görünümün bulanık olması sebebiyle AAA’dan AA’ya düşürdü. İngiliz Sterlini’nde ise kanama durmuyor. ABD Doları’na karşı 1.31’e gerileyen İngiliz Sterlini son 30 yılın en düşüğüne inmiş oldu. Bayram sonrası ekran başına döndüğümüzde “İngilitere merkezli Brexit depreminin” artçılarıyla mücadele edeceğiz.

İtalyan Bankaları Brexit sonrası çok zor durumda. AB’nin 3. büyük ekonomisi İtalya. Borç/GSMH yüzde 135. Son 10 yıllık büyüme oranı ortalama yüzde 1. Ama esas sorun bankalarda. İtalyan bankalarının sorunlu kredi oranı (toplam kredilere göre) yüzde 17. Toplam batık kredi miktarı 350 milyar Euro. Bütün AB’de batık kredi oranı ortalama yüzde 5. Almanya’da yüzde 3. Ayrıca İtalyan bankaları negatif faiz ve sermaye yetersizliği sebebiyle “Kâr da yazamıyor!” Bu sebeple İtalyan Merkez Bankası, AB kurallarına göre yasak da olsa kamu bütçesinden bankalara 40 milyar Euro sermaye enjekte etmeyi planlıyor. Yeter mi? Hiç sanmıyorum. İtalyan bankalarının son 10 günde hisse fiyatları yüzde 30’un üzerinde erirken yatırımcının elini hiçbir İtalyan bankasına sürmek istememesi bu işin sonunun “kanlı” biteceğini söylüyor.

Durumlar böyle. Haberiniz olsun istedim. Bir kez daha iyi bayramlar.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
06 Temmuz 2016 Çarşamba, 13:17 Misafir 12 yıldır enflasyon yüzde 8 ile yüzde 10 arasında gidip geliyor. enflasyonun gerçek nedeni olan yapısal sorunların çözülmesi lazım …acaba faiz kararları enflasyon verileriyle ne kadar uyumlu...
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı