TVRadyo
Cüneyt Başaran
Cüneyt Başaran

Londra notları (2)

 

Öncelikle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nız kutlu olsun. Bundan tam 93 sene önce, savaştan yeni çıkmış bir millet için, “Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz” diyebilecek uzak görüşlülükte ve vizyondaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Meclis’te bu kararı alan dönemin bütün mebuslarını saygıyla ve rahmetle anıyorum. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalsın!

Şimdi gelelim konumuza, yani “Londra izlenimleri”ne.

Londra’da bu hafta boyunca gözlemlediğim konuların başında, “Brexit sonrası emlak ve bankacılık sektöründe olacaklar” geliyordu.

Önce gayrimenkul piyasasından başlayalım. Bilindiği üzere İngiltere’de Brexit sonrası hem sterlin değer kaybediyor hem de uzun vadeli tahvil faizleri yükseliyor. 10 yıllık İngiliz tahvil faizleri yüzde 1.25’i aştı. Enflasyonun 2 sene içinde yüzde 3’leri aşması beklenen İngiltere’de faizlerin daha da yukarı gitmesi çok sürpriz olmayacaktır. Ancak İngiliz Merkez Bankası’nın (parasal genişleme politikasına uygun olarak) yoğun geri alım yaptığı kısa vadeli tahvillerde durum farklı. 2 yıllık İngiliz tahvil faizi sadece yüzde 0.3!

İngiltere’de verilen 20-30 yıllık uzun vadeli mortgage’ların büyük bir kısmı ise değişken vadeli yani ilk 2 yılı fiks, daha sonra yeniden yenileniyor. Şimdilik etkilenmeyen mortgage faizlerini, kısa süre sonra faiz artışları bütün vadeye yayıldığında ciddi sorunlar bekliyor.

Bunu gören Londra’daki bankalar ise 1 milyon sterlin ve üzerinde mortgage talep eden ve yüzde 10 yerine 30-40’ını verebilecek tahmini ödeme güçlüğü çekmeyecek zengin müşterilerin peşine düşmüş. Bu yüzden orta gelirlilerin tercih ettiği 500 bin sterlin civarında mortgage’ları kimse vermek istemiyor.

LONDRA POLİSİ METROYA MI İNİYOR?

Geçen haftanın en çok konuşulan diğer konusu başkentte artırılan güvenlik önlemleriydi. Zaten şehir merkezinde alışveriş yerlerinden metro duraklarına kadar her yerde “eli tetikte polis” görmek mümkün.

Şimdi konuşulan konu ise “Londra’da polislerin evden işe giderken araba yerine metro kullanması”. Böylece Londralılara, “Polis her an yanınızda” mesajı verilecek. Bu konuda anketler yarı yarıya. Londralıların yarısı güvenlik sebebiyle polisi görmekten memnun ama diğer yarısı özgürlüklerinin kısıtlandığını düşünüyor. Bence de bu şehre elleri tetikte polisler yakışmıyor.

TÜRKLER LONDRA’DA

Geçen yazıda bahsetmiştim. Türkler, Londra’da finans dahil her sektörde ağırlıklarını koyuyorlar diye. Londra’ya yeni adım atan, buradaki operasyonlarını genişletmek isteyen Türk şirketleri hem “head hunter” diye bilinen personel bulan şirketlerin hem de şirket kuruluş aşamasında önemli rol oynayan hukuk firmalarının dikkatini çekmiş. Londra’da yeni Türk bankaları, şirketleri ve restoranları görmeye hazır olun.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı