TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

THY’de yeni başkan yeni dönem…

 

Sürpriz olur mu, olmaz mı? Derken, dün gerçekleşen Türk Hava Yolları (THY) Genel Kurulu’nda ‘sürpriz yaşandı’ denebilecek gelişmeler oldu. AK Parti’nin iktidara gelmesinden bu yana yönetim kurulu üyeliği, yönetim kurulu ve icra kurulu başkan yardımcılığı ve 2010’da Candan Karlıtekin’in ayrılmasıyla THY’nin Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı olan Hamdi Topçu, istifa etti. Yerine de THY Yönetim Kurulu Üyesi olmasıyla birlikte ismi sürekli gündemde olan ve oldukça donanımlı bir isim İlker Aycı getirildi.

Topçu, neden istifa etti? Bu sorunun cevabını, bugün daha net öğrenme şansımız olabilir. Çünkü THY Genel Kurul tarihi ile milletvekili aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edilmesi gereken son günü birlikte okuduğumuzda, açıkçası ben bir sürpriz bekliyordum. Özellikle THY’nin iki etkin isminden birinin, Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu veya Genel Müdür Temel Kotil’in yeni dönemde Meclis’te olma ihtimalini yüksek görüyordum. Dolayısıyla Hamdi Topçu’nun istifasını bu şekilde okumak da mümkün. Ama siyasete girmemesi de süpriz olmaz.

Son 10 yıllık THY tarihi gözden geçirildiğinde, inanın 10 yıl önce, bugünkü tabloyu hayal etmemiz dahi mümkün değildi. Şimdi karşımızda devasa boyutlara ulaşmış ve devler ligine çıkmış bir THY var. Türkiye’nin en önemli dünya markasının, yeni ve donanımlı yönetim kadrosuyla daha ileri götürüleceğini düşünüyorum.

Bu sebeple İlker Aycı ismi de önemli. Çünkü zaten mevcut görevi sebebiyle dünya şirketlerini, küresel ölçekte rekabeti ve THY’yi yakından biliyordu. Şimdi THY’yi daha ileriye taşıma görevini üstlenmesiyle milli havayolunda yeni dönemin, hatta THY’de II. hamle döneminin başlatılacağını söylemek mümkün.

 

THY’nin 3 kişilik İcra Komitesi’ne dikkat!

Dün yapılan yeni görevlendirmeler neticesinde THY Genel Müdürü Temel Kotil aynı zamanda ilk defa Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini ve İcra Komitesi Başkan Vekilliğini de üstlendi. THY’nin 3 kişilik (THY Başkanı, Başkan Vekili ve Genel Müdür) etkin bir ‘İcra Komitesi’ marifetiyle yönetildiğini biliyorum. Bu tabloda, genel müdürlük görevi sanıldığı gibi icracı bir makam değil. Bu sebeple Temel Kotil, hem genel müdür hem de icra komitesi üyesi olarak görev üstleniyordu. Acaba Temel Kotil bir kademe yukarı çıkarak Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkan Vekilliği görevini üstlenmesi sebebiyle, THY Genel Müdürlüğü’ne de yeni bir ismin ataması mı yapılacak? Yoksa yönetim kadrosu bu haliyle mi yoluna devam edecek, zaman gösterecek.

Mart’ta DHMİ Başkanlığı’na atanan Serdar Hüseyin Yıldırım’ın da bu göreve gelmeden birkaç gün önce, bağımsız üye olarak THY yönetimine girdiğini dikkate aldığımızda, milli havayolunda neden yeni bir dönemin başlayacağının altını çizdiğimi daha iyi anlatmış olurum. Neden mi? Çünkü THY sürekli olarak büyüyüp gelişirken, DHMİ aynı tempoda gelişmekte zorluklar yaşadı. Dolayısıyla Ulaştırma Bakanlığı ve DHMİ’nin ağır temposu, sadece THY’nin değil, Türk sivil havacılığının gelişimini etkilemeye başladı. Ve bu durum şu günlerde çok daha net olarak kendini hissettiriyor. Yeni yöneticilerin, mevcut sıkıntıların hızla aşılması için ortak bir akıl ortaya koyacaklarına inanıyorum.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı