TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

Neden 25 baz puan?

 

Merkez Bankası piyasaları şaşırtmadı. BloombergHT Araştırma Bölümü’nün 22 yerli ve yabancı ekonomistle yaptığı ankette 20 katılımcı Merkez Bankası’ndan 25 baz puan faiz indirimi bekliyordu. Nitekim beklendiği gibi oldu ve Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandında 25 baz puanlık indirime gitti. Böylece TCMB üst bantta, üst üste 6 ay ve toplam 225 baz puanlık faiz indirimi yapmış oldu. Hatırlatmak açısından son durumda, TCMB’nin borç alma faizi olan koridorun alt bandı yüzde 7.25, piyasa fonlamasının yüzde 60’ının yapıldığı politika faizi yüzde 7.5 ve TCMB’nin borç verme faizi olan likiditenin yüzde 40’ının verildiği üst bant da yüzde 8.50 seviyesinde.

TCMB son 2 aydır 25 baz puanlık faiz indirimi, yapıyor. Halbuki indirimlere başladığı mart ayı hariç sonraki 3 ay 50 baz puanlık indirimlere devam etmişti. Geçen ayki 25 baz puanlık indirim, darbe girişiminin hemen arkasından temmuz ayı toplantısından çıktığı için “TCMB’nin bir miktar gelişmeleri izlemek istediği” şeklinde yorumlanmıştı. Bir ay sonraki ağustos toplantısında da 25 baz puanlık indirim olmasını nasıl yorumlamak lazım. Buna ilk açıklama “Darbe girişimi sonrası hızlı faiz indirimleri için dengeler hâlâ oluşmuş değil. Bu yüzden küçük adımlarla gidiliyor” olabilir. Diğer açıklama ise “Yüzde 8.5’in üzerinde dolaşan manşet ve çekirdek enflasyon, yüzde 8.75’te duran üst bandı daha büyük indirimler için zorluyor” olabilir. Bir başka açıklama da “FED’in faiz artırımı ihtimali yeniden yükseldi, temkinli olmak lazım” şeklinde düşünülebilir. Bana göre bunların hepsi geçerli açıklamalar. Ancak merkezin hangisine daha fazla ağırlık verdiğini kestiremiyorum.

 

FAİZ İNDİRİMLERİ DEVAM EDECEK Mİ?

Bana göre bu indirimlerin “geçen ay” bitmiş olması lazımdı. Neden? Çünkü bir üst paragrafta saydığım “Neden 25 baz puan?” açıklamaları aslında iki aydır masanın üzerinde duruyor. Üstelik bir süredir TCMB’nin gevşek likidite politikası (munzam karşılıklarında yapılan ayarlama gibi) ve faiz koridorunun üst bandında yaptığı indirimler, tahvil piyasasının uzun vadeli kısmına (5 yıl sonrası tahviller) etkisini göstermiyor. Faiz indirimlerinin başladığı mart ayından bugüne koridorda toplam 225 baz puanlık düşüşe, 2 yıllık tahvil faizi 140 baz puan gerileyerek karşılık verirken, 10 yıllık tahvil faizi bu dönemde sadece 50 baz puan gevşeyebildi. Bunun bir sebebi darbe girişimi sonrasında yabancı yatırımcının Türkiye riskini “uzun vadeliden kısa vadeye taşıması” ise diğer bir sebebi de “enflasyon beklentilerinin bozuluyor olması” şeklinde ifade edebilirim.

Ancak bu sebep sonuç ilişkisine rağmen “TCMB’nin daha fazla faiz indirimi için yeri yok” ya da “Faiz indirimlerinin sonuna geldik” diyemiyorum.

 

NEDEN?

Son 2 ayki TMCB’nin faiz indirimleri sonrası yaptığı açıklamalardan anlayabildiğim kadarıyla, o cepheden görülen resim, yurtdışında yakın zamanda bizi sarsacak bir ekonomik türbülans beklenmiyor. Ayrıca içeride bozulan enflasyon beklentilerinin geçici olduğu tahmin ediliyor. Cari açıkta turizm kaynaklı bir bozulma tespit edilse de bunun mevcut açığın son dönemlerin en düşük rakamı olduğu için “tolere edilebileceği” düşünülüyor. Kısaca TCMB kafasında “sadeleşme” diye izah ettiği, faiz koridorunun en dar haline getirip, orta noktasında oluşacak olan seviyenin de “tek faiz” olarak işlerlik kazanacağı süreci ara vermeden bitirmek istiyor. Nedir bu seviye derseniz? Sanırım alt bant yüzde 7.25, politika faizi yüzde 7.50 ve üst bant da yüzde 7.75. Eğer bu yaklaşım doğru ise, TCMB’nin daha 75 baz puanlık faiz indirimi için kafasında planı var demek olur. Bu senaryoya başta içeride enflasyon beklentileri dışarıda FED politikaları ne kadar izin verir? Onu bilmiyorum. Piyasanın da bildiğini zannetmiyorum. Umarım TCMB biliyordur.

 

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
24 Ağustos 2016 Çarşamba, 19:48 Misafir ülkemizde merkez bankasının yapacağı faiz indirimi için enflasyonun düşeceği varsayılıyor gibi bir durum var sanki... enflasyonun kalıcı bir şekilde düşüş göstermesi ekonomide yapısal reformlar yapılmadan nasıl olacak...
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı